عراق از روسیه 5 میلیارد دلار اسلحه می‌خرد

۱۵ مهر ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۶ کد : ۱۹۰۷۶۴۳ سرخط اخبار

روسیه احتمالا به صادر کنندگان اصلی سلاح به عراق می پیوندد.
در سفر نوری مالکی نخست وزیر عراق به روسیه ، احتمالا قرارداد پنج میلیارد دلاری برای فروش جنگنده های میگ ، بالگردها ، سامانه های موشک ضد هوایی ، خودروهای زرهی و سایر سلاح ها و تجهیزات نظامی امضا می شود.
عراق در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، یکی از خریداران اصلی سلاح ها و تجهیزات نظامی از این کشور بود.
پس از جنگ اول خلیج فارس ( حمله عراق به کویت ) در اوایل دهه هزار و نهصد و نود میلادی ، همکاری نظامی و فنی بین روسیه و عراق در سطح بسیار پایینی بود و پس از جنگ دوم خلیج فارس ( حمله آمریکا به عراق ) روسیه روند واردات سلاح به عراق را در حجم بسیار بالایی آغاز کرد.
در سال های دو هزار و هشت تا دو هزار و یازده میلادی ، دولت جدید عراق سلاح ها و تجهیزات نظامی روسیه را به ارزش دویست و چهل و شش میلیون دلار خریداری کرد که بخش عمده آن به خرید بالگرد اختصاص داشت.
ایگور کوروتچنگو مدیر مرکز تحلیل تجارت جهانی سلاح گفت در این دوره ، ارزش سلاح ها و تجهیزات نظامی تحویلی آمریکا بالغ بر شش میلیارد و پانصد و شصت میلیون دلار بود.
بر اساس گزارش خبرگزاری شفق عراق ، نخست وزیر این کشور قرار است دهم اکتبر به مسکو سفر و قراردادهای جدیدی در زمینه واردات سلاح و تجهیزات نظامی امضا کند.
این منبع اعلام کرد اگر این قرارداد امضا شود ، عراق در میان پنج وارد کننده بزرگ سلاح های روسیه قرار خواهد گرفت.
در صورت امضای این قرارداد ، عراق ، بالگرد ، جنگنده های میگ ، خودروهای زرهی ، موشک ضد هوایی ، رادار و سایر تجهیزات و تسلیحات نظامی را از روسیه وارد خواهد کرد.
تاکنون ، آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح به عراق بود.
عراق تانک ، جنگنده های اف شانزده و سایر تسلیحات نظامی را به ارزش پانزده میلیارد دلار از آمریکا خریداری کرده است.
آمریکا سلاح ها و تجهیزات نظامی قدیمی از جمله سی و شش فروند جنگنده اف شانزده به ارزش پنج میلیارد دلار به عراق فروخته است.
بغداد همچنین از سایر کشورهایی که در عراق نیرو دارند ، سلاح و تجهیزات نظامی خریداری می کند.
اوکراین سلاح هایی به ارزش یک میلیارد و پانصد میلیون دلار به عراق وارد می کند.
روسیه سال گذشته در زمینه صادرات سلاح رتبه دوم را در جهان کسب کرده و سلاح هایی به ارزش یازده میلیارد و سیصد میلیون دلار فروخته است.
این کشور احتمالا امسال نیز با صادراتی به ارزش سیزده میلیارد و دویست و نود و سه میلیون دلار ، همچنان در رتبه دوم صادرات سلاح در جهان باقی خواهد ماند.
در چهار سال آینده ، هند ، ونزوئلا و ویتنام بر اساس قراردادهای امضا شده ، خریداران اصلی سلاح از روسیه خواهند بود.
هند در سال های دو هزار و دوازده تا دو هزار و پانزده میلادی با صادرات سلاحی به ارزش چهارده میلیارد و سیصد میلیون دلار ، در رتبه اولین خریدار سلاح از روسیه قرار خواهد گرفت.
ونزوئلا نیز با واردات سلاح از روسیه به ارزش سه میلیارد و دویست میلیون دلار ، رتبه دوم را به خود اختصاص خواهد داد.
در رتبه های چهارم و پنجم ، چین و سوریه به ترتیب با قراردادهای تسلیحاتی به ارزش دو میلیارد و هشتصد میلیون و یک میلیارد و ششصد میلیون دلار قرار خواهند گرفت.
حجم کلی صادرات تسلیحاتی روسیه در این دوره سی و دو میلیارد و پانصد میلیون دلار پیش بینی می شود.
مدیر مرکز تحلیل تجارت جهانی اسلحه تاکید کرد : « شخصا تردید دارم عراق سلاح هایی به ارزش میلیاردها دلار از روسیه خریداری کند زیرا به مقامات این کشور اجازه چنین کاری داده نخواهد شد. »
وی افزود : « سیاست خارجی عراق به شدت تحت کنترل آمریکاست و این کشور به ماشین جنگی آمریکا متصل است. »
این منبع تصریح کرد در سال های گذشته ، آنها سلاح هایی به ارزش بیش از شش میلیارد دلار از آمریکا خریداری کردند و روسیه فقط سیصد میلیون دلار سلاح به عراق وارد کرد.
وی ادامه داد : « حتی اگر عراق هم بخواهد مقادیر زیادی سلاح از روسیه خریداری کند ، آمریکا با این مسئله مخالفت خواهد کرد.
در سفر نوری مالکی به مسکو علاوه بر قراردادهای نظامی به سایر مسائل نیز پرداخته خواهد شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی آنتی وار ، در این سفر دو طرف احتمالا توافقنامه هایی در زمینه های صنعتی و سرمایه گذاری امضا خواهند کرد.
عراق میزان سرمایه گذاری مستقیم روسیه را در این کشور بیش از ده میلیارد دلار پیش بینی می کند.

کلید واژه ها: سلاح عراق دلار روسیه میلیارد میلیون دلار تجهیزات و تجهیزات نظامی تجهیزات نظامی آمریکا و تجهیزات از روسیه سلاح ها سلاح ها و ها و تجهیزات سلاح ها و تجهیزات امضا ها و تجهیزات نظامی دو هزار و صادرات سلاح به شش هایی به ارزش میلیارد دلار سلاح از احتمالا جنگنده هایی به سلاح هایی به ارزش سلاح از روسیه سلاح به عراق دو هزار سلاح هایی سلاح هایی به


( ۱ )

نظر شما :