جهان در هفته اى که گذشت ...

۱۴ آذر ۱۳۸۷ | ۱۸:۳۹ کد : ۳۳۶۳ اخبار اصلی
هر پنج‌شنبه با ديپلماسى ايرانى؛ مروری بر مهم ترین اخبار و رویدادهای هفته گذشته از گوشه و کنار جهان.
جهان در هفته اى که گذشت ...
طرح استقرار نيروهاى اروپا در کوزوو در سازمان ملل تصويب شد
 
با تلاش‌ صربستان و حمايت روسيه و طبق مصوبه شوراى امنيت، نيروهاى پليس اتحاديه اروپا در مناطق آلبانى‌نشين کوزوو مستقر و مناطق صرب‌نشين آن زير نظر سازمان ملل باقى مى‌ماند.
   
شوراى امنيت به اتفاق آراء از گزارش "بان کى مون"، دبير کل سازمان ملل متحد در خصوص استقرار نيروهاى پليس غيرنظامى اتحاديه اروپا (EULEX) در کوزوو که جايگزين مامورين سازمان ملل در منطقه خواهند شد، حمايت کرد.
 
نيروهاى اروپايى بنا بر مصوبه شوراى امنيت، در مناطق آلبانى تبار نشين کوزوو استقرار يافته و فعاليت‌هاى خود را با هماهنگى نمايندگان رسمى سازمان ملل انجام مى‌دهند.
 
موافقت سنای چک با استقرار سپر موشکی آمریکا
 
سناتورهای مجلس سنای جمهوری چک طرح آمریکا را برای استقرار تاسیسات راداری در نزدیک پراگ که جزو سپر موشکی این کشور به شمار می رود، مورد تصویب قرار دادند.
 
آمریکا در ژانویه سال 2007 به دو کشور لهستان و جمهوری چک که پیشتر از اقمار شوروی بودند و در حال حاضر از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو هستند، پیشنهاد داد تا یک سامانه دفاع ضد موشکی شامل 10 موشک رهگیر در لهستان و یک سیستم راداری را در خاک چک مستقر کند.
 
لندن و بغداد توافقنامه‌اى مشابه با توافقنامه آمريکا امضا مى‌کنند
 
جان ويلکس، سخنگوى دولت انگليس در تماس تلفنى با روزنامه الصباح - چاپ بغداد - اظهار داشت: دولت انگليس با دولت عراق در خصوص امضاى توافقنامه‌ى دو جانبه مشابه توافقنامه عراق با آمريکا گفتگو مى‌کند.
 
وى افزود: بغداد و لندن مذاکرات در خصوص اين توافقنامه را طى روزهاى آينده به پايان مى‌رسانند.
 
ويلکس تصريح کرد: با توجه به اين که در پايان ماه دسامبر مهلت حضور قانونى نيروهاى خارجى در عراق به پايان مى‌رسد، امضاى اين توافقنامه ضرورى است و تلاش‌هاى ما در حال حاضر بر موضوع تکميل مذاکرات استوار است.
 
ساکاشويلى به غرب درباره آغاز مجدد روابط با روسيه هشدار داد
 
رييس‌جمهور گرجستان روز سه‌شنبه از غرب خواست تا بدون مسئول دانستن روسيه به جنگ پنج روزه با کشورش در ماه اوت، به روابط عادى با اين کشور بازنگردد.
 
ميخاييل ساکاشويلى، رييس‌جمهور گرجستان در مقاله‌اى در مجله‌ آمريکايى وال‌استريت ژورنال که همزمان با نشست ناتو در بروکسل با هدف بررسى آغاز دوباره‌ گفتگوها در سطح بالا ميان ناتو و روسيه برگزار مى‌شود، اين درخواست را اعلام کرده است.
 
ساکاشويلى در اين مقاله بار ديگر تاکيد کرده است که حمله‌اش به اوستياى جنوبى، پاسخى به تهاجم روسيه بوده است و افزون بر اين مسکو هنوز بايد به موارد آتش‌بس مدودف - سارکوزى براى خروج از مواضع در خاک گرجستان، پايبند باشد. وى هشدار داده است که بدون مسئول دانستن روسيه براى حمله به گرجستان، خطرات جدى ايجاد خواهد شد.
 
ناتو و رژیم صهیونیستی توافقنامه همکاری نظامی امضا کردند
 
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و رژیم اشغالگر قدس توافقنامه ای را با هدف تقویت همکاری نظامی و امنیتی میان یکدیگر امضا کردند.
 
یک مسئول در ناتو گفت: تغییراتی در برنامه همکاری دوجانبه امضا شده میان ناتو و اسرائیل در اکتبر 2006 با هدف تقویت آن وارد کردیم.
 
به گفته وی، مبارزه به اصطلاح با تروریسم و تنظیم و برگزاری رزمایش های نظامی مشترک در چارچوب این توافقنامه قرار دارد.
 
نامه خالد مشعل به اوباما
 
منابع آگاه فلسطينى به روزنامه‌ى لبنانى الاخبار تاکيد کردند: محمد نزال، يکى از رهبران جنبش حماس در ديدار با يک مقام بلند پايه‌ قطرى نامه‌ خالد مشعل، رييس دفتر سياسى حماس را به باراک اوباما، رييس‌جمهور منتخب آ‌مريکا به وى تحويل داد .
 
اين منابع افزودند: خالد مشعل در اين نامه ضمن تبريک به اوباما براى انتخابش به عنوان رييس‌جمهور آمريکا موضع‌گيرى‌هاى حماس را در قبال بحران فلسطين و اسراييل به وى ابلاغ کرده و بار ديگر بر موضع جنبش حماس مبنى بر ضرورت عقب‌نشينى اسراييل از اراضى اشغال شده‌ سال 1967 در مقابل آتش بس بين فلسطين و اسراييل به مدت 30 سال و يا بيشتر تاکيد کرد.
 
آمريکا از 2007 دچار بحران مالى شد
 
اداره ملى تحقيقات اقتصادى آمريکا که رسما موظف است آغاز و پايان چرخه‌هاى اقتصادى اين کشور را مشخص کند، دوشنبه اعتراف کرد رکود اقتصادى امريکا دسامبر 2007 آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
 
کميته تخصصى اداره ملى تحقيقات اقتصادى آمريکا در بيانيه‌اى که روز دوشنبه منتشر شد اعلام کرد روند رشد فعاليت‌هاى اقتصادى امريکا که در نوامبر سال 2001 اغاز شده بود در دسامبر سال 2007 به اوج خود رسيد و در همان ماه رکود اقتصادى آمريکا اغاز شد.
 
بر اساس بيانيه يادشده، آخرين دوره توسعه اقتصادى امريکا در مجموع 73 ماه طول کشيد. پيش از اين دوره توسعه اقتصادى امريکا در دهه 90 اتفاق افتاد که حدود 120 ماه ادامه داشت.
 
تيم اوباما معرفى شد
 
باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا، هیلاری کلینتون رقیب سابق خود در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری را به عنوان وزیر خارجه خود برگزید. وی گفت از رابرت گیتس، وزیر دفاع کنونی آمریکا خواسته به کار خود ادامه دهد.
 
رئیس جمهوری منتخب آمریکا که در ژانویه رسما جانشین جورج بوش می شود، جانت ناپولیتانو، فرماندار کنونی آریزونا را به عنوان وزیر امنیت داخلی (امنیت کشور) معرفی کرد.
 
جیمز جونز، یک ژنرال بازنشسته و فرمانده عالی سابق پیمان ناتو، به عنوان مشاور امنیت ملی برگزیده شده است. سوزان رایس، مشاور دیرینه باراک اوباما در سمت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد انجام وظیفه خواهد کرد. اوباما اريک هولدر را هم به عنوان وزير دادگسترى انتخاب کرد.
 
لبنان با فلسطين روابط ديپلماتيک برقرار مى‌کند
 
لبنان تصميم گرفته است که براى نخستين بار با فلسطينى‌ها روابط ديپلماتيک برقرار کند که در پى اين تصميم، احداث سفارت‌خانه‌ کشور فلسطين در بيروت تصويب شد.
 
طارق المطرى وزير اطلاع‌رسانى لبنان، پس از جلسه کابينه اظهار داشت: در اين جلسه برقرارى روابط ديپلماتيک با کشور فلسطين تصويب شد.
 
توافقنامه امنيتى پس از دو هفته قابل اجراست
 
خبرگزارى اخبار العراق به نقل از منابع رسمى عراق اعلام کرد که توافقنامه امنيتى بين بغداد و واشنگتن که روز پنجشنبه به تصويب رسيد و وضعيت نيروهاى آمريکايى در اين کشور را تعيين مى‌کند، پس از دو هفته از زمان تصويب قابل اجراست.   
 
"نصير العانى"، رئيس دفتر رياست جمهورى عراق گفت: در صورتى که 10روز از تحويل توافقنامه به شوراى رياست جمهورى بگذرد و تصميمات لازم درباره آن صورت نگيرد خود به خود قابل اجراست.
 
پارلمان عراق سرانجام پس از چندين جلسه بحث و مشاجره و در ميان اعتراضات نمايندگان جريان صدر، روز پنجشنبه با 144 راى مثبت از مجموع 198 نماينده حاضر در پارلمان، توافقنامه جنجال برانگيز را از تصويب گذراند.
 
پایان حملات و برقراری آرامش در بمبئی
 
پلیس هند با اعلام کشته شدن آخرین شبه نظامی مستقر در هتل تاج محل هند، از پایان حمله دو روزه به شهر بمبئی خبر داد.
 
"حسن غفور" یک مقام پلیس بمبئی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه 59 ساعت پس از آغاز حمله به این شهر خاطر نشان کرد: همه عملیاتها پایان یافته است و همه تروریستها کشته شده اند.
 
در حملات افراد مسلح به بمبئی و انفجارهای بسیار در این شهر، حدود 125 نفر کشته و حدود 300 نفر زخمی شدند. مقامات هندی، افراد وابسته به پاکستان را متهم به دست داشتن در این عملیات تروریستی کرده اند اما مقامات پاکستانی این موضوع را به شدت رد کرده اند.
 
اعزام رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به دهلی
 
نخست وزیر پاکستان، دهلی و اسلام آباد را قربانی تروریسم اعلام کرده و از اعزام رئیس سازمان اطلاعات این کشور به دهلی برای تحقیق درباره اقدام تروریستی اخیر در بمبئی خبر داد.
 
یوسف رضا گیلانی در گفتگو با خبرنگاران گفت: پاکستان خود قربانی تندروی است و دهلی و اسلام آباد هر دو از موضوع مشابهی رنج می برند.
 
وی به کشته شدن بی نظیر بوتو رهبر حزب مردم پاکستان در یک اقدام تروریستی اشاره کرد و از فرستادن هیئتی از سازمان اطلاعات این کشور به ریاست رئیس این سازمان به هند برای همکاری با دهلی برای تحقیق درباره این اقدامات خبر داد.
 
تاکید زرداری بر حل بحران بین دهلی و اسلام آباد
 
در شرایطی که در پی وقوع حوادث تروریستی در بمبئی، تنشها بین اسلام آباد و دهلی افزایش یافته، رئیس جمهور پاکستان بر حل بحران بی اعتمادی بین دو همسایه تاکید کرد.
آصف علی زرداری در مصاحبه با تلویزیون هند در اشاره به نشست فوری دولت پاکستان درباره اقدامات لازم برای روبرو شدن با بحران بی اعتمادی بین کشورش و هند گفت: اقدامات لازم برای بررسی بحران بوجود آمده در اسرع وقت انجام خواهد شد.
 
رئیس جمهور پاکستان به منظور بررسی بحران بوجود آمده در روابط اسلام آباد و دهلی با برخی مقامات نظامی و امنیتی از جمله اشفق کیانی رئیس ستاد مشترک ارتش دیدار کرد.
 
وزیر کشور هند استعفا داد
 
"شیوراج پاتیل" وزیر کشور هند پس از پایان یافتن کابوس سه روزه در این کشور و کشته شدن بیش از 200 تن توسط تروریست‌ها از سمت خود استعفا داد.
 
پليس تايلند: گفتگو با مخالفان دولت آغاز شده است
 
پليس تايلند روز يکشنبه با بيان اينکه در حال گفتگو با تظاهر کنندگان ضد دولتى است که فرودگاه‌هاى بانکوک را تصرف کرده‌اند، متعهد شد که براى بيرون راندن آنها از فرودگاه‌ها از زور استفاده نخواهد کرد.
 
معاون رييس‌ پليس ملى تايلند به خبرنگاران گفت: روند گفتگوها آغاز شده است. ما از مردم مى‌خواهيم که صبور باشند، ما تاکيد مى‌کنيم که پليس به مردم حمله نخواهد کرد.
 
پليس تايلند از معترضان خواسته است هرچه سريعتر فرودگاه‌ها را ترک کنند. هم‌چنين تجمع بيش از 5 تن ممنوع اعلام شده وناقضان اين دستور دستگير خواهند شد.
 
نخست‌وزیر موقت تایلند معرفی شد
 
نمایندگان سه حزب منحل‌شده تایلند بر سر معرفی نخست‌وزیر موقت این کشور به توافق رسیدند.
 
خبرگزاری اتریش گزارش داد، چائووارات چاندیراکول (Chaowarat Chandeerakul)، معاون کنونی نخست‌وزیر تایلند قرار است موقتا دولت را هدایت کند.
 
در همین حال انتظار می‌رود اعضای احزاب سیاسی ممنوعه، به زودی احزاب جدیدی را تاسیس کنند و سپس دولت تشکیل دهند. این دولت باید ظرف 30 روز از پارلمان رای اعتماد بگیرد.
 
اسرائیل آزادی زندانیان فلسطینی را تائید کرد
 
به دنبال وعده ای که به تازگی ایهود اولمرت، کفیل نخست وزیر اسرائیل به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی داد، کابینه این کشور آزادی 250 زندانی فلسطینی را تائید کرده است.
 
این زندانیان که از جمله یازده هزار نفری هستند که اسرائیل در حبس نگه داشته است، در کرانه باختری آزاد خواهند شد.
 
یک مقام اسرائیلی گفت که هدف از این اقدام کمک به تقویت موقعیت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در مقابل گروه حماس بوده است.
 
نامه سارکوزى به اسد در خصوص تحولات خاورميانه
 
بشار اسد در ديدار با دو نماينده دولت فرانسه نامه‌ سارکوزى را درباره روابط دو جانبه و تحولات خاورميانه دريافت کرد.
 
بشار اسد، رييس جمهور اين کشور در ديدار با مسئول دفتر رياست جمهورى فرانسه و مشاور ديپلماتيک رييس جمهور فرانسه به بررسى روابط دو جانبه و راه‌هاى تحکيم و گسترش آن پرداخت.
 
در اين ديدار بر ضرورت تحکيم روابط سوريه و فرانسه و اهميت تداوم همکارِ‌ى‌هاى دو جانبه در جهت حفظ منافع دو کشور و کمک به تحقق امنيت ثبات و صلح در منطقه و جهان تاکيد شد.
 
اسد ضمن ابراز خرسندى از ايفاى نقش فرانسه جهت ايجاد راه‌کارهاى مناسب براى حل مشکلات منطقه بر ضرورت تداوم اين نقش تاکيد کرد.
 
خلیل زاد و طالبانی آخرین تحولات عراق را بررسی کردند
 
رئیس جمهوری عراق و نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد درباره آخرین تحولات مربوط به روند سیاسی عراق با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.
 
رئیس جمهوری عراق و نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد علاوه بر بحث و تبادل نظر درباره پیشبرد روند سیاسی عراق، درباره راه های تحکیم پیوندهای دوستی طولانی مدت و روابط دوجانبه بغداد و واشنگتن نیز مذاکراتی انجام دادند.
 
زلمای خلیل زاد سفیر سابق آمریکا نیز در این دیدار، به سران عراق به خاطر تصویب توافقنامه خروج در پارلمان این کشور تبریک گفت.
 
سفر تاریخی میشل عون به سوریه
 
رئیس جریان ملی آزاد لبنان یکی از رهبران برجسته مسیحیان این کشور و از همپیمانان بزرگ حزب الله،هفته آینده به سوریه سفر می کند.
 
قرار است میشل عون هفته آینده برای دیدار با مقامهای بلندپایه سوریه و همچنین بازدید از برخی مناطق مسیحی نشین به این کشور سفر کند.
 
سفر میشل عون به دلیل اینکه وی علاوه بر ریاست جریان ملی آزاد، مورد احترام مسیحیان و مسلمانان لبنان قرار دارد و در دوره ای از مخالفان حضور سوریه در لبنان بود، از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 
چاوز: تا سال 2021 با مردم ونزوئلا هستم
 
«هوگو چاوز» رئيس‌‏جمهورى ونزوئلا اعلام کرد که براى تغيير در قانون اساسى به‌‏منظور لغو مفاد قانونى که وى را براى شرکت مجدد در انتخابات محدود مى‌‏کند، در تلاش است.
 
اين پيشنهاد چاوز در حالى بيان شد که مردم ونزوئلا سال گذشته طى رفراندومى به طرح اصلاحات قانون ‌‏اساسى راى منفى داده بودند.
 
رئيس‌‏جمهورى ونزوئلا در سخنرانى تلويزيونى خود در اين‌‏باره گفت: «چاوز صحنه سياسى را ترک نمى‌‏کند. به حضور خود ادامه مى‌‏دهم و اگر خداوند به عمر دهد تا سال 2019 يا 2021 با شما مى‌‏مانم.»
 
حزب حاکم تايلند منحل شد
 
دادگاه قانون اساسى تايلند با صدور يک راى درباره آينده سياسى اين کشور، حزب حاکم را منحل و نخست وزير اين کشور را از حضور در عرصه سياسى به مدت 5 سال محروم کرد.
 
اين حکم از سوى دادگاه قانون اساسى تايلند در حالى اعلام شده است که بر مبناى گزارش خبرگزارى‌ها بر اثر وقوع يک انفجار در فرودگاه دون موئانگ تايلند دست کم يک نفر از معترضان به همراه 22 نفر ديگر مجروح شدند.
 
فرودگاه دون موئانگ بانکوک و فرودگاه اصلى اين شهر از هفته پيش در اشغال ائتلاف خلق براى دمکراسى و طرافداران اين حزب معترض به دولت تايلند بود که گزارش‌ها حاکی از آن است که با منحل شدن حزب حاکم تایلند و برکناری نخست وزیر این کشور تظاهرات‌کنندگان با ترک فرودگاه و سپردن آن به دست مقامات این محل موافقت کرده‌اند.
 
سرمايه‌گذارى در آمريکا را خواستاريم
 
پسر رهبر ليبى گفت: ليبى خواستار گشودن فصل جديدى در روابط با آمريکا از طريق سرمايه‌گذارى گسترده در شرکت‌هاى آمريکايى و اعزام هزاران دانشجو براى تحصيل در آمريکا است.
 
سيف‌الاسلام پسر معمر قذافى رهبر ليبى، در مصاحبه با خبرگزارى آسوشيتدپرس همچنين طرح‌هاى کلى ليبى را براى انتقال از حکومت تک نفرى معمر قذافى به يک دموکراسى قانونى به عنوان بخشى از روند مدرن‌سازى کشور ترسيم کرد.
 
قذافى جوان اظهار داشت که انتظار دارد قانون انتخابات دموکراتيک تا سپتامبر 2009 (همزمان با چهلمين سالگرد انقلاب 1969 اين کشور که طى آن معمر قذافى به قدرت رسيد) تصويب شود. 
 
صدها کشته پس از انتخابات محلی در نیجریه
 
طبق اعلام یک سازمان امدادرسانی اسلامی، بر اثر درگیری‌ها پس از انتخابات محلی در نیجریه صدها تن کشته شدند.
 
فقط در یوس (Jos)، مرکز ایالت پلاتو (Plateau) اجساد حدود 300 مسلمان به مسجد جامع منتقل شد. صلیب سرخ نیجریه هم اعلام کرد بیش از 300 تن بر اثر این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.
 
تعداد بسیاری مسجد و کلیسا بر اثر این درگیری که میان مسیحیان و مسلمانان در گرفته، ویران شدند.
 
چانگیرای از اتحادیه آفریقا کمک خواست
 
رهبر مخالفان زیمبابوه از اتحادیه آفریقا خواست در نبرد قدرت با رییس جمهور این کشور میانجی‌گری کند.
 
مورگان چانگیرای که برای ملاقات با عبدالله واد، رییس جمهور سنگال در داکار به سر می‌برد، گفت تلاش‌های جامعه توسعه جنوب آفریقا (SADC) برای حل بحران سیاسی زیمبابوه موفقیتی در پی نداشت.
 
وی درخواست کرد: اتحادیه آفریقا وارد عمل شده و موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

نظر شما :