۱۸۲۵ خبر منفی «ایران اینترنشنال» علیه ایران در ۱۰۰ روز+عکس و نمودار

۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۷ کد : ۱۹۹۲۱۰۰ سرخط اخبار

شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال پس از گذشت ۱۰۰ روز از شناسایی اولین نمونه مثبت کرونا در ایران، ۱۸۲۵ خبر منفی علیه کشورمان منتشر کرد که حدود 77درصد اخبار این شبکه را تشکیل می‌دهد.

مجله فارس پلاس؛ حمزه ناجیان: کرونا از بین نرفته اما می‌توان گفت که در ایران میزان مرگ‌ومیر آن به کاهش چشمگیری داشته؛ درست برعکس تصورات و پیش‌بینی‌ها و البته تلاش‌های دشمنان ایران.

ازهمان روزهای اول پیدایش کرونا (COVID 19) احتمالات و فرضیات مختلفی درباره این ویروس منتشر شد که بسیاری از آن‌ها در این چند ماه تغییر پیدا کرد اما واقعیتی چیزی که در طول این ماه‌ها تغییر نکرد این بود که اضطراب و استرس و ترس به طور حتم بر سیستم ایمنی و دفاعی بدن اثر می‌گذارد. با علم به این موضوع بسیاری از دشمنان، با استفاده از رسانه‌های‌شان پروژه‌هایی را علیه ایران کلید زدند.

این رسانه‌ها از روزهای اول شایعات «بی‌اعتنایی» و «پنهان کاری» مسئولان را مطرح کردند، سپس القای «بی‌تدبیری» مسئولان و «ناتوانی» سیستم بهداشتی ایران را به میان کشیدند تا پازل «ایران هراسی» خود را تکمیل کنند.

13990317000157_Test_NewPhotoFree.jpg

 

درحالی که ایران عملاً در دو جبهه مقابله با کرونا و جبهه مقابله با تحریم می‌جنگد، «ایران اینترنشنال» یکی از رسانه‌هایی است که وظیفه اصلی سیاه‌نمایی علیه مردم ایران و ارزش‌های دینی را بر عهده دارد؛ سیاستی که اربابان سعودی و آمریکایی برایشان دیکته کردند. اینترنشنال در این میان، رو در روی مردم ایران قرار گرفته و حتی با انتشار گزارش‌های کذب سعی دارد تا از هر طریق که شده جلوی سلامت ایرانیان بایستد، مانند گزارش‌هایی که درنهایت باعث شد تا جلوی واردات کیت‌های شناسایی کرونا از کره جنوبی به ایران گرفته شود.

13990221000416_Test_NewPhotoFree.jpg

 

مرور عملکرد ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که این شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان برخلاف نامش بیشتر در خدمت آمریکایی‌ها قرار گرفته، این موضوع را می‌توان از انتخاب  اخبار، نحوه بیان و گزینش تیتر و عکس‌هایشان به راحتی فهمید.

13990317000532_Test_NewPhotoFree.jpg

 

برای اثبات این ادعا اخبار اینستاگرام شبکه ایران اینترنشنال که مهمترین اخبار این شبکه در آن منعکس می‌شود را از آغاز اعلام شناسایی اولین نمونه مثبت کرونا در ایران (۳۰ بهمن ماه - ۱۹ فوریه) تا حدود ۱۰۰ روز بعد از آن (۹ خرداد - ۲۹ می) مورد بررسی قرار دادیم که اطلاعات زیر بدست آمد.

* ۱۸۷۵ مطلب کرونایی

اینترنشنال در این مدت ۲۹۸۱ پست اینستاگرامی درباره اخبار ایران و جهان منتشر کرد که از میان تعداد ۱۸۷۵ مورد آن مستقیم به کرونا مربوط می‌شد و ۱۱۰۶ مورد دیگر به اخبار غیرکرونایی و برنامه‌های روتین ( شامل اخبار هواشناسی، برنامه‌های سینمایی، ورزشی، جهانگردی و ...) این شبکه اختصاص داشت.

13990317000015_Test_NewPhotoFree.jpg

 

* ۲۳۶۵ خبر درباره ایران

اخبار ایران، حدود ۸۰درصد کل اخبار ایران‌اینترنشنال را تشکیل می‌داد. اینترنشنال در این مدت ۲۳۶۵ خبر درباره ایران منتشر کرد که ۱۵۶۳ عدد از آن‌ها مربوط به کرونا و ۸۰۲ تا غیر کرونایی بوده است. اخبار کرونایی ایران ۸۳درصد کل اخبار کرونایی این شبکه بود.

13990317000013_Test_NewPhotoFree.jpg

 

*۱۸۲۵ خبر منفی علیه ایران

از مجموع ۲۳۶۵ خبر مربوط به ایران که در اینستاگرام شبکه اینترنشنال منتشر شد نیز ۱۸۲۵ عدد از آن‌ها یعنی بیش از ۷۷درصد، اخبار منفی علیه ایران بود (شامل زیرسوال بردن آمار رسمی ایران، ایران هراسی، القای پنهان‌کاری، ناتوانی مسئولان ایرانی، القای وحشت، دامن زدن به شایعات بی‌اساس، برجسته‌سازی ضعف‌ها و انتشار لحظه به لحظه و غیررسمی از آمار مبتلایان و فوتی‌ها با هدف ترساندن مردم، انتشار گسترده کوچکترین اتفاقات تلخ ایران، انتشار و مانور اظهارات ضدایرانی، تمسخر و یا تحقیر مردم و مسئولان، ایجاد حس منفی نسبت به مسئولان با استفاده از عکس، تیتر و یا لحن گوینده اخبار و ...).

13990317000606_Test_NewPhotoFree.jpg

 

۴۶۸ خبر منتشر شده در این شبکه را می‌توان در دسته اخبار خنثی (بی جهت) دسته بندی کرد. (اخباری شامل انتشار بدون جهت‌گیری صحبت‌های مسئولان، اطلاع‌رسانی‌ها، نتایج مسابقات ورزشی و آغاز به کار مشاغل)

از این میان تنها ۷۲ خبر از مجموع ۲۳۶۵ خبری که در اینستاگرام این شبکه منتشر شد را می‌توان مثبت و یا خبر خوب محسوب کرد. (اخباری مانند بهبود مبتلایان، تولد نوزادان از مادران کرونایی، ایثار کادر درمان، اظهارنظر امیدبخش مسئولان ایرانی)

13990317000600_Test_NewPhotoFree.jpg

 

* ۱۱۴۰ خبر کرونایی منفی علیه ایران

از مجموع اخبار منتشر شده درباره ایران، ۱۵۶۳ خبر مربوط به کرونا بود که از همین تعداد ۱۱۴۰ خبر با جهت‌گیری منفی، ۳۵۶ خبر بی‌جهت و تنها ۶۷ خبر مثبت بود.

13990317000016_Test_NewPhotoFree.jpg

 

* ۶۸۵ خبر منفی علیه ایران

همچنین ۸۰۲ خبر خروجی اینستاگرام ایران اینترنشنال مربوط به اخبار غیرکرونایی بود که در این میان هم ۶۸۵ خبر با جهت‌گیری منفی(بازنشر اظهارات ضدایرانی، اخبار خرابی‌ها، کمبودها)، ۱۱۲ خبر خنثی و فقط ۵ خبر مثبت بوده است.

13990317000024_Test_NewPhotoFree.jpg

 

* سهم کشورها از اخبار منفی کرونا

با گذشت بیش از ۱۰۰ روز از شناسایی اولین نمونه مثبت کرونا در ایران، کشورمان با فداکاری کادر درمان، همکاری مردم و مسئولان، و همچنین ورود نیروهای جهادی و داوطلب، عملکرد قابل قبولی از خودشان به نمایش گذاشت اما آن‌هایی که با تمجید از غرب، سیستم بهداشتی ایران را تحقیر می‌‌‌کردند اکنون مشاهده کردند که بسیاری از کشورهای پیشرفته که به ویروس تحریم هم دچار نبودند وضعیت بدتری از ایران پیدا کردند. با این مقدمه نگاهی به تعداد اخبار منفی کرونایی کشورها در اینترنشنال انداختیم:

13990317000018_Test_NewPhotoFree.jpg

 

از مجموع تعداد اخبار کرونایی که به ضرر یک کشور تفسیر می‌شود تعداد ۱۲۴۴ خبر منتشر شد که سهم ایران ۱۱۴۰ خبر (۹۱.۶ درصد) بود، اما  آمریکا که آمار بیشترین مبتلایان و فوتی‌ها را از آن خود کرده تنها ۱۹ خبر منفی (کمتر از ۲ درصد) درباره‌شان در این شبکه منتشر شده است.

 

* بایکوت اقدامات میلیونی مردم ایران

یکی از مهمترین دلایل کسب این عملکرد موفق توسط جمهوری اسلامی، بعد از فداکاری کادر درمان و همکاری اکثریت مردم، حضور گروه‌های جهادی و مردمی در ضدعفونی کردن اماکن عمومی، خیابان‌ها و ... بود.

به موازات آن نهادهای مردمی و سازمان‌های انقلابی برای تولید و توزیع موادضدعفونی، ماسک، آبمیوه، غذا و الکل به پای کار آمدند و از مدرسه و مسجد و سالن سینما را تبدیل به کارگاه تولیدی کردند.

پس از آن نیز با اجرای طرح مومنانه بزرگترین طرح خدمت رسانی به مردم نیازمند آن هم در شرایط کرونایی شکل گرفت اما واکنش ایران اینترنشنال به این حماسه بی‌بدیل چه بود؟ «سانسور».

این رسانه به جای انتشار کمترین خبری در این موضوع، سعی در عیبجویی برآمد و تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا به حد وسعش این اتفاق منحصر به فرد ایران را زیر سوال ببرد.

13990317000602_Test_NewPhotoFree.jpg

 

ایران اینترنشنال اما در مقابل، کوچکترین اتفاق مثبتی در اروپا و آمریکا را به عنوان خبر خوب منتشر می‌کند؛ خواه این اتفاق یک دستگاه اتوماتیک فروش دستکش در فرانسه باشد، خواه توزیع چند عدد غذا در ایتالیا، خواه شادی و رقص در اسپانیا یا اقدام بهداشتی انگلیسی‌ها در قرنطینه!

13990317000605_Test_NewPhotoFree.jpg

 

کلید واژه ها: ایران اینترنشنال


نظر شما :

علی ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۴
مطلب کاملا درستی است ولی مساله اصلی این است که پنهانکاری و عدم شفافیت صدا و سیمای میلی موجب بروز این شکاف شده و شبکه های بیگانه از این شکاف سوء استفاده می کنند و روی افکار عمومی کشور تاثیرگذاری می کنند. یک برنامه پر مخاطب میلیونی مانند برنامه 90 را تحمل نکردند، چه انتظاری دارید جوانان ما پای شبکه های ماهواره ای ننشینند.؟ بیدار شوید لطفا.