خرازی: ورود نفت‌کش ایران به آب‌های ونزوئلا حکایت از افول هژمونی آمریکا دارد

۰۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۷ کد : ۱۹۹۱۷۸۳ سرخط اخبار

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: ورود نفت‌کش ایران به آب‌های ونزوئلا و شکستن دو حلقه محاصره سنگین علیه ایران و ونزوئلا به‌رغم تهدیدات و تحریم‌های آمریکا، حکایت از افول هژمونی آمریکا، عزتمندی و اقتدار جمهوری اسلامی دارد، اقتداری که به پشتوانه رشادت‌های سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع ایران به دست آمده است.

به گزارش ایسنا، جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان به ریاست دبیر کل حزب و با حضور رئیس شورای مرکزی و اعضای شورای سیاست‌گذاری برگزار شد.

در این جلسه مباحث «بحران آب غیزانیه»، «پیام‌های ورود کشتی‌های حامل سوخت ایرانی به ونزوئلا»، «آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع گچساران» و «خشونت خانگی علیه زنان و قتل دلخراش رومینا اشرفی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان به ارائه تحلیل خود در خصوص حضور کشتی‌های حامل سوخت کشورمان در ونزوئلا و دیپلماسی نفتی ایران در دریای کاراییب پرداخت.

وی تاکید کرد: ورود نفتکش ایران به آب‌های ونزوئلا و شکستن دو حلقه محاصره سنگین علیه ایران و ونزوئلا به‌رغم تهدیدات و تحریم‌های آمریکا، حکایت از افول هژمونی آمریکا، عزتمندی و اقتدار جمهوری اسلامی دارد، اقتداری که به پشتوانه رشادت‌های سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع ایران بدست آمده است.

در ادامه جلسه موضوع «بحران آب غیزانیه» در دستور قرار گرفت.

اعضای شورای سیاست‌گذاری تاکید داشتند استانی که منابع عظیمی از نفت، گاز، خاک، پتروشیمی، رودخانه‌های پر آب، دسترسی به آب‌های آزاد و بین‌المللی، صنایع فولادی و ذوب‌آهن، توریسم و گردشگری و... دارد؛ چرا باید درگیر این حجم مشکلات متعدد باشد و مردم از حقوق اولیه زندگی محروم باشند؟ به نوعی که برای حقوق اولیه خود از جمله دسترسی به آب آشامیدنی باید دست به اعتراض بزنند. محرومیت از حیاتی‌ترین نیازها حق مردم خوزستان نیست. اعتراضات اجتماعی سال‌های اخیر خوزستان ناشی از محرومیت‌های این استان هست. مسئولین دولتی و مدیران استانی هرچه سریع تر برای حل مشکل دسترسی مردم منطقه غیزانیه به آب سالم آشامیدنی، گاز شهری، عدم آنتن دهی تلفن همراه و نبود اینترنت وارد عمل شوند.

در این جلسه مطرح شد که چه سازوکار قانونی برای شنیدن صدای مردم و پیگیری قانونی مطالبات آن‌ها فراهم شده است؟ متأسفانه هیچ‌گونه مجرای قانونی برای اعتراض مدنی مردم وجود ندارد. باید به دور از شعار حق اعتراض قانونی به رسمیت شناخته شود و زیرساخت و سازوکار آن فراهم شود. همچنین محرومیت نگران‌کننده و غیر قابل قبول منطقه غیزانیه بیانگر عدم ایفای مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت و شرکت‌های نفتی است. شرکت‌های نفتی هیچ‌گاه به شکلی اساسی به مسئولیت اجتماعی خود در قبال غیزانیه عمل نکرده‌اند و شایسته است این موضوع توسط مدعی‌العموم مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه این جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی حزب ندای ایرانیان ضمن ارائه گزارشی در خصوص قتل دلخراش رومینا اشرفی خواستار ورود جدی قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین حمایتی از زنان و کودکان شد. کمیسیون فرهنگی اجتماعی تاکید کرد امروز بیش از هر زمانی نیازمند آموزش، فرهنگ‌سازی و تدوین و اصلاح قوانین حمایتی از زنان و کودکان در برابر خشونت هستیم. تصویب لوایح «تامین امنیت زنان» و «حقوق کودک و نوجوان»، گام‌های مهمی برای جلوگیری از تکرار جنایت وحشتناک این‌چنینی می‌تواند باشد. همچنین از قوه قضاییه انتظار می‌رود با برگزاری سریع و دقیق دادگاه با عاملین این قتل برخورد قاطع صورت گیرد.

در خاتمه این جلسه، کمیسیون محیط‌ زیست حزب ندای ایرانیان ضمن ارائه گزارشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع گچساران و با ابراز تاسف نسبت به نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری و آسیب‌های وارد شده به محیط‌ زیست، نسبت به احتمال افزایش آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی هشدار داد. با توجه به وقوع تغییرات اقلیمی و افزایش دمای ایران، در آینده ممکن است با افزایش آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها روبرو شویم ‌و انتظار می‌رود مسئولین با آموزش و آگاه‌سازی عمومی، شناسایی مناطق مستعد آتش‌سوزی، افزایش بالگردهای اطفای حریق و تجهیزات لازم، برای مهار، پیشگیری و کنترل آن آماده باشند.

کلید واژه ها: ایران و ونزوئلا سید محمد صادق خرازی


( ۲ )

نظر شما :