نیروهای ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارند

۰۳ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۰:۲۸ کد : ۱۹۷۶۸۴۶ سرخط اخبار

سفیر جمهوری اسلامی ایران در امان با تاکید بر گسترش روابط ایران و اردن و در تمامی زمینه ها گفت: نیروهای ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارند.

به گزارش ایسنا، مجتبی فردوسی پور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن در بازدید از روزنامه الغد با تاکید بر ضرورت تقویت روابط ایران و اردن در تمامی زمینه ها گفت: دو کشور اسلامی دوست (ایران و اردن) مواضع مشترک سیاسی زیادی در رابطه با مسائل منطقه و بین الملل دارند.

وی همچینن از مواضع قوی و محکم اردن در رابطه با فلسطین و قدس و حمایت های اردن از مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس تقدیر و تشکر کرد.

فردوسی پور در ادامه با تاکید بر اهمیت امنیت و منافع اردن در اوضاع کنونی منطقه گفت: زمانی که به عنوان سفیر ایران در اردن انتخاب شدم مهمترین توصیه ای که از حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان دریافت کردم این بود که امنیت اردن امنیت ایران نیز به شمار می رود، ما خواستار این امنیت هستیم و روابط مان با اردن باید در تمامی زمینه ها تقویت شود.

وی با بیان این که میان ایران و اردن در رابطه با برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد افزود: در رابطه با مسائل اصلی منطقه و بین المللی توافق کاملی میان ایران و اردن وجود دارد؛ به خصوص در رابطه با مساله فلسطین، حمایت از مردم فلسطین، دفاع از قدس در برابر اشغالگران و تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اشغالگران اسرائیلی.

سفیر کشورمان همچنین با اشاره به مشارکت دو کشور در روند آستانه و دیگر نشست های مربوط به سوریه گفت: دو کشور ایران و اردن تا حد زیادی در رابطه با بحران سوریه توافق نظر دارند. زیرا هر دو از همان روز اول خواستار ایجاد راه حل سیاسی برای بحران شدند.

فردوسی پور با رد برخی اتهامات علیه ایران مبتنی بر اینکه شبه نظامیان وابسته ایران تلاش کردند به مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه حمله کنند افزود: ایران از همان روز اول از توافق اردنی – آمریکایی – روسی برای ایجاد مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه حمایت کرد همانگونه که از ایجاد ثبات در دیگر مناطق سوریه حمایت کرد.

وی در این راستا تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده برگزاری هرگونه دیداری با مقامات اردنی به منظور روشن کردن حقایق این اتهامات است و ما از همان ابتدا خواستار سیطره ارتش سوریه بر مرزهای سوری – اردنی و دیگر مرزها بودن دخالت هر نیروی دیگری بودیم.

فردوسی پور در رابطه با مساله سوریه گفت: ایران بنا به درخواست دولت سوریه از ارتش سوریه در جنگ با تروریسم و بازگردان ثبات حمایت می کند و پس از پایان این ماموریت و درخواست دولت سوریه از آنجا خارج خواهیم شد. ما از روابط و همکاری های سوریه و اردن به منظور تضمین امنیت مرزهایشان حمایت می کنیم و تنها حضور ارتش اردن و سوریه در مرزها به منظور ایجاد ثبات و امنیت و بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان را تایید می کنیم.

سفیر کشورمان با تاکید بر این که نیروهای ایرانی در جنوب سوریه و یا مرزهای اردن حضور ندارند گفت: ایران در جنگ غوطه و عملیات پاکسازی دمشق از گروهک های مسلح مشارکت نداشت و همه می دانند که تنها ارتش سوریه و با حمایت روسیه در آن عملیات حضور داشت.

وی با تاکید بر حق بازگشت حاکمیت تمام خاک سوریه به دست دولت این کشور افزود: سوری ها و روسی ها همکاری و تلاش هایی برای ایجاد صلح در منطقه جنوب و درعا و بازگشت حاکمیت بر تمام سوریه و ایجاد راه های امن برای خروج نیروهای مسلح دارند. پیش بینی می شود که در صورت شکست این همکاری ها و تلاش ها، ارتش سوریه و با حمایت روسیه به منظور پاکسازی جنوب به عملیات نظامی روی آورند، اگر این گونه عملیاتی رخ دهد ایران هیچ نقشی در آن نخواهد داشت. همانگونه که در عملیات غوطه، دوما و دمشق نقشی نداشت.

وی ادامه داد: ما نگرانی اردن را از انجام هر گونه عملیات نظامی در جنوب سوریه و مشکلاتی که می تواند ایجاد کند، از جمله نفوذ گروهک های تروریستی در مرزها درک می کنیم.

سفیر کشورمان در امان در رابطه با خروج ترامپ از برجام ضمن محکوم کردن این اقدام گفت: خروج آمریکا از توافقی بین المللی که شورای امنیت آن را تصویب کرده است در تضاد با قوانین بین المللی است، خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای را در ادامه اقدامات ترامپ در خروج از توافقات بین المللی از جمله توافق پارس و یونسکو و غیره قرار می دهیم.

وی با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای افزود: گفت و گوهایی با سه کشور اروپایی ( فرانسه، آلمان، انگلیس) و چین و روسیه آغاز کردیم تا آنها نسبت به پایبندیشان به برجام و عدم آسیب دیدن منافع ایران از تصمیم آمریکا به ما اطمینان دهند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: پایبندی ایران به تمام بندهای توافق هسته ای از زمان امضا بارها توسط جوامع بین المللی تایید شده است و ترامپ و دولتش با متهم کردن ایران به دخالت در امور منطقه از برجام خارج شدند، این مساله به موضع ایران در رابطه با قضیه فلسطین وعدم به رسمیت شناختن اسرائیل مربوط می شود و هیچ مساله دخالت دیگری وجود ندارد.

وی افزود: دولت ترامپ سه شرط برای باقی ماندن در برجام گذاشته است و آن وارد کردن موضوع برنامه موشکی به بندهای توافق، زمان توافق ابدی باشد و شرطی که آن را عدم دخالت ایران در کشورهای منطقه می نامند.

سفیر کشورمان با بیان این که ایران منتظر موضع نهایی بعد از گفت وگوها از سوی کشورهای اروپایی است گفت: اروپایی ها پیروزی برجام را پیروزی صلح و ثبات جهانی می دانند به نظر من اروپایی ها در اولویت امنیت و ثبات منطقه و جهان را در برجام می بینند و شکست آن را شکست قانون بین المللی و صلح جهانی می دانند.

و با اشاره با اینکه توافق هسته ای از نظر منافع اقتصادی نیز برای اروپایی ها مهم است افزود: اگر اروپایی ها ضمانتی برای پایبندیشان به برجام تحویل ندهند ایران نیز در آن زمان حق دارد به برجام پایبند نباشد و به وضعیت قبلی بازگردد همانگونه که ایران حق آن را خواهد داشت که از آژانس بین المللی انرژی اتمی و توافق منع سلاح هسته ای خارج شود.

سفیر کشورمان در اردن در پاسخ به سوالی در رابطه با بحران ایران و عربستان و برخی کشورهای عربی تاکید کرد: ایران خواستار ثبات کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان است.

وی این کشورها را به منظور ایجاد ثبات در منطقه و ایجاد منافع مشترک به گفت وگو دعوت کرد و افزود: علاوه بر منافع مشترک، روابط دینی، تاریخی و جغرافیایی ایران را با این کشورها پیوند می دهد.

کلید واژه ها: ایران و اردن جنوب سوریه ارتش سوریه


نظر شما :