جشن در بیت المقدس، خونریزی در غزه

هیچ یک از حضار متوجه کشتار نبود

۰۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۷۶۷۲۶ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
هیچ یک از حضار به نظر نمی رسید که متوجه تضاد بین این مراسم و کشتاری که به فاصله چند کیلومتر دورتر اتفاق افتاده بود، شده باشد.
هیچ یک از حضار متوجه کشتار نبود

اما گرین

دیپلماسی ایرانی: نوشته ها در تمام شهر نصب شده است: ترامپ اسرائیل را عظمت می بخشد و ترامپ دوست قوم یهود است. این بنرها که برای بازگشایی سفارت آمریکا در بیت المقدس نصب شده بودند در واقع گمراه کننده بودند. اگرچه نشان دهنده ی ستایش اسرائیلی ها از پرزیدنت ترامپ است اما آنها توسط یک سازمان مسیحی پروتستانی به نام دوستداران موزه ی صهیون ساخته شده اند. بنرها با افتخار در امتداد خیابان های پیچ خورده ای از بیت المقدس مرتفع نصب شده اند و از آن بالا به محله های فلسطینی در پایین دره نگاه می کنند. استعاره ای کامل، برای نشان دادن تضاد بین گروهی که در حال جشن و شادی است و گروه دیگری که در حال عزاداری است.

با این حال سفارت روز دوشنبه در میان اعتراضات تاریخی و خونین غزه که در آن هزاران نفر زخمی شدند، بازگشایی شد. وزارت بهداشت غزه گزارش داد سربازان اسرائیلی، حدود 36 نفر کشته و 1000 نفر را زخمی کرده اند.

بسیاری از اسرائیلی ها واقعا اهمیت نمی دهند که آمریکا سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کرده است. این شهر در حال حاضر به عنوان پایتخت اسرائیل، خانه مجلس، دیوان عالی، ساختمان های اجرایی، محل اقامت نخست وزیر و غیره عمل می کند. در واقع، تصمیم ترامپ در مورد عملکرد دیپلماتیک ایالات متحده در بیت المقدس تغییر چندانی ایجاد نکرده است. سفارت جدید در ساختمان کنسولگری سابق ایالات متحده قرار دارد. به گفته یکی از مقامات وزارت امور خارجه، سفارت ایالات متحده در بیت المقدس بعضی از خدمات ویزا را انجام خواهد داد، اما کنسولگری ایالات متحده یک مأموریت مستقل خواهد داشت و مرکز دیپلماتیک اصلی برای تماس با فلسطینی ها باقی خواهد ماند. این بازگشایی بیشتر نمادین است که اولویت های ایالات متحده را در داخل و خارج از کشور نشان می دهد.

اما در این شهر، جشن یک گروه موجب به سوگ نشستن گروهی دیگر شده است. این بازگشایی به عمد در روز استقلال اسرائیل در سال 1948 برگزار شد که موجب خشم بیشتر فلسطینیان شد چون آنها این روز را روز نکبت می نامند. یکی از مقامات ارشد فلسطینی این تصمیم را "اقدام خصمانه علیه قوانین بین المللی" نامید و گفت که دولت ترامپ به "هرج و مرج بین المللی" دامن می زند.

تاثیر مسیحیان بر تصمیم ترامپ، در روز بازگشایی سفارت که روز دوشنبه برگزار شد کاملا مشخص بود. جایی که مشاوران ترامپ در کنار اسرائیلی ها مشغول به دعا شدند. زمانی که از جفرس، مشاور ترامپ، سوال کردم که برای چه دعا می کند، در حالی که اشک در چشمانش جمع شده بود گفت: "از خداوند به خاطر پایدار نگه داشتن اسرائیل در طول 4000 سال گذشته سپاسگزارم. چون اگر خداوند به وعده ی خود به اسرائیل عمل کند، به وعده ی خود به ما عمل کرده است."

این بازگشایی سفارت در میان هرج و مرج و اختلاف برگزار شد. گروه های یهودی آمریکایی جناح چپ، به این حرکت اعتراض کردند چون معتقد هستند که موجب خشمگین شدن متحدان اصلی فلسطین، تشدید بی ثباتی منطقه و بی تاثیر شدن تلاش های دیپلماتیک آمریکا برای حل و فصل اختلاف بزرگ تر خواهد شد.

اما بدترین اتفاق روز بازگشایی سفارت، خشونت و کشتاری بود که در مرز غزه اتفاق افتاد. مردم غزه به مدت چند هفته به خاطر رانده شدن از سرزمین های تاریخی خودشان، در اعتراض به سر می بردند. حماس که گروه حاکم بر غزه است و از نظر آمریکا تروریست محسوب می شود، این اعتراضات را همزمان با مراسم انتقال سفارت، سازماندهی کرد.

در پایان مراسم بازگشایی یک خواننده ی اسرائیلی ترانه ای که به معنی صلح به سمت ما خواهد آمد را اجرا کرد. هیچ یک از حضار به نظر نمی رسید که متوجه تضاد بین این مراسم و کشتاری که به فاصله چند کیلومتر دورتر اتفاق افتاده بود، شده باشند. شاید هم اهمیتی نمی دادند. کسانی که باعث بروز مشکلاتی مانند آنچه امروز در غزه شاهدش بودیم، شدند، خودشان به جای اینکه راه حل باشند، بخشی از مشکل هستند.

جشن های آمریکا در اسرائیل لزوما منعکس کننده آنچه در اینجا اتفاق می افتد، نیست. تظاهرات واقعی بر سر اینکه چه کسی صاحب بیت المقدس است، دوشنبه رخ نداد بلکه یکشنبه که "روز بیت المقدس" بود اتفاق افتاد. هزاران اسرائیلی از دروازه دمشق و بخش مسلمان نشین بیت المقدس به سمت دیوار غربی حرکت کردند، جایی که روز بازپس گیری شهر را جشن می گیرند. این منطقه از شهر قدیم به طور مرتب محل بروز درگیری میان یهودیان و فلسطینی ها است. همانطور که اسرائیلی ها در حال جشن و پایکوبی بودند، مغازه داران فلسطینی به تدریج چراغ های مغازه شان را خاموش و مغازه را تعطیل کردند.

منبع : آتلانتیک / ترجمه دیپلماسی ایرانی / 33

کلید واژه ها: بیت المقدس ترامپ کشتار در غزه جشن گشایش سفارت آمریکا بیت المقدس


نظر شما :