اردوغان: یک قدم هم از عملیات عفرین عقب‌نشینی نمی‌کنیم

۰۲ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۶ کد : ۱۹۷۴۵۶۶ سرخط اخبار

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه «هیچ طمعی به خاک سوریه ندارد»، آمریکا را به دلیل تسلیح نیروهای کرد در نوار شمالی سوریه سرزنش و تاکید کرد آنکار «یک قدم» هم از عملیات عفرین عقب نشینی نمی کند.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) گفت، آنکارا به روسیه و ائتلاف بین المللی اطلاع داده که حتی یک گام هم از عملیات عفرین عقب نشینی نمی کند.

اردوغان طی سخنرانی در جمع اعضای اتاق بازرگانی، با بیان اینکه «هیچ طمعی در ذره ای از خاک سوریه ندارد»، تاکید کرد «ترکیه به تمامیت ارضی سوریه و امنیت مردم این کشور احترام می گذارد».

وی با بیان اینکه شبه نظامیان کُرد تهدیدی برای تمام منطقه از جمله سوریه، ایران و ترکیه هستند، توضیح داد: آمریکا پنج هزار کامیون سلاح به آنها تحویل داده است. آنها با ترکیه صادق نیستند، به همین دلیل با روس ها درباره عملیات صحبت کردیم.

رئیس جمهور ترکیه با تکرار مجدد درخواست تغییر ساختار شورای امنیت سازمان ملل، گفت دنیا بزرگتر از پنج کشور است.

اردوغان با بیان اینکه برخی کشورها قصد دارند گذرگاهی تروریستی در مرز جنوبی ترکیه ایجاد کنند، افزود: می خواستیم به آنها (آمریکا) پول بدهیم و از آنها سلاح بخریم اما مخالفت کردند و سپس همین سلاح ها را به تروریست ها دادند. این چه شراکت و همکاری و دوستی است؟

وی با اشاره به اینکه بعد از عملیات عفرین، سوری ها خواهند توانست به خانه های خود بازگردند، گفت: به زودی خواهید دید که پس از اتمام عملیات عفرین و نابودی تروریست ها در این منطقه، کردها، عرب ها و ترکمن ها بیشترین سپاسگزاری از ما خواهند کرد.

رئیس جمهور ترکیه ضمن بیان اینکه حل مشکلات مردم سوریه و آینده آنها، دغدغه منتقدان عملیات ترکیه نیست، تاکید کرد: هدف اصلی ما از این عملیات، علاوه تامین امنیت ملی ترکیه، حمایت از تمامیت ارضی سوریه و امنیت مالی و جانی مردم این کشور است.

اردوغان همچنین تهدید کرد کسانی که روز گذشته به منطقه ریحانلی در اسان ختای راکت شلیک کردند، بهای سنگینی خواهند پرداخت.

کلید واژه ها: عملیات عفرین عفرین


نظر شما :