سرمقاله الاهرام:

فعلا تدابیر انگلیس برای مبارزه با تروریسم نتیجه نداده است

۳۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۹۷۰۵ اخبار اصلی اروپا
آن چه در این حوادث تروریستی اخیر وحشتناک است، این است که مقام های امنیتی اعلام کردند که آماده رویارویی با چنین حوادثی هستند اما هیچ کدام از تدابیر آنها در مبارزه با تروریسم و عملیات متعدد آن تا کنون نتیجه نداده است.
فعلا تدابیر انگلیس برای مبارزه با تروریسم نتیجه نداده است

دیپلماسی ایرانی: همه می دانند که حادثه زیر گرفتن شماری از عابران در لندن پایتخت بریتانیا در برابر مسجد فینسبری که باعث کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 8 نفر دیگر شد، توسط یک خودروی باری کوچک انجام گرفت. این را هم همه می دانند که این واقعه آخرین واقعه از سلسله حملات تروریستی ای که شهرهای اروپایی را در نوردیده است، نخواهد بود. اما آن چه این بار جدید بود، قربانیان این مرتبه مسلمانانی بودند که در حال برگزاری نماز تراویح بودند. البته دولت بریتانیا این حادثه را نیز مثل حوادث تروریستی دیگر محکوم کرد و نسبت به آن موضعی سخت گرفت. در عین حالی که شورای مسلمانان اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بر این باور است که خودروی باربری که نمازگزاران را در لندن زیر گرفت، عمدی این کار را کرده است. مقامات بریتانیایی با این حادثه مانند یک حادثه تروریستی احتمالی برخورد کردند.

به نظر می رسد بریتانیا این بار نامزد عملیات تروریست ها باشد و باز هم در آینده شاهد حوادث تروریستی دیگر در این کشور باشیم. به ویژه که حادثه حمله به نمازگزاران مدت کوتاهی بعد از حمله خونین منچستر صورت گرفته است. در حالی که خانم ترزا می، نخست وزیر بریتانیا همچنان منتظر نتایج تحقیقات امنیتی درباره حادثه تروریستی منچستر بود، ناگهان حادثه تروریستی اخیر در برابر مسجد مسلمانان روی داد و با حادثه تروریستی جدیدی مواجه شد که گفت با این حادثه نیز به مثابه یک حادثه تروریستی برخورد می کند و درباره آن نیز تحقیقات امنیتی لازم را انجام خواهد داد. به عبارت دیگر او گفت که نسبت به هیچ حادثه ای که وضعیت امنیتی بریتانیا را تهدید کند با تساهل برخورد نخواهد کرد.

آن چه در این حوادث تروریستی اخیر وحشتناک است، این است که مقام های امنیتی اعلام کردند که آماده رویارویی با چنین حوادثی هستند اما هیچ کدام از تدابیر آنها در مبارزه با تروریسم و عملیات متعدد آن تا کنون نتیجه نداده است. مساله ای که جامعه جهانی را بر آن می دارد که برای مبارزه با این آفت زمانه فکری بیندیشد و کشورهای جهان به اجماع برسند تا راهی نهایی برای حل آن بیابند. چرا که عدم توافق همه کشورهای جهان برای اتخاذ تدابیری مشخص و واحد که از یک اجماع کلی و همگانی به ویژه در مبارزه با تروریسم برآمده باشد ، به نتیجه نخواهد رسید و به این جنگ خونین و سخت که به ملت ها و جوامع ضربات سنگینی می زند و بر اقتصاد کشورهای مختلف تاثیرات شگرفی می گذارد، پایان نخواهد داد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حادثه تروریستی در لندن


نظر شما :