مهاجرت مساله کلیدی انتخابات هلند است

پیشتازی ویلدرز با سیاست‌های ترامپی

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۷۸۰۶ اخبار اصلی اروپا
مهاجرت مساله‌ای کلیدی در انتخابات هلند از سال 2002 است. در آن زمان نیز حزب مخالف مهاجرت LFP توانست به 26 کرسی از 150 کرسی مجلس دست پیدا کند.
پیشتازی ویلدرز با سیاست‌های ترامپی

نویسنده: اریک ون دبیک  

دیپلماسی ایرانی: پیروزی ترامپ و طرفداران برگزیت، به موجی از احساسات ضد حکومتی دامن زده است که می توان آنها را در انتخابات فرانسه، آلمان و هلند با موفقیت های احزاب دست راستی پوپولیستی دید.

آخرین نظرسنجی پیش بینی می کند که حزب PVV هلند 29 کرسی از 150 کرسی مجلس را به خود اختصاص دهد. تعدادی که از هر حزب دیگری بیشتر است. ویلدرز وعده داده که رفراندومی برای ادامه عضویت هلند در اتحادیه اروپا و پایان دادن به مهاجرت مسلمانان به این کشور، برگزار خواهد کرد. علاوه براین او به طرفدارانش وعده داده که تمام مساجد و مدارس اسلامی را خواهد بست. مجرمان با تابعیت دوگانه نیز از کشور اخراج خواهند شد.

در کمتر از سه هفته تا انتخابات هلند، ویلدرز تعلیق مبارزات انتخاباتی را به دلیل اختلالات احتمالی در جزئیات امنیتی، اعلام کرده است. اما این مساله حزب PVV را از تبدیل شدن به بزرگترین یا دومین حزب بزرگ سیاسی هلند باز نمی دارد.

چرا گرت ویلدرز بسیار محبوب است؟

هلند از سال های 1960 مرفه بود و هنوز هم است. اما برای اولین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم اکثریت هلندی ها فکر می کنند که فرزندان و نسل های آینده آنها اوضاع بدتری خواهند داشت. بسیاری فکر می کنند که باید درباره اتحادیه اروپا فکری کنند. در میان تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هلند بیشترین کمک خالص را به اتحادیه از سال 2000 انجام داده است. برای حداقل 16 سال، هلند کمک بیشتری نسبت به آن چه در عوض دریافت کرده، انجام داده است. همچنین زمانی که یورو در 1 ژانویه 2002 معرفی شد، هلندی ها بلافاصله افت شدید قدرت خرید را احساس کردند. همه چیز در عرض یک روز گران تر شد. قیمت برخی از اجناس دو برابر شد. این مساله توسط دولت رد می شد اما مصرف کنندگان هلندی بر اساس تجربه خود درک بهتری داشتند.

اتحادیه اروپا برای مشکلات مهاجرت نیز سرزنش می شود. نه تنها به خاطر فقدان کنترل مرزها، بلکه به علت گرسنگی به ظاهر سیری ناپذیرش برای گسترش اراضی. سال گذشته رفراندومی در هلند در مورد توافقنامه اتحادیه اروپا با اوکراین برگزار شد. اکثریت مردم علیه این توافق رای دادند اما با این حال در دسامبر گذشته مشخص شد که دولت تصمیم به تصویب آن گرفته است. در نتیجه احزاب مخالف به خصوص گیرت ویلدرز با بهره گیری از شرایط و خشم بسیاری از هلندی ها که نگران نادیده گرفته شدن صدای خود هستند، به موقعیت خوبی رسیدند.

مهاجرت مساله ای کلیدی در انتخابات هلند از سال 2002 است. در آن زمان نیز حزب مخالف مهاجرت LFP توانست به 26 کرسی از 150 کرسی مجلس دست پیدا کند. این دست احساسات در میان هلندی ها امروز چندان متفاوت نیست. گروه قومی مراکشی ها از شمال آفریقا، که در آمار جرم و جنایت در این سال ها صدرنشین بوده اند و همچنین بسیاری از مهاجران غیرغربی که در رفاه زندگی می کنند و خانه های لوکس را در هلند اشغال کرده اند از جمله مسائلی هستند که هلندی ها را حساس کرده است.

هم زمان، در طول یک دهه گذشته هلندی ها به نوعی ریاضت اقتصادی را یکی پس از دیگری در مسائلی مانند مسکن، کمک های دانشجویی، مراقبت های بهداشتی، امنیت اجتماعی و غیره احساس کرده اند. بسیاری مانند گیرت ویلدرز دلیل این اقدامات ریاضتی را هزینه های تحمیل شده به خاطر درگیر شدن با مساله مهاجرت می دانند. دست آخر اما نه کم اهمیت تر از سایر موارد، هلندی ها نیز مانند آلمانی ها و فرانسوی ها و دیگر کشورهای اروپایی به نوعی از برخورد تمدن ها با رشد سریع جوامع مسلمان در کشورهای خود هراس دارند. به گزارش آژانس مرکزی آمار در هلند از هر 20 هلندی یک نفر مسلمان است.

اگر حزب ویلدرز در انتخابات پیروز شود، چه خواهد شد؟

چیز زیادی تغییر نخواهد کرد و طرفداران ویلدرز سرخورده خواهند شد. آنها ادامه سیاست های مهاجرتی سابق حزب LPF را شاهد خواهند بود. LPV اگرچه در سال 2002 وارد کابینه هلند شد اما راه به جایی نبرد. پس از ترور پیم فورتاین، مبارزه برای قدرت، هرج و مرج را برای حزب به ارمغان آورد تا کابینه تنها در چهار ماه به زیر کشیده شود. بسیار بعید است که PVV بتواند کل کابینه را به دست گیرد در واقعیت شرایط بازی پراکنده سیاسی کنونی، ویلدرز حداقل به همکاری سه حزب دیگر برای تشکیل کابینه احتیاج دارد. انجام این کار بسیار سخت خواهد بود چرا که از میان احزاب دست راستی تنها دو حزب هستند که دیدگاه هایی مشابه با ویلدرز دارند.

بستن تمام مساجد، ضد آزادی دین است. مساله ای که از اصول بنیادین در قانون اساسی هلند به حساب می آید. دو حزب VVD و CDA خواهان کمک به ویلدرز برای تحقق بخشیدن به این خواسته هستند. خواسته ای که با بستن مرزها و جلوگیری از ورود مهاجرین از کشورهای اسلامی همراه است. این خواسته تا زمانی که هلند عضو اتحادیه اروپاست غیر ممکن است چرا که کمیسون اروپا و نه دولت هلند، مسئول اصلی سیاست های مهاجرت و پناهندگی است. در عین حال VVD و CDA از طرفداران اتحادیه اروپا به حساب می آیند.

علاوه بر این در ماه دسامبر سال گذشته دادگاهی در هلند ویلدرز را به جرم تحریک و تبعیص علیه مراکشی ها مجرم شناخت. اگرچه دادگاه برای این اتهام جریمه ای در نظر نگرفت. نخست وزیر و رهبر VVD بارها اعلام کرده است که او با حزب PVV تا زمانی که ویلدرز از موضع خود در قبال مراکشی ها عقب نشینی نکند، همکاری نخواهد کرد. تاکنون هیچ نشانه ای از تغییر مواضع ویلدرز دیده نشده است.

بسیاری از روزنامه نگاران و فعالان سعی کرده اند که ویلدرز را به دلیل مواضعش در قبال اتحادیه اورپا به ارتباط با روسیه متهم کنند. اما این حقه در تخریب چهره ویلدرز جواب نداده است چرا که بسیار از طرفداران او از عملکرد پوتین به ویژه پس از مبارزه با تروریست های داعشی استقبال می کنند. ویلدرز همچنین عامل اسرائیل به تصویر کشیده شده است. دسامبر سال گذشته ولکسرانت، یکی از روزنامه های پیشرو هلندی در مقاله ای گفت: «ویلدر بین سال های 2009 تا 2010 به دلیل تماس با اسرائیل تحت نظارت سرویس اطلاعاتی هلند بود.» این مقاله به طور کامل به منابع ناشناس تکیه کرده است. این مقاله نیز به شهرت ویلدرز آسیبی نرسانده است. او همیشه احساسات گرم خود را در قبال اسرائیل بیان داشته و تماس های او با مقامات رده بالای اسرائیلی یک راز محسوب نمی شود. همچنین معروف است که ویلدرز از دوستان اسرائیلی خود کمک های مالی برای انتخابات دریافت کرده است.

در این میان احزاب ضداروپایی و ضد مهاجرتی دیگری مانند VNL و انجمن دموکراسی، آماده اند تا موقعیت پیشروی ویلدرز را در بحث های ضدمهاجرتی در هلند، به دست بگیرند. آنها اگر هیچ کرسی ای در پارلمان هلند به دست نیاورند بدون شک برای انتخابات ملی آینده برنامه ریزی خواهند کرد.

 منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: هلند ویلدرز اتحادیه اروپا pvv


نظر شما :