تفاوت آشکار واقعیت با تبلیغات

در سفر به ایران می فهمید رسانه های غربی دروغ می گویند

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۶۶۶۲۰ اخبار اصلی خاورمیانه
اگر شما تحت تأثیر جوسازی های رسانه های غربی در مورد ایران قرار گرفته اید، بهتر است که به این کشور سفر کنید تا متوجه شوید که بسیاری از این جوسازی ها هیچ پایه و اساسی ندارند. مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نوازده بوده و فرهنگ بسیار غنی و کهنی دارند.
در سفر به ایران می فهمید رسانه های غربی دروغ می گویند

نویسنده: پیا موستاماکی

دیپلماسی ایرانی: بسیاری از مردم کشورهای غربی نگاهی منفی به ایران داشته و تصور می کنند که این کشور،  کشوری پر از خشونت است. اما افرادی همچون «آنتونی بوردن» و بسیاری از وبلاگ نویسان آماتوری که به این کشور سفر داشته اند نگاه و تصور دیگری دارند. تمامی این افراد بدون استثناء پس از سفر به این کشور در خاطرات و گفته های خود عنوان کرده اند که مردم ایران مردمی به شدت مهربان، صمیمی و مهمان نواز هستند و از مهمانان و توریست های خارجی از جمله آمریکایی ها به گرمی استقبال می کنند.

آنچه مسلم است این است که اختلاف بسیار زیادی میان اخبار و شنیده ها و واقعیت های موجود در ایران وجود دارد. من بسیار خوش شانس بودم که توانستم به ایران سفر کنم و تجربیاتی را در مورد این کشور و مردمانش به دست آورم. از آن پس تاکنون، هیچ گاه به اخبار گمراه کننده درمورد ایران اعتنائی نکرده ام و اکنون نیز به دلایلی که در ادامه برایتان بازگو خواهم کرد، برای سفر دوباره به این کشور لحظه شماری می کنم.

1. مردم ایران

ایرانیان مردمی خوش برخورد، گرم، صادق و بی شیله پیله هستند و از صحبت با مسافران خارجی و توریست ها به هیچ وجه احساس خجالت نمی کنند. مردم ایران در سراسر دنیا به مهمان نوازی مشهورند و به حق هم این گونه است. مسافران خارجی در طول سفر خود به ایران با افراد بسیاری آشنا شده و با مردم محلی ارتباط صمیمی و نزدیکی ایجاد می کنند. من در طول سفر دو هفته ای خود به ایران با نمونه های بسیاری از این دست روبه رو شدم. برای مثال زمانی که در اصفهان بودم، گروهی از خانم های ایرانی مرا به پیک نیک خود دعوت کردند، زیرا به طور اتفاقی دیده بودند که من به تنهایی در روی نیمکت پارک نشسته بودم یا یک شب که از یکی از رهگذران آدرس و مسیر هتل را پرسیدم او با وسیله نقلیه اش مرا تا جلوی ورودی هتل رساند. حتی پیش از سفرم به ایران یکی از دوستان دوست من در این کشور کارهای مربوط به رزرو هتل در اصفهان و یزد را انجام داد و پس از سفر من نیز مرا به ایستگاه اتوبوس رساند و برای تلفن همراهم شارژ و اعتبار خرید. در طول سفرم به ایران، دوستان جدید ایرانی ام مرا برای دیدن عشایر جنوب غربی ایران به آن مناطق بردند و خود به شخصه شاهد بودم که آنها با احترام بسیار از من استقبال و پذیرایی کردند و هدایای بسیاری به من دادند.

من در سفر به ایران حتی فهمیدم که گفته های مسافران قبلی در مورد غذای مجانی در این کشور نیز صحت دارد. به یاد می آورم که روزی برای صرف نهار به یکی از همان کبابی های معروف در بازار اصفهان رفتم، اما در آن کبابی منویی وجود نداشت که بر اساس آن سفارش غذا بدهم. کبابی بسیار شلوغ بود اما صندلی خالی ای پیدا کردم و همان جا نشستم. خانمی که در صندلی کناری من نشسته بود پیشنهاد داد تا در غذایش شریک شوم و خانم دیگری که در میز کناری ما نشسته بود با انگلیسی بسیار خوب و روانی از من پرسید که آیا به کمکی احتیاج دارم یا نه. از آن جا که من نمی دانستم چگونه باید غذایم را سفارش دهم همان خانم به من گفت که به جای من غذا را سفارش خواهد داد. او برای سفارش غذا رفت و کمی بعد بازگشت و به من گفت که سفارش من به زودی آماده خواهد شد و پول آن نیز پرداخت شده است. من که از این کار او بسیار شگفت زده شده بودم تلاش کردم تا او را از این کار منع کنم، اما او به من گفت که شما در کشور ما مهمان هستید و برای همین من هزینه غذای شما را پرداخت کردم و در آخر هم به من گفت که به ایران خوش آمدید.

2. معماری ایران

اگرچه مهمان نوازی و برخورد خوب مردم ایران بزرگترین دلیل من برای بازگشت به ایران و سفر دوباره به این کشور است اما بناهای تاریخی ایران با آن معماری شگفت انگیز و بی نظیر و جزئیاتش آن قدر زیبا هستند که مرا که در تمام عمر به نقاط بسیاری سفر کرده و بناهای تاریخی بسیاری دیده ام را از خود بی خود می کردند. آثاری همچون خانه های قدیمی در کاشان، میدان نقش جهان در اصفهان، آتشکده های زرتشتیان در یزد، آرامگاه حافظ، مجموعه تخت جمشید و مساجد بسیار زیبای شیراز تنها بخشی از آثار تاریخی بی نظیر ایران هستند. بازدید از این آثار و مکان های تاریخی که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی شوند، موجب می شوند که شما به عمق فرهنگ غنی، بکر و منحصر به فرد و همچنین تاریخ بسیار طولانی در این کشور پی ببرید؛ آثاری که در آنها هیچ اثری از فرهنگ یا مصرف گرایی غربی دیده نمی شود.

3. غذاهای ایرانی

ایرانیان به هنر آشپزی خود افتخار بسیاری می کنند و البته حق هم دارند. من می دانم که تنها مسافری نیستم که از غذاهای سنتی ایران تعریف و تمجید می کند؛ غذاهای همچون کباب بسیار خوشمزه و لذیذ ایرانی، خورشت هایی که با گوشت، ادویه های معطر و سبزیجات تازه پخته شده و غذاهای سنتی این کشور که در آنها از آلو، زردآلو، گردو و سس انار استفاده شده تنها بخشی از غذاهای معروف ایران هستند. و اما خبر خوب برای علاقمندان به غذا و خوراکی ها این است که با وجود این که در سال های اخیر قیمت هتل ها و بلیط ها به خاطر تورم افزایش یافته است، اما قیمت غذاها در این کشور همچنان ارزان است.

4. هیجان دوطرفه

وقتی به ایران پا می گذارید، متوجه می شوید که ذوق و هیجان شما برای رفتن به این کشور یک طرفه نبوده و مردم ایران نیز به همان اندازه از سفر شما به این کشور خوشحال و هیجان زده هستند. آنها به خوبی می دانند که رسانه های غربی تصویری تحریف شده از ایران را به مردمان خود ارائه داده اند و از این که ببینند شما به آن همه اخبار منفی بی توجهی کرده و به این کشور سفر کرده اید بسیار خوشحال می شوند. در دورانی که با حجم عظیمی از توریست ها و البته میزبانان دلزده و خسته روبه رو هستیم، چنین ذوق و هیجانی بسیار نایاب و ارزشمند است.

اگر شما تحت تأثیر جوسازی های رسانه های غربی در مورد ایران قرار گرفته اید، بهتر است که به این کشور سفر کنید تا متوجه شوید که بسیاری از این جوسازی ها هیچ پایه و اساسی ندارند. مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و فرهنگ بسیار غنی و کهنی دارند. در طول سفر خود به ایران به دیدن آثار باستانی و مکان های تاریخی این کشور بروید، گوشه ای بنشینید چایی بنوشید و مردم را تماشا کنید، غذاهای ایرانی را امتحان کنید و از همه مهمتر با مردم این کشور گفت وگو و صحبت کنید. بدون شک همان قدر که ایران و مردم این کشور سزاوار دیده شدن و حمایت شدن هستند، شایعه سازی های رسانه های خارجی نیز به همان اندازه اشتباه و نادرست هستند.

منبع: ماتادور نِتورک / مترجم: زهره شهریاری

کلید واژه ها: ايران بناهاي تاريخي و آثار باستاني معماري ايراني توريسم


نظر شما :