حاج قاسم کارخانه ساخت مردان عراق است

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۲ کد : ۱۹۶۳۹۴۸ سرخط اخبار

فارس: فرمانده تیپ ۱۸ حشد شعبی عراق گفت: داعشی ها اگر ببینند «حشدالشعبی» در حال ورود به منطقه ای است دیگر آنجا نمی ایستند زیرا می دانند هیچ کس زنده نمی ماند.

بیش از ده سال است که عراق از شر صدام  و جنایت هایش خلاص و در دام سیاست ها و حیله های آمریکا افتاده است و از این نیرنگ ها رنج می برد.

آمریکایی ها پس از اشغال عراق و گذشت چندین سال ادعای ترک این کشور را کردند اما به جای خود گروهک های تکفیری و داعش را نشاندند.

داعش پدیده ای شوم و خون ریز بود اما برای عراق یک برکت داشت و آن انسجام مردم و تشکیل بسیج مردمی(حشد الشعبی) بود.

گروهی از مردمی که با پشتوانه مرجعیت عراق به مقابله با این تروریست ها پرداخته است.

در همین راستا و در شُرف عملیات آزادسازی موصل با حجت الاسلام سیدحامد جزایری جانشین فرمانده سرایا الخراسانی و فرمانده تیپ 18 حشد شعبی عراق به گفتگو نشستیم تا برآیندی از اوضاع عراق داشته باشیم:

فارس: در آغاز گفتگو اندکی از وضع فعلی عراق و گروه ها و جریاناتی که با داعش و گروهک های تکفیری مبارزه می کنند بفرمایید.

جزایری: الحمدالله وضعیت عراق در حال بهبود است،3 استان صلاح الدین، الانبار و دیالی که در دست داعش بود تقریباً آزادشده و تنها استان موصل مانده است و ان شاءالله در روزهای آتی پاک سازی کامل می شود.

استان صلاح الدین به مرحله اتمام پاک سازی رسیده و تنها منطقه الحویجه مانده است.

در الانبار هم دیگر جایی برای داعش باقی نمانده و نقطه تحول اساسی و سیاسی در عراق موصل است، در حال حاضر عملیات آزادسازی موصل آغاز شده است.

آمریکایی ها حاضر در منطقه موصول معتقد به جنگ نرم بودند که ما وارد می شویم و منطقه را به هر نحوی آزاد می کنیم. عملیاتی یا سیاسی. می گفتند مذاکرات با افراد تکفیری را آغاز می کنیم و اگر نتیجه نداد عملیات نظامی انجام می دهیم.

کردها هم همین نظر را داشتند و اینکه تلاش کنند منطقه موصل و به خصوص منطقه شمالی آن که معروف به ساحل نینوا است را آزاد کنند تا با منطقه تل زعفر و سنجار سه نقطه مهم و پل ارتباطی کردستان عراق و کردستان سوریه ایجاد و کشور کردها را تاسیس کنند، کردها به دلیل بحث قومیتی تلاش می کنند این منطقه آزاد شود.

گروهک دیگری به نام النجیفی ها در منطقه موصل هستند که قبلاً در این استان حاکم بودند و ادعای تشکیل یک مملکت و اقلیم سنی را دارند و قبل از این فتنه چندین بار این موضوع را مطرح کردند که همان طور که کردها اقلیم و حکومت خودمختار دارند ما هم می خواهیم اقلیم و حکومت خودمختار داشته باشیم، آنها ادعا می کنند می توانند مردم و عشایر خود را در منطقه موصل آزاد کنند و اینها را طرف آمریکایی ها و ترک ها حمایت می شوند.

«حشدالشعبی» و دولت عراق نیز می گویند ما مانند آزادسازی باقی استان ها از دست داعش، توانایی آزاد کردن موصل را نیز داریم، البته در حکومت عراق دو رای وجود دارد، برخی می گویند فقط ارتش در عملیات آزادسازی حضور داشته باشد و برخی معتقدند هم ارتش و هم «حشدالشعبی»حاضر باشند و به خاطر فشارهای داخلی و خارجی حکومت دچار رأیی ثابت نیست.

مسلماً بدون نیروهای مردمی و «حشدالشعبی» کاری نمی توان انجام داد و اگر می خواهیم عملیات سریع انجام شود باید نیروهای «حشدالشعبی» وارد عمل شوند زیرا اولاً روحیه نیروهای مردمی بسیار متفاوت از روحیه همه گروه ها حتی ارتش عراق است. این روحیه و معنویت نه نزد آمریکایی ها وجود دارد و نه پیش مرگ های کرد و نه عشایر منطقه.

*حشدالشعبی وارد منطقه ای شود داعشی زنده نمی ماند

بارها اعلام کرده ایم نیروهای مردمی روحیه شهادت طلبی دارند و هیچ کس چنین روحیه ای ندارد،گفتیم «فلوجه» را آزاد می کنیم و آن کار را انجام دادیم. منطقه «خالدیه» که سخت ترین منطقه جنگی بود و در محاصره کامل داعش قرار داشت را نیروهای مقاومت مردمی آزاد کردند و نزدیک 1250 نفر داعشی و تکفیری در این منطقه کشته شدند و تنها تعداد انگشت شمار اسیر شدند.

داعشی ها اگر ببیند «حشدالشعبی» در حال ورود به منطقه ای است دیگر آنجا نمی ایستند چون می دانند هیچ کس زنده نمی ماند.

دشمن روحیه و آمادگی توان جنگ با ما را ندارد؛ روحیه شان خیلی خراب شده است و  بسیاری از آنان علیه فرماندهان شورش کردند.

وضعیت دشمن و خیابان های موصل نسبت به سابق بسیار متفاوت شده است، مثلاً قبلاً داعشی ها دائماً در خیابان ها حضور داشتند و می چرخیدند، اما در حال حاضر اینگونه نیست زیرا از ترور شدن  می ترسند و  خیلی از آنها در خیابان ها و کوچه های موصل کشته شدند.

در ماه های گذشته ستادهایی در سطح شهر موصل به عنوان امربه معروف و نهی از منکر حضور داشتند و همیشه در بازارها و نقاط شلوغ و حساس بوده و هر کس به نظر خودشان خلاف شرع انجام می دادند حکم صادر می کردند  و همان جا اجرا می کردند (شلاق، قطع دست و اعدام) ، اما در حال حاضر چنین چیزی نیست.

اما نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که «حشدالشعبی» طبق قانون جزء تشکیلات قانونی و دولتی است و زیرنظر فرمانده کل قوای نیروهای مسلح عراق یعنی نخست وزیر عراق است و ما نمی توانیم از این تشکیلات حکومتی و قانونی خارج شویم،«حشد الشعبی» قانوناً اجازه ندارد خودسرانه عمل کند.

( این مصاحبه چند روز پیش از عملیات آزاد سازی موصل صورت گرفت؛ عملیات آزادسازی موصل سرانجام پس از ماه ها کشمکش و اختلافات و رایزنی های سیاسی ساعت 2 بامداد (26 مهر 1395) با دستور مستقیم «حیدر العبادی» به عنوان نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای عراق آغاز شد.

در عملیات «نبرد موصل»، نیروهای ارتش، نیروهای یگان مبارزه با تروریسم، پلیس فدرال، الحشد الشعبی، پلیس استان نینوی و برخی نیروهای محلی از جمله الحشد الوطنی از سمت جنوب و منطقه القیاره (65 کیلومتری جنوب موصل)، عملیات را آغاز کردند و نیروهای پیشمرگه نیز از سمت شرق در 25 کیلومتری موصل حضور دارند.)

فارس: آقای جزایری! لزوم حضور مستشاران نظامی ایران در عراق از سال 93 چه بوده است؟ خیانت بعثیون، ارتش عراق را ضعیف کرده بود و به همین دلیل دولت عراق از ایران کمک گرفت؟

جزایری: ارتش عراق در گذشته ارتشی قوی بود. طبق آمار رسمی دولت عراق، ارتش 600 هزار نیروی مسلح داشت که این رقم تعداد کمی نیست و در کنار آن نیز پلیس با  400 هزار نیرو، ارتشی یک میلیون نفری را تشکیل می دادند.

این تعداد نیروی مسلح برای دفاع از چنین کشور و سرزمینی و منطقه ای کافی بود، ولی چرا این نیروهای نظامی مسلح نتوانستند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند و گروهک داعش را به تنهایی از میان ببرند؟

اگر بخواهیم توافقات ارتش عراق با آمریکا را بررسی کنیم زمانی که پرونده امنیتی عراق را به این کشور تحویل دادند؛ شرایط ارتش عراق چه شرایطی داشت؟

چه چیزی اتفاق افتاد که چنین ارتشی که ارتش اول منطقه بود آخرین ارتش شد؟ اگر بخواهیم ارتش عراق را با تمام ارتش های جهان مقایسه کنیم در آن ایام از لحاظ امکانات و تدبیر بسیار ضعیف عمل کرد. با درایت و اطلاع یا بدون درایت و اطلاع  تمام امکانات ارتش در مکان هایی مانند موصل، الانبار، صلاح الدین قرار داده شده بود و  در مرکز و جنوب عراق، نیروهای مسلح و تجهیزات بسیار کمی را دپو کردند.

بسیاری از امکانات در مناطق به اصطلاح گرمی بود که هر لحظه امکان شورش در آنجا وجود داشت.

حتی در زمان آمریکایی ها معروف بود که مناطق غربی، مناطق آرامی نیست و امکان درگیری وجود دارد، اما بیش ترین و بهترین تجهیزات عراق در این مناطق جمع آوری شده بود و وقتی این مناطق سقوط کرد تمام امکانات ارتش عراق به دست دشمن افتاد.

ارتش عراق شکست خورد و عقب نشینی کرد زیرا دست خالی بود و  امکانات محدودی داشت، بسیاری از فرماندهانی که مسئولین ارتش بودند هنوز متهمند و پرونده خیانت شان بسته نشده که چرا حتی یک تیر هم به دشمن شلیک نکردند و تنها عقب نشینی کردند.

ارتش گمان می کرد شورش داعش یک حرکت اعتراضی و تظاهرات سیاسی است که با مذاکره حل می شود و به این فکر نمی کردند این دشمنی است که خارج از مرز وارد شده و منطقه را اشغال می کند.

ورود مستشاران ایرانی در عراق درخواست رسمی دولت عراق بود، یعنی نه اینکه فرماندهان ارشد ایرانی خودسرانه  مدیریت عملیات را بر عهده گیرند. این درخواست رسمی از طرف دولت عراق و نخست وزیر وقت «دکتر نور المالکی» صورت گرفت زیرا احساس کرد نیاز به حمایت و مشارکت جمهوری اسلامی در محافظت از مردم و دولت عراق دارد.

مگر نمی توانست نوری مالک از کشورهای دیگر مانند ترکیه دعوت کند؟ و مگر آمریکا با عراق پیمان حمایت و دفاع از خاک و مردم عراق را نبسته بود؟ چرا به جمهوری اسلامی ایران تکیه کرد؟

البته باید این نکته را ذکر کنم که دولت وقت عراق از آمریکایی ها نیز دعوت کرد و گفت در این منطقه با مشکل مواجهیم، اما به دلیل اینکه خود آمریکایی ها داعش را پرورش دادند و برای آنان فرصت و زمینه ایجاد کردند؛گفتند وظیفه مان است که بیاییم، اما باید بنشینیم و بررسی کنیم که موضوع چیست و نتیجه این شد که گفتند شما 3 سال نیاز دارید که دشمن را از این منطقه خارج کنید و اول بیایید مذاکرات سیاسی انجام دهید،بهانه هایی که همیشه مطرح می کنند.

*حضور مستشاران ایرانی در عراق تحول بزرگی در منطقه به جا گذاشت

آقای نوری مالکی سرعت عمل داشت و سریعاً آنها را کنار گذاشت و از جمهوری اسلامی خواست که در صحنه حاضر شده و این پرونده را برعهده گیرد، چون اگر منتظر توافقات دولتی عراق و آمریکا می ماند کل عراق از بین رفته بود و حضور مستشاران ایرانی در عراق تأثیر و تحول بزرگی نه تنها در این کشور بلکه در منطقه به جا گذاشت.

سه دلیل سبب پیروزی مردم عراق علیه داعش شد که نخستین دلیل آن فتوای مهم و به موقع آیت الله سیستانی بود. دلیل دوم حضور مردم و لبیک گفتن آنان به مرجعیت و این فتوا بود که سبب تشکیل «حشدالشعبی» شد و سومین دلیل حضور فرماندهان ارشد و مستشاران ایرانی در عراق بود.

*اگر مستشاران ایرانی نبودند «حشدالشعبی» شکل نمی گرفت  

فارس: نقش مستشاران نظامی در تشکیل «حشدالشعبی» چه بود؟

جزایری: اگر این فرماندهان و به خصوص سردار بزرگ و استاد عزیزمان «حاج قاسم سلیمانی» نبود، بسیج مردمی عراق تشکیل نمی شد و فتوای صادرشده از سوی آیت الله سیستانی مثمرثمر واقع نمی شد، بنابراین حضور فرماندهان ارشد و مستشار ایرانی در عراق برای تشکیل نیروهای مردمی و حشدالشعبی مسئله بسیار مهمی بود.

مشاوران و فرماندهان ایرانی مسئولیت آموزش و  آمادگی گروه های مقاومت اسلامی را که پس از فتوای مرجعیت تشکیل شده بود بر عهده گرفتند و گروه های مقاومت اسلامی سریعاً آموزش دیدند و تجربه کسب کردند و در مدت کوتاهی «حشدالشعبی» به وجود آمد.

اواخر برج 4 سال 2014 ما در حال عملیات به سمت سامرا بودیم و در مناطق مختلف می جنگیدیم؛ در تاریخ 16 برج 6 فتوای مرجعیت صادر شد. یعنی ما یک ماه قبل در حال جنگ بودیم، اما نه به عنوان «حشدالشعبی» بلکه به عنوان «مقاومت اسلامی». مقاومت اسلامی قبلاً در سوریه بود، اما عقب نشینی کرد و در عراق جنگ را با داعش ادامه داد، فتوا که صادر شد 15 روز بعد یعنی 2014/6/30 هیأت اولیه حشدالشعبی تشکیل شد و توانستیم از آن زمان تا به حال این گروه و سازمان را با حضور فرماندهان ارشد جمهوری اسلامی ایران و کسب تجربه از افراد خبره اداره کردیم که همه به برکت وجود عزیزان ایرانی است که در عراق حضور داشتند و تا به حال حضور دارند.

فارس: بار روانی حضور سردار سلیمانی در این عملیات ها چیست؟ اساساً دلیل محبوبیت یک فرمانده ایرانی در کشوری مانند عراق که به هر حال 8 سال با ارتش بعثی جنگ داشتیم چیست؟

جزایری: قبل از بحث در مورد محبوبیت «حاج قاسم سلیمانی» در عراق باید یک موضوع مهم بیان کنم.

ما اعتقاد داریم امام خامنه ای، امام و رهبر امت اسلامی است و نمی گوییم تنها رهبر ایران است. زیرا ایشان در جریان مشکلات تمام کشورهای اسلامی حضور دارند و درد مردم کشورهای مسلمان را حس می کنند.

اگر فتوای رهبری در عراق و سوریه نبود نمی توانستیم با افرادی مانند داعش که نزدیک 120 کشور پشتیبان آنهاست بجنگیم. داعش نماینده 120 کشوری در این منطقه است. برخی از این کشورها حمایت مالی می کنند، برخی اسلحه می دهند و نیرو ارسال می کنند،برخی تأیید سیاسی و حمایت بین المللی می کنند.

دشمن قوی ای روبروی ماست و در اینجا قضیه امت واحده ای پیش می آید که جمهوری اسلامی داعیه دار آن است، به عنوان مثال در دو سالی که گذشته ثابت شد که جمهوری اسلامی وقتی می گوید ما امت واحده هستیم پای حرفش می ایستد و دلیلش خون دادن در این کشورهاست.

بسیار از فرماندهان ارشد و مهم ایرانی در سوریه و عراق به شهادت رسیدند و این موضوع کمی نیست. انسان در کشور و خاک دیگری جان و خونش را می دهد، دلیلش این است که باور می کند حد و مرزی برای امت اسلامی وجود ندارد.

ما باید همیشه به عنوان امت واحده به خودمان نگاه کنیم و درست نیست که بگوییم این ایران است، این عراق، این سوریه است و مشکلات و مصائبش به ما ربطی ندارد. نظریه رهبری نیز ایجاد امت واحده است.

در وهله حضور یک فرمانده ارشد نظامی مانند «حاج قاسم سلیمانی» در عراق برای مردم سوال مهمی بود، ولی بعد از اینکه این نظریه را برای آنان باز کردیم سردار سلیمانی یک شخصیت محبوب شد.

به مردم گفتیم که ما یک امت واحده هستیم، عراق کشوری زخم خورده بود اما نیروهایش را برای مبارزه با داعش به سوریه فرستاد. مثلاً اگر 1000 نفر از عراق به سوریه می فرستیم تعداد کمی نیست و می خواهیم به تمام ملت ها ثابت کنیم که امت واحده هستیم و زیرنظر یک رهبر واحد هستیم.

*حضور سردار سلیمانی در عراق و سوریه ترجمه نظریه «امت واحده» است

حضور حاج قاسم سلیمانی در عراق یا سوریه ترجمه نظریه امت واحده است و  واقعاً جوابی غیر از این وجود ندارد. ما یک امت واحده هستیم، دردمان یکی است، مشکلات این امت مشکل همه ماست و ما باید همیشه کنار همدیگر باشیم و جان و خون مان را برای دفاع از حریم اسلام و نه یک کشور فدا کنیم و این مرزها که دشمن و استکبار جهانی گذاشته باید برداشته شود.

امت واحده می گوید این مرز مانع نشود که یک فرد عراقی یا ایرانی در سوریه و عراق بجنگند.

محبوبیتی که در دل ملت عراق نسبت به «حاج قاسم سلیمانی» ایجاد شده ترجمه همین نظریه است. بسیاری ادعا می کنند ما امت واحده هستیم، اما در فعل و عمل این طور نیست. کشور آل سعود ادعای امت واحده را می کند اما هیچ کدام از شعارهایی که درخصوص وحدت می دهد عملی نشده است، اما ما  برای تبلور این امت واحده جان و خون می دهیم.

خون دادن بالاترین درجه کرم است. ترجمه حضور قاسم سلیمانی نیز همین است، کسی که کریم است. طبیعی است مردم عراق فرد کریمی را که از دادن جان و خون خود برای عراق ابایی ندارد، عزیز می پندارند.

*حاج قاسم سلیمانی کارخانه ساخت مردان عراق است

بدون اغراق در عملیات های مختلف خودم می دیدم که حاج قاسم سلیمانی در خط مقدم و جلوی نیروهای عراقی می ایستد. پشت نمی ایستد که مدیریت کند. خیلی از فرماندهان عراقی عقب هستند، اما قاسم سلیمانی روی خاکریز اول است، ما التماس می کنیم حاج قاسم! بیا عقب که خطر و ضرری پیش نیاید. می گوید شما کاری نداشته باشید من می دانم کجا بایستم.

یکی از اسباب پیروزی مردم عراق وجود چنین شخصی بین آنهاست. من دو بار این را اعلام کردم که حاج قاسم سلیمانی کارخانه ساخت مردان عراق است و اگر قاسم سلیمانی نبود کسی نمی توانست شجاعت های مردم عراق را ظاهر کند. یک نیروی بالقوه را بالفعل کرد، همه مردم عراق شجاع بودند و هستند ولی به یک فرمانده قوی و جلوتر که جلوی آنها بایستد و به طرف پیروزی آنها را هدایت کند لازم داشتند. همین شجاعت هایی که ما از این شخص یاد گرفتیم باعث پیروزی های ما شد. از حاج قاسم سلیمانی یاد گرفتیم که هیچ وقت پشت نیروهایمان نایستیم و همیشه جلوی آنها حرکت کنیم.

فارس: در صحبت های تان به آل سعود اشاره کردید. عادل الجبیر و مقامات سعودی همیشه ادعا می کنند که سپاه ایران با مردم عراق و سوریه می جنگند؛ سوال اصلی این است که چرا عربستان از حضور ایران در عراق می ترسد؟

جزایری: سبب و علت ایجاد داعش و پرورش چنین گروهی که ارتش غیرمنظم اول در جهان شناخته می شود چه بود؟ (البته بعد ازاینکه به دست حشدالشعبی شکست خورد،حشدالشعبی ارتش غیر منظم اول دنیا شد.)

داعش چرا به وجود آمد و بر پایه چه نظریه ای ایجاد شد؟ اینها ادعا می کنند می خواهند یک کشور اسلامی برای خود ایجاد کنند و من چندین بار گفتم اگر می خواهید کشور اسلامی ایجاد کنید زمینه اش هست، مکانش هست. اگر ادعایشان واقعی است بروند آن زمین را بگیرند، بروند فلسطین را از اسرائیل بگیرند و کشور اسلامی خود را همان جا برقرار کنند و ما هم از آنها حمایت کنیم اما اینها اصلا در این وادی نیستند و هدفشان این نیست.

اینها طبق نظریه جدید خود خلافت اسلامی داعش را ایجاد کردند. بعد از هزار سال بحث خلافت و بیعت با خلیفه را مطرح می کنند. با تحقیق در مورد تاریخ تشکیل این نظریه می فهمیم که این دیدگاه درست یک سال بعد از ظهور انقلاب اسلامی ایران پدید آمد.

آنها  هیچ راهی برای مقابله با نظریه ولایت فقیه که در جمهوری اسلامی ایران در حال شکل گیری بود پیدا نکردند و ترس شان این بود که نظریه ولایت فقیه سبب توسعه کشورهای اسلامی شود و اگر امت اسلامی متحد شود تمام نقشه های اینها و تقسیمات دولت های استکبار نقش بر آب می شود، لذا باید نظریه ای مقابل ولایت فقیه ارائه داد که همیشه امت های اسلامی با یکدیگر درحال مخالفت، جنگ و دور شدن از هم باشند.

چه کسی حامی این نظریه خلافت اسلامی و حکومت داعش بود؟ از نظر سیاسی آمریکا و از لحاظ مالی آل سعود. آل سعود با افکار وهابی و سلفی که دارند می گویند نظر و فکر و مذهب اهل بیت(ع)، نظری منحرف است و آنها را رافضی و کافر می دانند و با جمهوری اسلامی مخالفند.

این موضوع تازگی ندارد و این دشمنی سابقه طولانی دارد. در زمان جنگ ایران و عراق حمایت های آل سعود علیه ایران واضح و مشخص بود و اگر عربستان نبود ارتش بعث در بسیاری از عملیات ها موفق نمی شد، حتی آنها هواپیماهایشان را در اختیار عراق می گذاشتند.

دشمنی آل سعود با ایران امری واضح است. آنها نظریه خلافت را در برابر نظریه ولایت فقیه مطرح کنند و هر مشکلی در منطقه به وجود می آید می گویند مشکل جمهوری اسلامی بوده و اگر ایران حضور نداشت این مشکل پیش نمی آمد.

اما در حال حاضر بحمدالله مردم عراق، سوریه، یمن، بحرین، لبنان و ... فهمیدند که آل سعود چه نقشی در کشتارهای جمعی منطقه دارند و لازم نیست ما بگوییم آل سعود حامی درجه اول داعش در منطقه است.

*بسیاری از فرماندهان داعشی در عراق و سوریه سعودی هستند

کاملاً برای مردم مشخص شده و نیازی به اثبات ما نیست. کار آل سعود در حال حاضر ایجاد تفرقه و دشمنی بین مردم و کشورهای منطقه است و علناً هم می جنگند. نیروهایشان در یمن و سوریه و بحرین حضور دارد.بسیاری از فرماندهان داعشی در عراق، سعودی هستند و خودمان بسیاری از این افراد را در دو سال گذشته دستگیر کردیم.

آل سعود می خواهد به نحوی جنایاتی را که خود انجام می دهد به گردن جمهوری اسلامی بیاندازد. اما هیچ کسی نمی تواند حضور آفتاب را در آسمان را نفی کند.

فارس: منافقین با توجه به حمایت هایی که از آمریکا و عربستان می شوند به طور کامل از عراق خارج شدند؟

جزایری: برای اخراج منافقین از عراق ما به عنوان مردم و گروه مقاومت اسلامی تلاش بسیاری کردیم، زیرا می دیدیم یکی از مهم ترین دلایل و اسباب ایجاد فاصله بین ایران و عراق حضور چنین گروهکی در عراق بود.صدام ملعون از این گروهک علیه جمهوری اسلامی استفاده بسیاری کرد و ما واقعاً وقتی اسم آنها ذکر می شد و این مطلب که هنوز به طور کامل از عراق خارج نشده اند خجالت زده می شدیم.

* از حضور منافقین در عراق شرمنده بودیم

واقعاً برای ما خیلی خجالت آور بود و ما خودمان زمانی که در منافقین در اشرف حضور داشتند چندین بار علیه آنها تظاهرات دو سه هزار نفری کردیم.

الحمدالله تظاهراتی که صورت گرفت سبب شد حکومت عراق تجدیدنظر کند. اما آمریکایی ها فشار می آوردند و مانع خروج منافقین از عراق می شدند. چون هیچ کشور دیگری حاضر به پذیرش آنها نبود؛ در ماه گذشته حکومت و مردم عراق با رایزنی با آمریکایی ها موفق شدند تعداد کمی از این گروهک تروریستی را که باقی مانده بود (کم تر از 100 نفر در لیبرتی سکونت داشتند) اخراج کند و مردم عراق باید این موضوع را جشن بگیرند.

الحمدالله توانستیم آنها را از خاک عراق خارج کنیم و شر آنان را از دو کشور عراق و ایران کم کنیم. ما می بینیم از عمر آنها چیزی نمانده و همه آنها پیر شده اند و توانایی کار دیگر ندارند، اما درباره حضور آنها در سوریه و در کنار داعش هم مطالبی شنیده ایم که به عنوان مشاور و متخصص در امور نظامی در کنار داعشی ها هستند.

*همکاری منافقین با داعش

از لحاظ اطلاعاتی این قضیه مخفی بود و بسیاری این اخبار را تأیید نمی کردند اما وقتی مریم رجوی ملعون به عربستان سعودی رفت ثابت شد این همکاری وجود دارد و حضورشان درمناطق سوریه و یمن و همکاری با داعش مسجل شد.

فارس: آموزش نیروهای حشدالشعبی در ایران صورت می گیرد و یا در ایران هم حضور دارند؟

جزایری: طبیعتاً انتقال نیروهایی قریب به هزار یا بیش تر از کشوری به کشور دیگر آسان نیست، لذا از لحاظ سهولت کار، مربیان و مسئولان از ایران به عراق منتقل می شوند. هم تعداد کم تر است هم زمینه آموزش در عراق ایجاد می شود .پادگان هایی که در عراق وجود دارد زیاد است و ما باید این پادگان ها را برای آموزش دادن به نیروهای حشدالشعبی احیا کنیم. لذا مربیانی که از جمهوری اسلامی به عراق می آیند تجربیات را منتقل کنند.

* تا آخر 2016 عراق را به طور کامل آزاد می کنیم

فارس: چشم اندازتان برای آزادی کامل عراق چه زمانی است؟

جزایری: ان شاءالله تا آخر سال  2016 عراق را به طور کامل آزاد می کنیم.

فارس: حشدالشعبی در آزادسازی مناطق عراق از دست داعش چند درصد سهم داشته است؟

جزایری:80-70 درصد.

کلید واژه ها: «حشدالشعبی» مردم عراق قاسم سلیمانی آل سعود


نظر شما :

محمدرضا کیانفر ۰۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۶
سردار یعقوبعلی نظری فرمانده سپاه امام رضا(ع) گفت: مذاکره نباید جایگزین مبارزه شود. آقای نظری، مذاکره ممتازترین روش مبارزه است، امروزه تمدن بشر پیشرفته شده و انسانهای متمدن به جای جنگ و خونریزی اختلافاتشان را با مذاکره حل می کنند، سرور گرامی، تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که همصدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم: 1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،