ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از سفر بارزانی‌ها به تهران تا اختلاف در عربستان بر سر رابطه با ایران

۱۵ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۳۶۵۲ اخبار اصلی خاورمیانه
سفر بارزانی‌ها به تهران، شکاف در عربستان بر سر رابطه با ایران، احتمال بلوکه شدن یک تریلیون دلار دارایی‌های عربستان در امریکا و ناراحتی دبیر کل اتحادیه عرب از اروپا از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از سفر بارزانی‌ها به تهران تا اختلاف در عربستان بر سر رابطه با ایران

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

قانونی که عربستان خدمت به ایران می داند

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش می دهد که روزنامه ها و رسانه های عربستانی بر این باورند که تصویب قانون جاستا که به قربانیان 11 سپتامبر اجازه می دهد از مقامات عربستانی بابت این حادثه شکایت کنند و آنها را به دادگاه بکشانند و از آنها طلب غرامت کنند، در راستای بهبود روابط ایالات متحده امریکا با ایران قابل تفسیر است.

به نوشته روزنامه های عربستانی امریکا با این کار می خواهد به ایران خوش خدمتی کند. عربستانی ها همچنین بر این اعتقادند با تصویب این قانون شکافی عمیق در روابط عربستان و امریکا به وجود آید.

 

احتمال بلوکه شدن یک تریلیون دلار دارایی های مقامات عربستان

در پی تصویب قانون جاستا برخی منابع خبری می گویند که امریکایی ها می توانند به بهانه شکایت قربانیان 11 سپتامبر تا سقف یک تریلیون دلار از پول های مقامات عربستانی را مصادره کنند. به نوشته وب سایت اسکای پرس عربستان پیش از این تهدید کرده بود که در صورت تصویب این قانون 700 میلیارد دلار از دارایی های خود را از ایالات متحده بیرون خواهد کشید.

این در حالی است که بسیاری می گویند دستگاه قضایی امریکا می تواند یک تریلیون دلار از دارایی های مقامات عربستانی را به اتهام دست داشتن در حادثه 11 سپتامبر بلوکه کند که این رقم 300 میلیارد بیشتر از رقمی است که عربستان تهدید به بیرون کشیدن دارایی هایش از ایالات متحده کرده است.

 

شکاف در درون عربستان بر سر رابطه با ایران

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که در درون هیئت حاکمه عربستان بر سر بازگشت روابط با ایران اختلاف به وجود آمده است.

 به گفته این منابع افراد ذی نفوذ در عربستان و همچنین برخی از نمایندگان شیعی مجلس شورای عربستان موفق شده اند محمد بن نایف، ولیعهد عربستان را قانع کنند که به احیای روابط با ایران فکر کند و در این مسیر گام هایی برداشته شود اما ملک سلمان و محمد بن سلمان، پسرش، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان با این فکر مخالفند و همچنان بر قطعی روابط با ایران اصرار دارند. به گفته این منابع این مساله باعث بروز تنش هایی در روابط دو طرف شده است.

 

ناراحتی دبیرکل اتحادیه عرب از فرانسوی ها

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش داد احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب از این که به نشست دوستان لیبی در پاریس دعوت نشده ناراحت است و آن را توهین به خود و جامعه عربی می داند.

به نوشته این روزنامه، احمد ابوالغیط از این که به این نشست دعوت نشده شوکه شده و این اقدام را توهین به خود دانسته است.

در همین رابطه العرب گزارش داد که دبیرخانه اتحادیه عرب با ارسال نامه ای به وزارت امور خارجه فرانسه شکایت خود را در این رابطه به اطلاع مقامات فرانسوی رسانده است.

 

یمن، عامل اصلی اختلافات میان ایران و عربستان

منابع آگاه عربی به دیپلماسی ایرانی گفتند که جنگ یمن و طولانی شدن آن و اصرار ایران بر حفظ دستاوردهایش در یمن عامل اصلی مخالفت عربستان با احیای روابط با ایران است.

به گفته این منابع عربستانی ها بر این اعتقادند که ایران در عمق استراتژیک عربستان نفوذ کرده و ضمن در اختیار گرفتن حیات خلوت آن در یمن عربستان را محاصره کرده و امنیت ملی آن را تهدید کرده است.

این منابع همچنین می گویند که عربستانی ها شرط گشایش در روابط با ایران را به نتیجه رسیدن بحران یمن و یافتن راه حلی که تضمین کننده منافع آنها هم باشد، دانسته اند.

 

میشل عون، رئیس جمهور و سعد حریری نخست وزیر

گفته می شود سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان و از چهره های مهم اهل تسنن و ذی نفوذ در این کشور تحرکاتی را در لبنان آغاز کرده است تا بحران ریاست جمهوری لبنان حل شود. در همین راستا وی تا کنون دو بار به دیدن میشل عون، مدعی اصلی ریاست جمهوری لبنان که مورد حمایت حزب الله است، رفته و دیدارهایش با او ایجابی بوده است.

سعد حریری همچنین روز سه شنبه به مسکو رفت و با مقام های روسی در رابطه حل بحران ریاست جمهوری لبنان بحث و گفت وگو کرد.

در همین رابطه گفته می شود قرار است توافق شود سعد حریری نخست وزیر و میشل عون، رئیس جمهوری جدید لبنان شود.

 

بارزانی ها به تهران می آیند

یک مسئول در وزارت امور خارجه ایران در گفت وگو با پایگاه خبری الوقت گفت: مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق و نچیروان بارزانی نخست وزیر آن طی روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر (۲۱ و ۲۲ مهرماه) در دیداری رسمی وارد تهران خواهند شد.

دو مقام ارشد منطقه کردستان عراق در سفر به ایران با مسؤولان ایرانی درباره روابط دوجانبه و برخی مسائل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و مبارزه با تروریسم بحث و تبادل نظر می کنند.

دو طرف همچنین تلاش های عراق و ایران برای نابودی تروریسم به ویژه گروه تروریستی داعش و نبرد آزادسازی موصل را مورد بحث و بررسی قرار خواهند. سفر مسؤولان کُرد به تهران، پس از گذشت چند روز از گفت وگوهای مسعود بارزانی و حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در بغداد به منظور هماهنگی تلاش های پیشمرگ و نیروهای عراقی برای شروع نبرد آزادسازی موصل، صورت می گیرد.

 

رایزنی لبنانی ها برای خروج حزب الله از گروه های تروریستی

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که مقامات لبنانی رایزنی های گسترده ای را با امریکایی ها آغاز کرده اند تا شاید بتوانند حزب الله را از فهرست گروه های تروریستی امریکا خارج کرده و مراودات مالی آن را قانونی کنند.

به نوشته این روزنامه مقاماتی از لبنان تا کنون سفرهای متعددی را به واشنگتن داشته اند و ضمن رایزنی با مقامات امریکایی راه های خروج حزب الله از فهرست گروه های تروریستی را با طرف های امریکایی به ویژه خزانه داری امریکا بررسی کرده اند.

مقامات لبنانی حفظ حزب الله در فهرست گروه های تروریستی فعلی را مناسب نمی دانند و آن را به ضرر میانه روی و امنیت ملی لبنان می دانند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و عربستان مسعود بارزانی عربستان و امریکا


نظر شما :