مدرکی برای مرگ البغدادی در دست نیست

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۵۹۸۹۱ سرخط اخبار

ماینده رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش با اشاره به تضعیف گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق تأکید کرد، حمله به منبج می تواند داعش را از مسیر استراتژیکی که رقه را به مرکز اروپا وصل می کند، محروم سازد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الیوم السابع، برت مک گورک، نماینده رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش گفت: شهر منبج در حومه حلب سوریه جایی است که مهاجمان حملات پاریس و بروکسل از آن عبور کردند. آن ها از رقه به منبج و از آنجا به پایتخت هایی که حملاتشان را در آنجا انجام دادند منتقل شدند لذا حمله به شهر منبج می تواند داعش را از مسیر استراتژیکی محروم کند که مقرش در رقه را به مرکز اروپا وصل می کند.

نیروهای "سوریه دموکرات" اخیرا با کمک جنگنده های ائتلاف آمریکا حمله به منبج را آغاز کردند. به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه این نیروها منبج را محاصره و آخرین مسیر میان این شهر و مرزهای ترکیه را بسته اند.

مک گورک روز جمعه گفت که نیروهای سوریه دموکرات مسیر بین منبج و الباب را بستند و تروریست ها به طور کامل محاصره هستند.

داعش

وی در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید گفت: داعش 50 درصد از اراضی اش در عراق و 30 درصد را در سوریه از دست داده و مرزها با ترکیه دیگر در کنترل داعش نیست.

مک گورک ضمن اعلام قطع مسیر میان رقه و موصل گفت که تعداد تروریست های داعش کاهش یافته است اما نمی توان تعداد آن ها را مشخص کرد این نیروها تقریبا بین 10 تا 25 هزار تن هستند.

وی گفت: روحیه تروریست های داعش پایین آمده و داعش بسیاری از اعضای خود را اعدام می کند. داعش همچنین هر سه روز یکبار یکی از رهبران خود را اعدام می کند. کاهش حقوق اعضای داعش به نصف باعث شده که اعضای این گروه دیگر رغبتی برای ماندن نداشته باشند. همین مسئله باعث شده داعش تروریست ها را به جنگ در لیبی و نه سوریه دعوت کند.

مک گورک گفت: ائتلاف از طریق فیسبوک، توییتر و یوتیوب اطلاعاتی را درباره داعش جمع آوری می کند. آمریکا با 50 کشور تبادل اطلاعاتی دارد و برای جمع آوری اطلاعات با پلیس بین الملل همکاری می کند.

لیبی

مک گورک گفت: اوضاع در لیبی اکنون تغییر کرده است. اکنون دولتی متحد در این کشور وجود دارد و نیروهایش با داعش می جنگند. اگر لیبیایی ها درخواست کمک داشته باشند ما آماده آن هستیم.

عراق

وی درباره نیروهای مردمی عراق نیز گفت: "واشنگتن با اهتمام مشارکت نیروهای مردمی در جنگ فلوجه را پیگیری می کند. می توان از تجربه تکریت استفاده کرد. نیروهای مردمی هستند که ما گفتیم باید تحت امر ارتش عراق بجنگند و وارد شهر فلوجه نشوند. بسیاری از یگان های نیروهای مردمی منضبط هستند و براساس دستور نیروهای عراقی عمل می کنند اما برخی نیز به این دستورات عمل نمی کنند و با ایران ارتباط دارند. همین مسئله موجب نگرانی ماست."

وی افزود: تنها نیروهای عراقی وارد شهر فلوجه می شوند. رهبران شیعیان همچون آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان و مقتدی صدر، رهبر جریان صدر صحبت هایشان درست است که می گویند نقض حقوق بشر قابل قبول نیست. تجاوزاتی صورت گرفته اما مهم این است که متجاوزان محاکمه شوند. مأموریت اصلی ما آزادسازی فلوجه است.

مرگ رهبر داعش

مک گورک گفت: دلیل و مدرکی وجود ندارد که بتوان صراحتا گفت ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش زنده نیست هرچند که از سال گذشته هیچ چیزی درباره او شنیده نشده است.

وی افزود: ما پیش بینی می کنیم البغدادی به مناسبت ماه رمضان بیانیه ای را برای اعضای داعش صادر کند. در دوره اخیر تعداد زیادی از تروریست ها را از بین برده ایم و بیش از هر زمان دیگری به نابودی داعش نزدیک تریم.

کلید واژه ها: منبج گورک فلوجه


نظر شما :