استقبال آمریکا ازپیام آیت‌الله سیستانی

۱۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۵۹۵۹۵ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که دولت متبوعه اش از پیام آیت الله سیستانی به نیروهای مبارز عراقی در خصوص لزوم حفظ جان و مال شهروندان فلوجه ای استقبال می کند.

به گزارش فارس، «مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب موضع دستگاه سیاست خارجی کشورش در قبال مسائل مختلف بین الملل را با خبرنگاران در میان گذاشت.

یکی از خبرنگاران به عملیات آزادسازی شهر فلوجه توسط ارتش عراق و نیروهای مردمی اشاره کرد و با تکیه بر گفته های مخالفان دولت مرکزی عراق گفت که آیا واقعاً شبه نظامیان شیعه در حال اعدام خودسرانه مردم در خلال این عملیات اند.

سخنگو پاسخ داد: «نخست وزیر عابدی دستور داده که معابر خروج غیرنظامیان از فلوجه باز باشد؛ حیدر العبادی تعهد داده که ارتش از وارد آوردن تلفات به غیرنظامیان پرهیز کند.»

تونر ادامه داد: «ما همچنین از پیام آیت الله سیستانی در خصوص لزوم حفظ اموال غیرنظامیان و حفاظت از خود آنها استقبال می کنیم.»

روایت دقیق تر فتوای آیت الله سیستانی این است که امروز «عبدالمهدی الکربلایی» خطیب نماز جمعه شهر مقدس کربلا و نماینده آیت الله در این شهر، با تکیه بر آموزه های اسلامی و تأکیدات آیت الله سیستانی، بی احترامی به خانواده های تروریست های داعش و حتی مصادره اموال داعشی های فلوجه را حرام شمرده بود چرا که این اموال متعلق به وراثی است که نقشی در اعمال تروریستی پدر خود نداشته اند.

یکی دیگر از خبرنگاران به گزارش های موجود در خصوص نحوه برخورد با مردم در حال فرار از فلوجه اشاره کرد و واکنش تونر به جدا کردن مردان از خانواده ها و ضرب و شتم آنها را خواستار شد.

مارک تونر گفت که هنوز گزارش تأیید شده ای در این خصوص موجود نیست ولی بهرحال نیروهای عراقی مجبوراند مردم در حال خروج از شهر را برای جلوگیری از فرار داعشی ها، بازرسی کنند «که البته این بازرسی باید محترمانه باشد.»

کلید واژه ها: فلوجه آیت الله سیستانی


نظر شما :