طرح عربستان، اوپک را نابود می‌کند؟

۰۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۳:۱۱ کد : ۱۹۵۹۲۶۲ سرخط اخبار

 عربستان سعودی به عنوان یکی از موسسان اوپک، در حال به صدا درآوردن ناقوس مرگ این گروه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بزرگترین صادرکننده نفت دنیا، نقش سنتی اوپک در مدیریت عرضه را فراموش کرده و به جای آن با تقویت تولید به دنبال دزدیدن سهم بازار از تولیدکنندگان پرهزینه به خصوص حفاران شیل آمریکا به هر قیمتی است.

در حال حاضر و تحت طرح اقتصادی چشم انداز 2030 به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان، دولت سعودی در حال نشان دادن سیگنال هایی برای کاهش وابستگی اقتصاد عربستان به درآمد نفتی و نیاز کمتر به مدیریت قیمت هاست. علاوه بر این، خصوصی سازی برنامه ریزی شده شرکت ملی نفت عربستان نیز این کشور را به تنها عضو اوپک تبدیل خواهد کرد که مالکیت کامل شرکت ملی نفت خود را ندارد.

سث کلین من، رئیس مرکز انرژی سیتی گروپ در لندن اعلام کرد: «مهم ترین موضوعی که از سند چشم انداز 2030 عربستان دریافت می شود این است که دیگر اوپک نقشی در بازار جهانی نفت نخواهد داشت؛ یا اینکه شما می توانید اوپک بدون عربستان را مشاهده کنید که در این صورت اوپک معنایی ندارد.»

طرح عربستان، اوپک را نابود می‌کند؟

اولین تغییر وزرای نفت در بیش از 20 سال اخیر نیز رابطه این کشور با اوپک را دستخوش تغییر کرده است. 13 عضو اوپک که 40 درصد از عرضه جهانی نفت را در اختیار دارند قرار است در دوم ژوئن در وین دور هم جمع شوند.

محمد بن سلمان در خصوص افت قیمت نفت اعلام کرد: «این کشور اهمیتی به قیمت نفت نخواهد داد، نفت 30 یا 70 دلاری برای ما فرقی نمی کند برنامه های ما به قیمت نفت بستگی ندارند.»

دولت عربستان در نظر دارد تا 5 درصد از سهام شرکت نفت آرامکو را تا سال 2018 به بخش خصوصی انتقال دهد. به جای دستورهای دولت، آرامکو سیاست تولید خود را در راستای آرزوهای هیئت رئیسه منتخب مجمع عمومی تنظیم خواهد کرد.

کلین من افزود: «مرگ اوپک از مدت ها قبل پیش بینی شده بود، ولی به نظر می رسد چشم انداز 2030 عربستان واقعا آگهی ترحیم اوپک را به دیوار چسبانده است. عرضه اولیه عمومی آرامکو و این پیش فرض که آرامکو درجه بیشتری از استقلال را تجربه خواهد کرد باعث می شود که اوپک دیگر نقشی در بازارهای نفتی نداشته باشد.»

کلید واژه ها: اوپک آرامکو


نظر شما :