هدف، غلبه بر هیلاری کلینتون است

ترامپ به دنبال متحد کردن جمهوری‌خواهان

نویسنده خبر: حسین هوشمند
ترامپ با پل رایان، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان که یکی از مخالفان وی است، دیدار کرد. این اولین دیدار میان دو طرف بود و تصمیم گرفته شد که این دیدارها ادامه داشته باشد.
ترامپ به دنبال متحد کردن جمهوری‌خواهان

دیپلماسی ایرانی: پس از کناره گیری رقبای دونالد ترامپ، وی توانست به راحتی در دو ایالت نبراسکا و ویرجینیای غربی به پیروزی برسد. برنی سندرز هم با وجود این که شانسی برای شکست هیلاری کلینتون ندارد، توانست در ویرجینیای غربی، وی را شکست دهد. با این پیروزی ها ترامپ هم اکنون به دنبال جلب حمایت اکثریت جمهوری خواهان است.

نتایج انتخابات

سه شنبه شب در دو ایالت نبراسکا و ویرجینیای غربی برای جمهوری خواهان انتخابات برگزار شد و دموکرات ها هم در ایالت ویرجینیای غربی انتخابات داشتند.

ویرجینیای غربی: ترامپ با کسب 76.9 درصد آرا پیروز شد و این در حالی است که رقبای وی تد کروز و جان کیسیک به ترتیب 9 و 6.8 درصد آرا را به دست آوردند. ترامپ در این ایالت 30 نماینده حزبی (Delegates) به دست آورد و کیسیک تنها 1 نماینده به دست آورد. در کمپین دموکرات ها: سندرز موفق به کسب 51.4 درصد آرا شد و کلینتون 35.8 درصد آرا را به دست آورد. سندرز 18 نماینده حزبی و کلینتون 11 نماینده حزبی از این ایالت به دست آورد.

نبراسکا: ترامپ در این ایالت 61.4 درصد آرا را کسب کرد که بسیار بالاتر از 18.5 درصد کروز و 11.4 درصد کیسیک بود. ترامپ در این ایالت 36 نماینده حزبی کسب کرد. ترامپ با این پیروزی ها شمار نمایندگان حزبی اش  را به عدد 1135 رساند و برای کسب نامزدی نهایی حزب باید به حد نصاب 1237 نماینده حزبی برسد. این در حالی است که رقبای وی، کروز و کیسیک تنها موفق به کسب 565 و 154 نماینده حزبی شدند. ترامپ برای این که به حد نصاب کسب نامزدی نهایی برسد تنها نیاز به دستیابی به 102 نماینده حزبی دارد. مجموع نمایندگان حزبی کلینتون به 2240 نماینده حزبی رسیده است و این میزان برای سندرز 1473 نماینده است. این در حالی است که دموکرات ها برای این که کاندیدای نهایی بشوند باید به حد نصاب 2383 نماینده حزبی برسند و کلینتون تنها نیاز به کسب 143 نماینده حزبی دارد.

ترامپ به دنبال جلب حمایت جمهوری خواهان

هم اکنون پس از آن که ترامپ توانست رقبایش را حذف کند و به حد نصاب نامزدی نهایی نزدیک شود و قبل از آن که کار به کنوانسیون ملی حزب برسد، نامزد نهایی حزب جمهوری خواه را مشخص کند، به دنبال جلب حمایت مخالفانش در حزب جمهوری خواه است. در همین راستا ترامپ با پل رایان، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان که یکی از مخالفان وی است، دیدار کرد. این اولین دیدار میان دو طرف بود و تصمیم گرفته شد که این دیدارها ادامه داشته باشد. رایان همچنان از ترامپ حمایت نمی کند و اختلافات این دو با یکدیگر ادامه دارد، اما در مقطع کنونی به دنبال این هستند که نشان دهند برای رقابت با هیلاری کلینتون و دموکرات ها آماده و متحد هستند. این دو در بیانیه ای که پس از این دیدار منتشر شد اعلام کردند: «ایالات متحده نمی تواند چهار سال دیگر دولت اوباما را که هیلاری کلینتون قصد ادامه آن را دارد، تحمل کند. به همین دلیل اتحاد جمهوری خواهان بر سر اصول مشترک و برنامه محافظه کارانه برای پیروزی در انتخابات پاییز امسال ضروری است. در حالی که ما اختلافات کمی داریم، اما از زمینه های مشترک هم آگاهیم. ما بحث های بیشتری خواهیم داشت تا این فرصت بزرگ به دست بیاید که در پاییز امسال پیروز شویم و برای دستیابی به این هدف کاملاً متعهدیم. این اولین دیدار ما بود، اما گامی بسیار مثبت در جهت اتحاد بود.» یکی دیگر از مخالفان ترامپ، سناتور لیندسی گراهام (جمهوری خواه از کارولاینای جنوبی) است. با این که این دو رابطه خوبی با هم ندارند، اما دلیل نمی شود که با یکدیگر تلفنی صحبت نکنند. روز چهارشنبه ترامپ گفتگویی 15 دقیقه ای با گراهام داشت. گراهام پس از این گفتگوی تلفنی به خبرنگاران گفت: «ترامپ آدم صمیمی و بامزه ای است.»

سندرز به دنبال تاثیرگذاری بر کلینتون

با وجود حقایق موجود، سندرز همچنان به رقابت ها ادامه می دهد وی در سخنرانی اش پس از پیروزی در ویرجینیای غربی گفت: «با پیروزی امشب در ویرجینیای غربی، ما هم اکنون در 19 ایالت پیروز شده ایم و اجازه دهید این نکته را روشن کنم که: ما در این رقابت ها حضور داریم تا نامزدی دموکرات ها را به دست آوریم.» با وجود این اظهارات امیدوارکننده و براساس حقایق موجود در توزیع نمایندگان حزبی، سندرز از شانس کمی برای شکست کلینتون برخوردار است. اما بیشتر قصد دارد تا نشان دهد که همچنان می تواند در برخی از ایالت ها پیروز شود و با این اقدام به دنبال این است که بتواند بر روی کلینتون تاثیر بگذارد. سندرز می داند که در رقابت ها پیروز نمی شود اما به دنبال این است که کلینتون مجبور شود تا برخی از نظرات و عقاید وی را اجرایی کند. 

وضعیت رقابت میان ترامپ و کلینتون

پس از پیروزی احتمالی ترامپ و کلینتون در رقابت های جمهوری خواهان و دموکرات ها، بازار نظرسنجی ها داغ شده است. در نظرسنجی جدیدی که توسط دانشگاه کوئینیپیاک در سه ایالت مهم فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا انجام شده، رقابتی نزدیک میان ترامپ و کلینتون در جریان است. از سال 1960 تاکنون هیچ کدام از کاندیداهای پیروز انتخابات ریاست جمهوری نتوانستند بدون پیروزی در دو ایالت از این سه ایالت در انتخابات پیروز شوند. در فلوریدا، کلینتون با 43 درصد در مقابل 42 درصد از ترامپ پیشی گرفته است. این در حالی است که سندرز 44 درصد در مقابل 42 درصد ترامپ آرا را دارد. کلینتون در میان زنان فلوریدا از فاصله ای 13 درصدی در مقابل ترامپ برخوردار است، یعنی 48 درصد در مقابل 35 درصد ترامپ. این در حالی است که ترامپ در میان مردان فلوریدا با 49 درصد در مقابل 36 درصد از کلینتون جلوتر است. در اوهایو، رای دهندگانی که برای رای دادن ثبت نام کرده اند متمایل به ترامپ هستند. وی 43 درصد آرا در مقابل 39 درصد کلینتون را دارد. این در حالی است که سندرز با 43 درصد در مقابل 41 درصد از ترامپ جلوتر است. ترامپ در میان مردان اوهایو با 51 درصد در مقابل 36 درصد از کلینتون پیشی گرفته و در مقابل کلینتون با 43 درصد در مقابل 36 درصد در میان زنان جلوتر است. در پنسیلوانیا، کلینتون با 43 درصد در مقابل 42 درصد از ترامپ جلوتر است. کلینتون در میان زنان از پیشتازی 51 درصدی در مقابل 32 درصدی برخوردار است و ترامپ هم در میان مردان از پیشتازی 54 به 33 درصدی برخوردار است. همان طور که مشاهده می شود در این سه ایالت کلیدی و سرنوشت ساز رقابت نزدیکی میان ترامپ و کلینتون وجود دارد. در ماه های پیش رو باید منتظر ادامه رقابت میان این دو کاندیدا باشیم تا مشخص شود کدام یک می تواند برنده این رقابت نزدیک و حساس باشد.

حسین هوشمند

نویسنده خبر

عضو هيئت تحريريه ديپلماسي ايراني

hossein. houshmand@gmail.com

 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ترامپ سندرز ویرجینیای غربی فلوریدا کلینتون پل رایان انتخابات آمریکا انتخابات 2016


نظر شما :