تصاویر: از بلوار پیروزی تا بزرگترین مجسمه لنین

۰۹ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۹۵۱۵۰۷ سرخط اخبار

«مانیفست حزب کمونیست» اثری سیاسی است که در سال 1848 توسط «کارل مارکس» و «فردریک انگلس» نوشته شد. انتشار این اثر حرکت تازه‏ ای را در نهضت کمونیسم جهانی به وجود آورد و از آن پس به یکی از تاثیرگذارترین حرکت های سیاسی دنیا بدل شد.
 
به گزارش فرادید به نقل از سی ان ان، «کمونیسم» جامعه ای را ترسیم می کند که فاقد طبقه های اجتماعی بوده که بر اساس مالکیت اشتراکی بر ابزار تولید فعالیت می کند. کمونیسم از واژه لاتین (commons) به معنی «اشتراک» گرفته شده و از قدیمی‏ترین مکاتب سیاسی دنیا به شمار می رود.
 
کمونیسم با تشکیل اتحاد جماهیر شوروی قدرت گرفت و پس از فروپاشی آن نیز بسیار کمرنگ شد. در حال حاضر کشورهایی مانند چین، کره شمالی و کوبا از ساختار کمونیسم تبعیت می کنند. در ادامه کارت پستال هایی را ببینید که نشان از کمونیسم دارند.
 
ساختمان های وزارت اقتصاد – خیابان کالینین پراسپکت، مسکو
اُوِن هاترلی در کتاب «چشم اندازهای کمونیسم» به ِ کتاب های اخیر اشاره می کند که قصد دارند «چشم اندازهای یکپارچه» به جای مانده از فروپاشی شوروی را به تصویر بکشند. اما او قصد دارد این کار را به شکلی دیگر انجام دهد.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

بلوار پیروزی سوسیالیسم – بخارست، رومانی
بخارست قلب رومانی است و شکوه و عظمتی ستودنی دارد، اما جذابیت های آن نیاز به کاوش دارد. کلیساهای ارتدکس و ویلاهای پر زرق و برق در گوشه های آرام شهر به زیبایی در کنار هم جمع شده اند؛ بخارست شهری زیبا است و کتاب های زیادی در این ارتباط منتشر شده است. کتاب «ریچارد پیر» به نام «طلایه دار گمشده» و کتاب «فردریک شاوبین» به نام «عمارات کیهانی کمونیست» دو نمونه از کتاب هایی هستند که تلاش کرده اند تا تصویر متفاوتی از معماری بخارست ارائه کنند. بخارست پیش تر جزو اتحاد جماهیر شوروی بود و در این کتاب ها بر روی همین مسئله تمرکز شده است.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


کاخ علم و فرهنگ – ورشو
هاترلی می نویسد: «اکثر این کتاب ها یادگارهای یک تمدن ناپدید شده را معرفی می کنند.» هاترلی در ادامه می گوید که کتب غربی به شکل کنایه داری ساختمان های به جای مانده از کمونیست ها را تحسین می کنند. بیست و پنج سال پیش، کمونیست ها همچنان یکی از قدرت های جهان بودند.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


کیف، اوکراین
آگاتا پیزیک از دوستان هاترلی است که می گوید: «سرزمین شوروی سابق، سرزمین بیگانگان نیست و اکولوژی آن نیز منسوخ نشده است. مردمان عادی در این مناطق زندگی می کنند که زندگی آن ها در دو مقطع به خطر افتاد: فروپاشی اقتصاد کمونیستی و معرفی کاپیتالیسم.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


نمایش دستاوردهای اقتصاد خلق – مسکو
هاترلی در مقاله ای برای ژورنال کالورت، در مورد استفاده از کارت پستال این گونه توضیح می دهد: «اگر کتاب ها این مکان ها را به عنوان مکان های عادی در قرن 21 معرفی کنند، می توان گفت که کارت پستال های تصاویر تبلیغاتی را ارائه داده اند؛ اما این شکل از تبلیغات و عادی نشان دادن آن قدر برای ما عجیب است که به سختی می توانیم باور کنیم که این عکس ها به نحوی قصد داشتند سیاست و معماری آن ها را نشان دهند.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


مجتمع تفریحی آلبنا – بلغارستان
هاترلی می گوید که اغلب این کارت پستال ها را در یک فروشگاه کتاب های دست دوم در ورشو پیدا کرده که بر روی بیشتر آن ها، پیام های مربوط به تعطیلات یا پاسخ مسابقات رادیویی نوشته شده است
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


مجتمع مسکونی جدید «روزانیوکا» - کیف، اوکراین
برخی از این کارت پستال ها در نقاط دورتری مانند آکسفورد انگلستان پیدا شده اند.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

یاسترزبیا گورا – لهستان
این کارت پستال ها همچنین اطلاعات جالبی در مورد مقاصد محبوب گردشگری داخل اتحاد جماهیر شوروی به ما می دهند: سفر از مناطق سرد به ورشو و بلغارستان، سفر به سواحل دریای سیاه، کریمه و قفقاز.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


بزرگترین مجسمه لنین در اوکراین – خارکوف
هاترلی می گوید: «بسیاری از لهستانی ها برای تعطیلات هنوز به ارمنستان و شرق اوکراین سفر می کنند، ولی دیگر کسی عکس مجسمه لنین را به اعضای خانواده یا دوستانش ارسال نمی کند.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

تئاتر باله و اپرای ملی – ویلنیوس، پایتخت لیتوانی
به نظرم می رسد تعدادی از این کارت پستال ها برای مقاصد گردشگری چاپ نشده باشند و به جای آن مجتمع های مسکونی، برج های مخابراتی و ساختمان های عمومی مدرن را نمایش دهند.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


چشم انداز رود ساوا و بلگراد جدید – صربستان
این مجتمع های مسکونی انبوه، اغلب اولین جلوه ی معماری کمونیستی است که توجه گردشگران خارجیِ شهرهای بوداپست، پراگ، سن پترزبورگ و کراکوف را به خود جلب می کند.
 


کارت پستال‌هایی از کمونیسم

ماریبور، اسلوونی
هاترلی می نویسد: «باید سوار اتوبوس یا تاکسی شوید و به آرامی در سطح شهر بچرخید تا گذشته ی زیبای آن را ببینید. تضاد قدیم و جدید در شهر مشهود است.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

اینترهتل های نِوا و باستِی – درسدن، آلمان
نام هتل های زنجیره ای لوکسِ آلمان شرقی «اینترهتل» بود که تحت کنترل نیروهای استاسی بود.  کشورهای غرب اروپا و آمریکایی ها  معتقد بودند که معماری ساختمان های شوروی سرکوب گرایانه و وحشیانه بود. معماریِ بتنی ساختمان های یکپارچه، همخو و تقلیل دهنده ی اینترهتل نیز مطابق همان ذهنیت کشورهای غرب اروپا و آمریکایی ها  است.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

لازدینای – ویلنیوس، لیتوانی
هاترلی می نویسد: «در نگاه مردم محلی، این معماری کمی پیچیده است. وقتی که به این ساختمان های نگاه می کنید، ممکن است هر حسی داشته باشید: شاید حس خشونت، شاید هم کمی اندوه، اما نمی توان حس نوستالژی آن را کتمان کرد. برخی مخالف این نظر هستند که هنگام ساخت این مکان ها، اتفاقی اشتباه روی داده بود.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

درسدن، آلمان
کارت پستال های نشان می دهند که همیشه هم به آن شکل نبود. هاترلی می گوید: «طنز خاصی در آن وجود دارد، چرا که "سازه های غیرانسانی"... یکی از نتایج سیاست های انسانیِ امپراتوری شوروی است: یعنی فراهم کردن مسکن خوب با دادن کمک هزینه، که تقریبا رایگان تمام می شد.»
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


ماریبور، اسلوونی
ماریبور دومین شهر بزرگ کشور اسلوونی است. این تصویر از دوران کمونیسم به جای مانده و انبوهی از ساختمان ها را نشان می دهد.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم


بلوار کارل مارکس آلی – برلین
این کارت پستال ها رد پای کمرنگی از دوران کمونیسم را نشان می دهند. مکان هایی که همگی جزو مناطق عادی محسوب می شدند و شاید اگر شما هم به آنجا سفر می کردید و یا در نزدیکیِ آن ها ساکن می شدید، احتمالا در مورد آن مطلبی می نوشتید.
 

کارت پستال‌هایی از کمونیسم
 

میدان مایاکوفسکی – مسکو
کتاب اون هارتلی با عنوان «چشم اندازهای کمونیسم» (Landscapes of Communism) توسط انتشارات الن لین (Allen Lane) منتشر شده است.

کارت پستال‌هایی از کمونیسم

منبع: CNN
ترجمه: وبسایت فرادید

کلید واژه ها: کارت پستال کمونیسم بخارست


( ۴ )

نظر شما :