محمد حسنین هیکل نوشت:

مسعود بارزانی، ارابه‌ران جنگ شیعه و سنی

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۹۵۱۳۱۸ خاورمیانه یادداشت
محمد حسنین هیکل می‌نویسد: مسعود شیعیان را از دست داد، آنها دیگر با او نمی‌ایستند و ترکیه نیز حمایت خود را از پشت او برداشت و امریکا نیز قطعا هم‌پیمانان عربش را برای چشم‌های مسعود رها نخواهد کرد.
مسعود بارزانی، ارابه‌ران جنگ شیعه و سنی

دیپلماسی ایرانی: حیله گری و تجربه مسعود بارزانی در توطئه و دگرگون کردن برگه های بازی های سیاسی باعث شده تا او آتش بیار فتنه و جنگ داخلی سنی و شیعه از سال 2003 تا کنون شود. او در سال گذشته تلاش کرد از اوضاع پیش آمده در عراق سوء استفاده کند و با ایجاد بی اعتمادی و ایجاد کینه در دو طرف منازعه جنگ شیعه و سنی را شعله ورتر کند. او به مقامات ارشد و افراد بارز حزب بعث و خانواده صدام پناه داد و از آنها حمایت کرد و اجازه داد تا اربیل به اتاق عملیات آنها برای شعله ور کردن جنگ داخلی در عراق تبدیل شود. برای این که حزب بعث و مسعود مصالح مشترکی در این جنگ طایفه ای داشتند. این گروه های بعثی اقدام به استفاده از گروه های تروریستی به عنوان پیاده نظام خود کردند و آنها را از سراسر کره خاکی به استخدام خود در آوردند و به کمک مالی و لوجستیکی مسعود آنها را به کشتار شیعیان فرستادند. به گونه ای که خاک عراق را تبدیل به شعله ملتهبی کردند، البته به استثنای اقلیم کردستان که تنها دره امان باقی ماند تا مسعود از آن استفاده های اقتصادی و سیاسی فراوان به حساب افراد نادان شیعی و سنی کند، یعنی آنها می جنگند و کردها استفاده می کنند.

به این ترتیب کردها عملا به حاکمان فعلی عراق تبدیل شدند.

مسعود زمانی شوکه شد که دید جریانی در بغداد رو در روی او ایستاده، جریانی که بیش از همه به ملی گرایی نزدیک است، جریانی به رهبری نوری مالکی با چهره های شیعه و سنی آن که کشورهای منطقه برای سرنگونی قانونی و انتخاباتی آن دست و پا می زنند. وقتی که ترکیه و قطر از طریق داعش و نقشبندیه برای سرنگونی مالکی عراق را ویران کردند، طبیعی است تنها کسی که از این وضعیت سود ببرد مسعود بارزانی است.

اکنون مسعود گمان می کند اوضاع تا آخر به سود او پیش خواهد رفت.

در حالی که این جنگ در مراحل پایانی آن است، جنگ داخلی سنی شیعی بیش از این طول نخواهد کشید و دوام نخواهد آورد برای این که در افق توافقی عربستانی – ایرانی با همراهی امریکا مشاهده می شود.

افراد هوشمند در عربستان و ایران اجازه نمی دهند که اربیل بیش از این از وضعیت سوء استفاده کند و فراتر از قد و قواره خود عمل کند، بعد از آن جنگ عربی کردی آغاز خواهد شد که جنگی بی امان خواهد بود که کردها شکست خوردگان اصلی آن خواهند بود، برای این که بیشتر شهرهای آنها نزدیک به شهرهای عربی هستند، به ویژه اربیل و کرکوک و دهوک، یعنی این که این شهرها در تیررس آتش بارهای گروه های مسلح سنی هستند که اخیرا ایجاد شده اند و قرار است با انواع و اقسام سلاح ها مورد حمایت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قرار بگیرند، برای این که سنی های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اجازه نمی دهند که سنی های عراق در مناطق بیابانی محصور باقی بمانند. این مناطق سنی نشین همانند جزیره ای هستند که موصل و کرکوک سنی نشین را نیز شامل می شوند.

مسعود شیعیان را از دست داد، آنها دیگر با او نمی ایستند و ترکیه نیز حمایت خود را از پشت او برداشت و امریکا نیز قطعا هم پیمانان عربش را برای چشم های مسعود رها نخواهد کرد.

به این ترتیب مسعود رو در رو در برابر طوفان عربی سنی قرار خواهد گرفت و اقلیم کردستان را به عرصه ای برای رویارویی تحت شعار اقلیم سنی تبدیل خواهد کرد.


منبع: عراق القانون / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: سه شنبه 3 شهریور 1394 / انتشار مجدد: شنبه 14 شهریور 1394
 

کلید واژه ها: مسعود بارزاني اقليم كردستان جنگ شيعه و سني


نظر شما :