طلب نفتی ایران چقدر است؟

۱۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۵ کد : ۱۹۵۰۷۰۰ سرخط اخبار

 وزیر نفت گفت ایران از خریداران نفت خود در آسیا و اروپا 8.5 میلیارد دلار طلب نفتی دارد و برای همکاری با شرکتهای نفتی خارجی هیچ محدودیتی برای هیچ کشوری از جمله آمریکا قائل نیست.

به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه شب گذشته در برنامه نگاه درباره مذاکرات هسته ای که پس از سالها به نتیجه رسید و هم اکنون روال قانونی را طی می کند، اظهار کرد: بنده معقتدم که با رفع تحریم ها مشکل فروش نفت خام برطرف خواهد شد. با روندی که پیش بینی می شود اواخر آبان ماه یا آذر بتوانیم شاهد لغو کامل تحریم ها باشیم.

وی تصریح کرد: فروش نفت، حمل و نقل، بیمه و جابه جایی پول همه این مسائل، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده بود. اگر تحریم ها برداشته شود، ایران سهم از دست رفته خود را از بازار نفت به دست خواهد آورد، به طوری که بیش از یک میلیون بشکه نفت را با لغو این تحریم ها احیا خواهد کرد تا سهم از دست رفته خود را در بازار جهانی به دست آورد.

زنگنه افزود: بخشی از پول های بلوکه شده در ژاپن، کره و هند و بخشی نیز در حساب بانک مرکزی است که حدود 6 میلیارد دلار می شود و مشکلات فروش، حمل و نقل و بیمه با لغو تحریم ها برطرف خواهد شد به طوری که می توانیم سهم از دست رفته خود را در بازار به دست بیاوریم و مجموع پول بلوکه شده در اروپا حدود 2.5 میلیارد دلار است که علاوه بر این از طریق دور زدن تحریمها 750 میلیارد دلار پول بلوکه شده از طریق بانک مرکزی وارد کشور شده است که عمده پولهای دریافتی در پارس جنوبی هزینه شده است.

وی همچنین گفت: بابک زنجانی و پول های بلوکه شده از جمله مواردی است که در کشور به آن پرداخته می شود و ما سعی می کنیم این موضوع را با پیگیری به نتیجه برسانیم.

وزیر نفت تصریح کرد: در اروپا پول های بلوکه شده داریم که اکثر آن متعلق به شرکت یونانی و شل انگلیس است که مبلغ آن 2.5 میلیارد دلار است که بخشی از آن ها به حساب وزارت نفت نیز پرداخت شده است.

زنگنه همچنین ادامه داد: در این پول های بلوکه شده بخشی از این بدهی ها مربوطه به نفت خام و میعانات گازی بوده است اما پول گمشده در کشور نداریم و این موضوع صحت ندارد.

وزیر نفت در خصوص شرکت نیکو اظهار کرد: تخلفات این شرکت را تأیید نمی کنم، بانک مرکزی طبق مقررات می توانست سپرده گذاری اصولی را انجام دهد.

دکل 88 میلیون دلاری گمشده
زنگنه درباره دکل 88 میلیون دلاری که توسط شرکت تأسیسات دریایی از یک شرکت خارجی خریداری شده است، گفت: این دکل توسط شرکت تأسیسات دریایی به مبلغ 86 میلیون دلار خریداری شده اما طرف قرارداد بعد از امضای سند دکل را تحویل نداده است، تنها سند در اختیار کشور است. یعنی طوری که 88 میلیون دلار سرمایه ملی به هدر رفته است و ما سعی می کنیم این موضوع را پیگیری کنیم، چرا که هیچ دکلی تحویل ایران نشده است.

زنگنه تصریح کرد: پرونده دکل گمشده هم اکنون در قوه قضاییه در حال پیگیری است، چرا که پول یکجا رفته و دکلی در کار نیست.

همچنین زنگنه ادامه داد: دکل دوم و سوم نیز در کشور مطرح است که ما به شدت این موضوع را در دستور کار خود قرار داده ایم و با هیچ کس رفاقت نداریم. بیش از یک سال است که این موضوع را پیگیری می کنیم که با این افراد برخورد شود.

خرید 30 دکل از چین
وزیر نفت ادامه داد: خرید 30 دکل دریایی و خشکی که توسط شرکت های داخلی از چین خریداری شده توسط قوه قضاییه در دست بررسی است که باید جلوی خرید دکل از خارج گرفته شود.

زنگنه درباره اوپک گفت: ایران چندین بار نامه به اوپک نوشته که این سازمان اجازه ندارد در خصوص کاهش یا افزایش تولید نفت اظهارنظر کند، چرا که با شکستن تحریم ها، ایران ظرفیت خود را افزایش خواهد داد، به طوری که بعد از اولین روز برداشتن تحریمها روزانه 500 هزار بشکه به تولید ایران اضافه می شود که با این روش ایران به دنبال بازاریابی جدید است تا بتواند اولویت اول خود را که به دست آوردن سهم خود در بازارهای جهانی است، اجرایی کند و تحت هیچ شرایطی از تصمیم خود صرف نظر نمی کند، چرا که با این روش خیلی از کشورها میلیاردها دلار از سرمایه خود را از دست خواهند داد.

کم رنگ بودن دیپلماسی ایران در اوپک
وزیر نفت درباره کم رنگ بودن دیپلماسی نفت ایران گفت: متأسفانه برخی اظهارنظرها در کشور مطرح می شود مبنی بر اینکه ایران نتوانسته دیپلماسی خود را در اوپک پررنگ کند. من با این اظهارنظرها مخالفم چرا که دیپلماسی ایران خیلی قوی تر بوده است.

وی ادامه داد: برخی عنوان می کنند پایین آمدن قیمت نفت در بازار جهانی به خاطر کم رنگ بودن دیپلماسی ایران در اوپک بوده است در حالی که من این موضوع را قبول ندارم چرا که پایین آمدن قیمت نفت به موضوعات سیاسی نیز ربط دارد اگر ایران در اوپک قوی برخورد می کرد، باز هم این اتفاق رخ می داد، بنابراین این اظهارنظرها منصفانه نیست.

وی تأکید کرد: ایران توانسته است به رغم پایین آمدن قیمت نفت کشور را به خوبی مدیریت کند.

وی در خصوص ذخایر نفتی ایران در دریا گفت: ایران ذخایر نفت خام در دریا ندارد، تنها میعانات گازی است. حدود 56 میلیون و 750 هزار بشکه داریم که از طریق گاز تولید می شود.

زنگنه با اشاره به این که 27 فاز پارس جنوبی در اولویت وزارت نفت است، گفت: با لغو تحریم ها زمینه برای توسعه پارس ها فراهم می شود، به طوری که توانسته ایم بیش از 5 فاز پارس جنوبی را در مدار تولید قرار دهیم. همچنین تمرکز اصلی وزارت نفت توسعه میادین مشترک از جمله آذر، آزادگان، میادین غرب، کارون، یادآوران و یاران است که از این میادین 700 هزار بشکه نفت در روز تولید خواهد شد. پیش بینی می شود که آزادگان در اواخر سال جاری به تولید برسد. همچنین دو فاز آزادگان شمالی و یادآوران نیز در مرحله تولید است.

زنگنه ادامه داد: وزارت نفت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و در راستای جلوگیری از خام فروشی برنامه های گسترده ای را در دستور کار خود قرار داده است به طوری که ظرف 3 سال آینده نزدیک یک میلیون بشکه تولید خواهد شد که از این تعداد حدود 360 هزار بشکه از پالایشگاه ستاره خلیج فارس اواخر امسال و حدود 480 بشکه از پالایشگاه سیراف و مابقی از پالایشگاه دیگر تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: نفت های تولیدی در پالایشگاه سیراف صرف تولید خوراک پتروشیمی ها خواهد شد.

تعریف 70 میلیارد دلار پروژه در صنعت پتروشیمی
وی ادامه داد: 70 میلیارد دلار طرح برای صنعت پتروشیمی نیز مطرح شده است، همچنین احداث پالایشگاه نفت سنگین و فوق سنگین 360 هزار بشکه ای در جاسک در دست احداث است که بعد از این پالایشگاه کشور نیازی به ساخت پالایشگاه دیگر ندارد.

زنگنه تصریح کرد: برای تضمین نفت خام باید سرمایه گذارانی در داخل کشور حضور داشته باشند.

وزیر نفت از پنج برابر شدن تولید متانول در کشور خبر داد و گفت: برای افزایش متانول در کشور مجوزهایی نیز داده شده است، به طوری که 25 میلیون تن اوره تولید خواهد شد که از این میزان 19 میلیون تن آن بازار ندارد، بنابرین جلسه ای را با تولیدکنندگان ترتیب داده ایم تا در این خصوص تجدیدنظر کنند.

وی ادامه داد: اگر افزایش تولید نیز داشته باشیم، باید از امکانات دولتی استفاده کنیم.

زنگنه ادامه داد: همچنین مجوز اولیه برای احداث واحد پروپلین داده شده که به همین منظور در چند نقطه کشور مکان یابی صورت گرفته، اما متأسفانه مشکل اصلی، شبکه گاز و دسترسی به منابع آبی است که وزارت نفت برای رفع این مشکل در غرب کشور از جمله آذربایجان، خراسان و کرمان مکان هایی را در نظر گرفته است که با احداث آن ها حدود سه میلیون تن پروپلین در کشور تولید خواهد شد که بخشی از آن از طریق فاینانس و صندوق توسعه است.

زنگنه درباره خوراک گازی واحدهای پتروشیمی اظهار کرد: متأسفانه اعلام برخی از رقم ها از جمله 13 تا 40 سنت شوخی به حساب می آید و این رقم ها منطقی نیست.

وزیر نفت در مورد صادرات گاز گفت: اولویت این وزارتخانه صادرات به کشورهای همسایه است. همچنین صادارت LNG را در دستور کار خود قرار داده ایم اما صادرات گاز اروپا به خاطر هزینه خط ترانزیت و انتقال به صرفه نیست.

وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر 20 میلیون مترمکعب گاز در جایگاه های CNG کشور به مصرف می رسد که در تلاش هستیم این میزان را به 40 میلیون مترمکعب گاز در روز برسانیم تا از واردات بنزین در کشور بی نیاز شویم.

وزیر نفت درباره حضور سرمایه گذاران خارجی پس از لغو تحریم ها گفت: سرمایه گذاران خارجی در نگاه اول ابراز علاقمندی می کنند تا روابط تضعیف شده را احیا کنند اما الان وضع ایران به کلی تغییر یافته است. باید در کنار سرمایه گذاری به فکر بازار صادراتی باشیم و با همکاری شرکت های داخلی و خارجی به یک برند ملی در کشور دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: در این مذاکرات بیشتر تجهیزات آموزشی و انتقال تکنولوژی و توسعه روابط تجاری مدنظر قرار گرفته است. همچنین قراردادهای جدید نفتی که با ابهاماتی مواجه بوده اند، در تلاش هستیم تا این ابهامات را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: قراردادهای بیع متقابل طبق قراردادهای گذشته مورد بازبینی و بازنگری قرار خواهند گرفت که در این قراردادها توسعه میادین مشترک در دستور کار است تا بتوانیم پیوستگی را بین توسعه و اکتشاف ایجاد کنیم.

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی تا پایان سال
وزیر نفت خاطرنشان کرد: رونمایی از قراردادهای جدید نفتی در لندن در اواخر سال با تأیید دولت محقق خواهد شد، به طوری که متن نهایی آن به اتمام رسیده است و منتظر هستیم که دولت آن را تأیید کند.

زنگنه گفت: قراردادهای نفتی زمانی که به تأیید دولت رسید، یک نسخه از آن به مجلس ارسال خواهد شد.

وزیر نفت در مورد حضور شرکت آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران گفت: ما هیچ محدودیتی برای هیچ شرکتی قائل نیستیم، دولت آمریکا باید این محدودیت را از حوزه کسب و کار خود دور کند و در حوزه توسعه میادین نفتی مشارکت کند که این مشارکت یک نوع رقابت را در کشور ایجاد می کند. بنابراین ایران محدودیتی برای حضور هیچ کشوری ندارد.

زنگنه برای حمایت از توان داخلی و تقویت سازندگان گفت: اولویت اصلی وزارت نفت حمایت از شرکت ها و پیمانکاران داخلی است تا بتواند پایداری را بین این شرکت ها ایجاد کند، چرا که توسعه شرکت های داخلی باید همسو با شرکت های خارجی باشد تا سازندگان داخلی زمینه را برای حضور در بازار جهانی به دست بیاورند.

مناقصه 50 پروژه به ارزش 185 میلیارد دلار
وزیر نفت ادامه داد: 50 پروژه به ارزش 185 میلیارد دلار قرار است به مناقصه گذاشته شود که این پروژه ها بیشتر در حوزه صنعت پتروشیمی، پالایشگاه ها، گاز، خطوط لوله و توسعه میادین نفتی است که این پروژه ها توسط شرکت های داخلی انجام خواهد شد، به طوری که 60 درصد ارزش پروژه ها به شرکت های داخلی واگذار خواهد شد.

وی در خصوص استیضاح خود در مجلس گفت: اطلاع دقیقی در این زمینه ندارم.

زنگنه در خصوص خرید دکل های چینی اظهار کرد: متأسفانه برخی شرکت ها اقدام به خرید دکل خارجی کرده اند، در حالی که بنده اکیداً گفته ام نباید دکل خارجی وارد کشور شود، چرا که کشور توان ساخت دکل را دارد و نیاز به خرید دکل از خارج نیست.

وی ادامه داد: هم اکنون تعدادی از دکل ها در کشور بیکار هستند ثانیاً وزارت نفت بودجه برای خرید دکل نفت ندارد. امسال وزارت نفت به دلیل کمبود منابع، سال بسیار سختی را پیش رو دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای توسعه پارس جنوبی به دلیل نبود اعتبار با مشکل مواجه هستیم از آنجا که 14.5 درصد بودجه از سهم صندوق توسعه به این موضوع تخصیص یافته است اما کفاف این پروژه ها را نمی دهد در حال حاضر حدود 3 درصد درآمد نفتی نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده است.

وزیر نفت ادامه داد: حدود 43 میلیارد دلار این وزارتخانه به بانک مرکزی و صندوق توسعه بدهکار است و همه پیمانکاران با شرایط سخت در حال فعالیت هستند و نباید همدیگر را متهم کنیم، باید مسیر همکاری را برای پیشبرد اهداف مورد نظر هموارتر سازیم.

پرداخت 33میلیارد تومان بابت یارانه ها
وزیر نفت با اشاره به این که روزانه 90 میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت می کنند، گفت: در سال جاری حدود 33 میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت شده است.

زنگنه از عملکرد رسانه ملی گلایه مند بود و اظهار کرد: متأسفانه رسانه ملی به جای حمایت از عملکرد ما همیشه سعی می کند حاشیه ها را در نظر بگیرد مطمئناً هر کسی برای خود نقاط ضعف و قوتی دارد که باید انتقادپذیر باشیم.

زنگنه گفت: طرح ان جی ال یعنی بخش شیرین سازی گاز و بخشی نیز خوراک پتروشیمی در طی 7 الی 8 سال اتفاق خواهد افتاد چرا که وزارت نفت ظرف دو سال آینده برنامه گازرسانی به 2.5 میلیون نفر که از نعمت گاز در روستاها محرومند دارد که بتواند شبکه گازرسانی را گسترش دهد که در حال حاضر 78 درصد از نعمت گاز بهره مند هستند و پیش بینی می شود تا اواخر امسال 98 درصد مردم تحت پوشش گازرسانی قرار بگیرند.

سرمایه گذاری برای فلرها اعلام آمادگی نکرده است
وی در مورد فلرها یا مشعل سوزانده شده گازهای همراه در پالایشگاه ها افزود: در این خصوص اعلام عمومی کردیم که سرمایه گذاران برای جمع آوری این فلرها به قیمت یک دلار (3 یا 4 سنت) که باید از ما این گازها را خریداری کنند حتی وزارت نفت حاضر است به قیمت ناچیز و رایگان این فلزها را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد اما متأسفانه تاکنون هیچ سرمایه گذاری اعلام آمادگی نکرده است چرا که به اعتقاد آن ها سرمایه صرف نمی کند.

زنگنه در پایان در مورد تعرفه گاز اظهار کرد: در حال حاضر تعرفه گاز مشترکان پرمصرف به صورت تصاعدی حساب می شود و نیازی به بازبینی تعرفه نیست چرا که در سال جاری حدود 15 درصد تعرفه گاز مشترکان را افزاش داده ایم، همچنین برای تشویق صنایع سعی کردیم که گاز را در اختیار آن ها قرار دهیم. در حال حاضر وسایل گرمایشی در منازل از راندمان پایینی برخوردارند که باید الگوی مصرف آن مورد بازبینی قرار گیرد.

کلید واژه ها: دکل شرکت های داخلی پتروشیمی اوپک


نظر شما :