فلوجه در محاصره کامل ارتش عراق

۲۴ تیر ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۷ کد : ۱۹۵۰۰۶۶ سرخط اخبار
همزمان با پیشروی گسترده نیروهای عراقی در شمال و شرق فلوجه و قطع آخرین خطوط امدادرسانی داعش در این شهر، منابع عراقی از فرار گروهی رهبران خارجی داعش و فروپاشی روحیه آنها در این شهر خبر می دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المسله، نیروهای ارتش عراق با کمک نیروهای مردمی و عشایر که به طور رسمی عملیات آزادسازی استان الانبار، بزرگترین استان عراق را آغاز کرده اند در مرحله اول این عملیات به پیشروی گسترده در شمال این شهر که دومین شهر بزرگ این استان محسوب می شود، دست یافتند و توانستند خطوط دفاعی داعش در شمال و شرق فلوجه درهم بشکنند.

نیروهای عراقی همچننی با کنترل بر پل "العبره" در رود دجله که راه ارتباطی منطقه "الصقلاویه" در شمال فلوجه به "الخالدیه" در شرق رمادی است آخرین خطوط امدادی داعش را بستند و به این ترتیب توانستند شهر فلوجه را به محاصره کامل خود درآورند.

منابع امنیتی عراق اعلام کردند که نیروهای مردمی مناطق «البوحمدان» و «البوعیسی» را در شمال فلوجه آزاد کرده و 57 داعشی را از پای درآوردند. همچنین دو خودروی بمب گذاری شده را شناسایی و دو منزل بمب گذاری شده در مسیر منطقه حصیبه را منفجر کردند.

نیروهای مردمی عراق معتقدند که جنگ فلوجه به زودی نهایی خواهد شد و زمان زیادی به طول نمی انجامد.

احمد الاسدی، سخنگوی هیات نیروهای مردمی در این باره تاکید گفت: عملیات آزادسازی شهر فلوجه خیلی سریع به پایان خواهد رسید.

به گفته وی، تروریست های داعش از طریق مساجد و دستگاه های ارتباطی در داخل این شهر آماده باش اعلام کرده اند.

الاسدی افزود: داعش مساجد و منازل را بمب گذاری کرده و قصد دارد کشتار در میان غیرنظامیان به راه بیندازد.

در همین راستا، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز با ابراز خوش بینی نسبت به موفقیت عملیات آزادسازی الانبار، اعلام کرد عراق بر همه گروه های تروریستی به ویژه داعش پیروز خواهد شد.

وی در ادامه این سخنان که در بازدید از نیروهای ویژه عراقی ایراد کرد گفت: عراق امروز با توطئه های بزرگی روبروست.

فرار رهبران داعش از فلوجه

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی در شمال فلوجه فالح العیساوی، معاون رئیس شورای استانداری الانبار نیز از فرار رهبران خارجی داعش خبر داد و گفت که رهبران محلی داعش نیز با برقراری تماس هایی خواهان عفو شده اند.

وی گفت: فلوجه به طور کامل محاصره و از استان الانبار جدا شده است. تمامی خطوط امدادرسانی داعش به این شهر نیز به طور کامل قطع شده است.

العیساوی گفت: عملیات آغاز شده برای آزادسازی تمامی استان الانبار است و محور آزادسازی شرق رمادی نیزطی ساعات آتی پس از آزادی محورهای آزادسازی فلوجه آغاز خواهد شد.

با پیشروی گسترده نیروهای عراقی داعش از ساکنان فلوجه به عنوان سپر انسانی استفاده کرده و مانع خروج آنها از شهر می شود. همچنین از آنها می خواهد تا برای خروج از شهر به ازای هر یک نفر 800 دلار بپردازند.

در شهر رمادی، مرکز استان الانبار نیز هادی رزیج، رئیس پلیس الانبار گفت که پلیس محلی پس از آزادسازی این استان وظیفه محافظت از اراضی آزاد شده را بر عهده خواهد داشت.

رائد شاکر جودت، رئیس پلیس فدرال عراق نیز اعلام کرد که نیروهای پلیس فدرال عملیاتی را در منطقه حصیبه در شرق رمادی انجام دادند که به انهدام هفت خودروی بمب گذاری شده و سلاح های سبک و متوسط داعش انجامید. این نیروها همچنین 17 منزل بمب گذاری شده را خنثی کردند. در استان دیالی عراق نیز که پیشتر از لوث وجود داعش پاکسازی شده بود، پنج تن در انفجار خودروی بمب گذاری شده در شهرستان الخالص کشته شدند.

غزوان الجبوری، یکی از مسوولان ارتش عراق نیز درباره اوضاع شهر "بیجی" در استان صلاح الدین تاکید کرد که بیشتر مناطق شهر تحت کنترل نیروهای عراقی است.

تشکیل کمیته بحران برای پیگیری اوضاع الانبار

همچنین صهیب الراوی، استاندار الانبار از تشکیل کمیته بحران در این استان برای پیگیری اوضاع و ایجاد گذرگاه امن خبر داد.

وی گفت: خود ساکنان الانبار پس از آزادسازی این استان با همکاری نیروهای عراق وظیفه حفظ اراضی را برعهده خواهند داشت تا آوارگان بتوانند بعداً به منازل خود بازگردند و این استان بازسازی شود.
 

کلید واژه ها: فلوجه بمب گذاری استان الانبار


نظر شما :