رئیس اقلیم کردستان برای اولین بار با شبکه دوی اسرائیل مصاحبه کرد

آرزوی بارزانی برای برقراری روابط نزدیک با تلاویو

۰۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۴۸۱۱۶ اخبار اصلی خاورمیانه
مسعود بارزانی در دیداری ویژه با شبکه دوی اسرائیل گفته است که تمایل دارد روابط خود را با اسرائیل گسترش دهد و آن را به دوران گذشته باز گرداند، دقیقا همانند دهه هفتاد و هشتاد میلادی زمانی که روابط بسیار نزدیکی میان دو طرف وجود داشت.
آرزوی بارزانی برای برقراری روابط نزدیک با تلاویو

دیپلماسی ایرانی: به تازگی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق مصاحبه ای با شبکه دوی اسرائیل انجام داده که در آن اظهارت عجیب و غریبی بیان کرده است. وی در این مصاحبه از این که روابط کردستان با رژیم صهیونیستی همانند سابق نیست ابراز تاسف می کند و ابراز امیدواری می کند که روابط دو طرف بیش از پیش عمیق شود و به گفته او دوران روابط بسیار نزدیک و حسنه دهه های هفتاد و هشتاد میلادی باز گردد.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیداری ویژه با شبکه دوی اسرائیل گفته است که تمایل دارد روابط خود را با اسرائیل گسترش دهد و آن را به دوران گذشته باز گرداند، دقیقا همانند دهه هفتاد و هشتاد میلادی زمانی که روابط بسیار نزدیکی میان دو طرف وجود داشت. بارزانی این اظهارات را در چارچوب بررسی اوضاع سیاسی و امنیتی کردستان عراق در یک مصاحبه تلویزیونی با این شبکه بیان داشته است.

در جریان مصاحبه خبرنگاران این شبکه تلویزیونی نیز نمایش داده شدند که به همراه نیروهای پیشمرگ و جنگ افزارهای نظامی آنها در حرکت هستند و گزارش تهیه می کنند. آنها همچنین از نیروهای پیشمرگ درباره چگونگی مبارزه با داعش و محورهای رویارویی با آن نیز گزارش می دادند.

شبکه دو اسرائیل علاوه بر مسعود بارزانی با سیروان بارزانی، برادرزاده مسعود بارزانی نیز به عنوان فرمانده نیروهای پیشمرگ که بر عملیات مبارزه با تروریست های داعش اشراف دارد و آن را فرماندهی می کند نیز مصاحبه کرد.

الاخبار سپس به اظهارات انریکه تسیمرمن، تهیه کننده این گزارش اشاره می کند. تسیرمن می گوید: «وقتی وارد فرودگاه بین المللی اربیل شدیم، مورد استقبال مقامات کردستان قرار گرفتیم، شماری از معاونان بارزانی در انتظار ما بودند، آنها گفتند به دلیل این که منطقه به شدت متشنج است و درگیری های شدیدی علیه داعش در جریان است شما را در طول مسیر همراهی می کنیم.»

در عین حال ژنرال سیروان نیز با هیئت ارسالی شبکه دو اسرائیل همراه می شود و جبهه های مبارزه با داعش را خود به آنها نشان می دهد.

تسیمرمن تاکید می کند، این برای نخستین بار است که رئیس اقلیم کردستان قبول می کند که با یک شبکه اسرائیلی مصاحبه کند. بارزانی در این مصاحبه علاوه بر ابراز تمایل به بازگشت دوران بسیار نزدیک روابط اقلیم کردستان با اسرائیل می گوید: «به یاد می آورم که چقدر یهودی در مناطق کردنشین زندگی می کردند. حتی روستای ما و جایی که من به دنیا آمدم کلی یهودی داشتیم. ما روابط بسیار خوبی با آنها داشتیم. ما از اسرائیل هم می خواهیم تا آن جا که ممکن است در جهت تحکیم روابط با ما گام بردارد.»

الاخبار سپس به اظهارات سیروان بارزانی اشاره می کند که انتقادی عجیب و غریب از حکومت بشار اسد می کند و مدعی می شود: «اسد ادعا می کند اسرائیل دشمن است اما خود ملتش را شستشوی مغزی می دهد و مانع از تحقق دموکراسی و آزادی برای مردمش می شود. در حالی که اسرائیلی ها نه دشمن هستند و نه افرادی خطرناک! کسانی که اسرائیل را دشمن می دانند، هدفشان این است که منازعات اسرائیلی – فلسطینی به قوت خود باقی بمانند بدون این که به راه حلی برسند، آنها می خواهند به این طریق به مردم خود دروغ بگویند در حالی که اسرائیل هیچ مشکلی ندارد!»

سیروان بارزانی در بخش دیگری از اظهارات خود می گوید: «آن چه ما از گزارش ها می بینیم و شبکه های عربی نیز آن را تایید می کنند، نشان می دهد که اعراب از این که در اسرائیل زندگی می کنند، راضی هستند و از وضعیت اقتصادی بهتری نسبت به اعرابی که در کشورهای عربی زندگی می کنند، برخوردارند!»

گویا آقای سیروان بارزانی رفتارهای ددمنشانه و خصمانه اسرائیلی ها با مسلمان عرب و غیرعرب جهان را نمی بیند که به هر بهانه ای آنها را مورد تجاوز قرار می دهند و حقوق مسلم آنها را ضایع می کنند. اسرائیل تنها رژیمی در دنیا است که بی محابا دیگر کشورهای مستقل دنیا را تهدید نظامی می کند و به آنها حمله نظامی انجام می دهد بدون این که با واکنش در خور توجهی از سوی جامعه جهانی مواجه شود. او در حالی اسرائیلی ها را دشمن نمی داند و آنها را افراد بی خطری توصیف می کند که روشن است در پس بسیاری از تحولات منطقه دسیسه ای اسرائیلی پنهان است که منجر به هدر رفتن خون هزاران بی گناه شده است. او در حالی کسانی که اسرائیل را دشمن می دانند، مخالف حل منازعات فلسطین و اسرائیل توصیف می کند که تجاوز مرتب اسرائیل به مردم غزه و کشتار بی رحمانه آنها را نادیده گرفته است. حتی روشن است در پس پرده جنگ سوریه نیز ردی از اسرائیل وجود دارد.


تحریریه دیپلماسی ایرانی/11
 

کلید واژه ها: اقلیم کردستان مسعود بارزانی سیروان بارزانی


نظر شما :