شهر باستانی پالمیرا به طور کامل بدست داعش افتاد

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۵۶ کد : ۱۹۴۷۸۹۱ سرخط اخبار

رویترز نوشت: نیروهای گروه تروریستی "داعش" کنترل شهر باستانی پالمیرا در مناطق مرکزی سوریه را تقریبا به طور کامل در دست گرفتند.

به گزارش «انتخاب»، بعد از نبردی سخت بین این گروه و ارتش سوریه، نیروهای ارتش از پالمیرا به طور کامل عقب نشینی کردند. شهروندان عادی نیز شهر را تخلیه و از منطقه فرار کرده اند.

یکی از فرماندهان "داعش" در این منطقه در ویدئویی اینترنتی اعلام کرد که کنترل شهر به دست آن ها افتاده و شهر "آزاد" شد. او گفت که کنترل ساختمان بیمارستانی هم که نیروهای ارتش سوریه از آن به عنوان مقر فرماندهی خود استفاده می کردند به دست داعش افتاده است.

گروه "نظارت بر حقوق بشر سوریه" نیز که یکی از منابع خبری معتبر درباره ی وقایع داخلی سوریه به شمار می رود، در نشستی خبری تایید کرد که کنترل شهر باستانی پالمیرا به دست داعش افتاده است. این گروه که مقر آن در شهر لندن است گفت که هنوز از سرنوشت نیروهای دولتی که در ساختمان بیمارستان بودند اطلاعی در دست نیست.

تلویزیون دولتی سوریه نیز اعلام کرد بعد از این که نیروهای داعش از سمت شمال وارد شهر شدند، نیروهای دولتی شهر را از ساکنان تخلیه کردند.

"حفظ میراث پالمیرا، وظیفه ی همه ی جهان است"

مامون عبدالکریم، رئیس سازمان حفاظت از آثار باستانی سوریه از همه ی جهان خواست تا برای حفظ این شهر از تخریب های داعش بسیج شوند. او حفاظت از میراث پالمیرا را "وظیفه همه مردم جهان" دانست.

او وضعیت کنونی شهر را "بسیار بد" خوانده و تاکید کرد جز تخریب های داعش، امکان سرقت آثار تاریخی هم از سوی گروه های کوچکی وجود دارد که از اوضاع بحرانی سوء استفاده می کنند و وارد شهر می شوند.

قدمت بیشتر مناطق شهر پالمیرا به قرن اول و دوم میلادی برمی گردد و این شهر مرکزی سوریه، یکی از قدیمی ترین نقاط جهان و با آثاری از شکل گیری دوران تمدن محسوب می شود. این شهر در قرن های دوم و سوم میلادی یکی از اصلی ترین نقاط فرهنگی جهان به شمار می رفته و فرمانروایان آن با شاهان ساسانی در ایران درگیر جنگ بودند.

بااین حال پالمیرا به جز ارزش باستانی، اهمیت استراتژیک منحصر بفردی هم دارد و کنترل این شهر، یک موفقیت مهم نظامی برای داعش محسوب می شود. این شهر در نزدیکی میدان های گازی اطراف دمشق است و بیم آن می رود که با این پیروزی، داعش بتواند پیشروی خود به سمت دمشق را ادامه داده و کنترل میادین گازی اصلی سوریه را نیز در دست گیرد.

کلید واژه ها: پالمیرا


نظر شما :