سقوط رمادی خطری برای عربستان و اردن

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۷ کد : ۱۹۴۷۸۹۰ سرخط اخبار

روزنامه القدس العربی نوشت سقوط الرمادی برای عربستان و اردن خطرناک است.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن دراینترنت ، در سرمقاله امروز خود تحت عنوان «خطر سقوط الرمادی برای عربستان واردن» نوشت حیدر العبادی نخست وزیر عراق دیروز چهارشنبه وارد مسکو شد و هدف از این سفر ، درخواست کمکهای فوری نظامی از روسیه بود. همزمان با این سفر ، نیروهای بسیج مردمی شیعه ، به مناطق درگیر در الانبار رسیدند تا خود را برای پس گرفتن شهر الرمادی که چند روز قبل به تصرف داعش در آمده است آماده کنند.

القدس العربی با اشاره به این که شاید سفر عبادی ، دلیل دیگری بر میزان عصبانیت و ناامیدی او از طرحهای نظامی و راهبردی آمریکائیها در عراق باشد می افزاید دراین راستا ، همزمان با فاش شدن ابعاد واقعی ناکارآمدی راهبردهای دولت اوباما در مبارزه با داعش ، دولت آمریکا با آماج انتقادها مواجه شده است. سیاستمداران آمریکائی ، اوباما را به این خاطر که در توصیف به هم ریختن اوضاع امنیتی در استان الانبار از واژه « پس کشیدن » استفاده کرده است مسخره کرده اند و یکی از سیاستمداران این موضع اوباما را مشابه اظهارات مقامات انگلیس در شکست معروفشان در نبرد « دونکرک » قلمداد کرد.

انگلیسی ها در این نبرد که در جنگ جهانی دوم رخ داد شکستشان را به « عقب نشینی تاکتیکی » تشبیه کرده بودند. آن چه که این سیاستمداران نگفتند این است که شاید اوباما ، از نوآوریهای « قاموس سیاسی اعراب »در انکار شکستهایشان استفاده کرده باشد چون جمال عبد الناصر هم برای کم اهمیت جلوه دادن شکستهای فاجعه بار سال هزار و نهصد و شصت و هفت از واژه « پس کشیدن » استفاده کرد.

 با همه اینها نکته غافلگیر کننده ای که سوالهای بسیار مهمی را مطرح کرده است این است که موسسه پژوهشهای جنگ در واشنگتن اعلام کرده است « امکان جلوگیری از سقوط الرمادی وجود داشته است». گزارش این موسسه درباره الرمادی ، موکد شکست سیاستهای دولت اوباما در مبارزه با داعش است. به همین خاطر سوالی که اکنون برای ناظران سیاسی عرب مطرح است این است که ،وقتی واشنگتن نمی تواند از یک شهر کوچک اما مهم همچون الرمادی حمایت کند آیا می تواند طبق وعده های خود در کنفرانس کمپ دیوید ، برای حمایت از هم پیمانان عربش در برابر « تهدیدهای ایران »کاری کند؟

القدس العربی تاکید می کند کاملا آشکار شده است « راهبرد اوباما » برای مقابله با داعش، شکست خورده است و این امر بار دیگر در الرمادی اثبات شد و به همین خاطر می توان گفت اتکاء به این راهبرد می تواند « گزینه انتحاری » باشد و نتیجه آن سقوط بغداد و تجزیه عراق باشد. القدس العربی می افزاید این امر ( تجزیه عراق ) می تواند اوضاع عراق را مشابه جنایاتی که در یوگسلاوی در دهه نود قرن گذشته رخ داد کند. با این تفاوت که در قبال تحولات عراق، ائتلاف عربی برای پائین کشیدن شعله جنگ مشابه اقدام اتحادیه اروپا و آمریکا در یوگسلاوی ، وجود ندارد. از بعد منطقه ای هم باید گفت سقوط الانبار ، جبهه گسترده ای را برای داعش در مرزهای عربستان و اردن ایجاد خواهد کرد و این امر به نحو بی سابقه ای این دو کشور را تهدید خواهد کرد به ویژه که طبق برخی گزارشها ، داعش در برخی مناطق قبیله نشین در مناطق مرزی عراق با اردن و عربستان طرفدار دارد.

القدس العربی تاکید می کند امروز اعراب تاوان جنایات دوگانه آمریکائیها را در عراق پس می دهند. اولین جنایت این بود که دولت بوش به عراق حمله کرد و جنایت دوم هم این بود که نیروهای آمریکائی ، قبل از تشکیل ارتش ملی کارآمدی که بتواند امنیت عراق را برای همه عراقیها تامین کند به طور غیر سازمان یافته که در حد فرار آمریکا از عراق محسوب می شود از این کشور خارج شدند.

 القدس العربی در خاتمه با اشاره به این که اگر این جنایات آمریکائیها رخ نمی داد عراق شاهد این پرچمهای سیاه و گروههای تروریستی و شبه نظامیان شیعه نبود می افزاید فروپاشی سیاست آمریکا در منطقه که سقوط الرمادی جدیدترین نشانه آن است در لابه لای خود در برگیرنده نقش برآب شدن توهمات اعراب است که راهبردهای دفاع از امنیت خود را در طول چندین دهه بر اساس آن ( توهمات ) قرار داده بودند و نتیجه این توهمات این است که عراق اولین کشوری است که تجزیه می شود هرچند آخرینش نخواهد بود.

کلید واژه ها: الرمادی سقوط الرمادی


نظر شما :