عربستان جدید سعد حریری را کنار گذاشت

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۹ کد : ۱۹۴۷۸۸۵ سرخط اخبار

 «سعد حریری» نخست وزیر سابق لبنان، که همواره مورد حمایت عربستان بود، با روی کار آمدن «دو محمد» جدید در عربستان، دریافت که ریاض او را رها کرده است؛ امری که منابع آمریکایی آن را تایید کردند.

«سعد حریری» رئیس جریان «المستقبل» لبنان (14 مارس)، اخیرا سفری به آمریکا داشت و با مقامات واشنگتن دیدار کرد. روزنامه الاخبار لبنان به نقل از یک منبع آمریکایی کاملا مطلع، محتوای این سفر را فاش کرد.

بنا به نوشته الاخبار، چکیده صحبت های الحریری در این سفر، کمک خواهی از مسئولان آمریکایی در برابر مقامات جدید عربستان بوده است. حریری هنوز پس از گذشت 4 ماه از روی کار آمدن «سلمان بن عبدالعزیز»، «محمد بن نایف» و « محمد بن سلمان» در این که شاهزادگان جدید عربستان (ولی عهد و جانشین ولی عهد) چه موضعی در قبال وی دارند ابهام و به نوعی ترس دارد.

به نوشته این روزنامه لبنانی، موضوع لبنان، سوریه، تروریسم و ریاست جمهوری دیگر موضوعاتی بوده اند که الحریری با مقامات آمریکایی در میان گذاشته است و حریری از آمریکایی ها پرسیده است که نظر «محمد بن نایف» و « محمد بن سلمان» در مورد او چگونه است؟ وی در مورد اینکه این دو چه تفکراتی در مورد لبنان و آینده وی دارند دچار ابهام بود و از آمریکایی ها خوسته است تا وی را کمک کنند.

«جان عزیز» نویسنده این مطلب در ادامه از منبع آمریکای سؤال می کند که این مسأله چگونه ممکن است؛ در حالیکه چند ماه گذشته، سعد حریری به دیدار «ملک سلمان» رفته و «محد بن نایف» نیز در آن دیدار حضور داشته است.

منبع آمریکایی در این باره توضیح می دهد که «فراموش نکنید این دیدار قبل از برکناری "مقرن بن عبدالعزیز" به عنوان ولی عهد بوده است و در این چند ماه اوضاع بسیار تغییر کرده است و حریری "محمد بن سلمان" و نوع رابطه او با "محمد بن نایف" را نمی شناسد و مسئولان آمریکایی نیز متوجه شده اند که وی به حمایت مستقیم و فوری عربستان نیاز دارد".

حریری از مسئولان آمریکایی سؤال کرده است که آیا رهبران جدید عربستان قصد دارند لبنان را به عنوان جبهه مقابل ایران قرار دهند؟ و در این حالت موضع آمریکایی ها چیست؟

ضربه مالی مهلک «محمد بن سلمان» به حریری

به گفته این منبع آمریکایی، سعدالحریری اقدام به خرید تمامی سهام شرکت خوشه ای «اوجیه» از برادرانش کرده و خود به تنهایی تنها مالک این شرکت عظیم شده است، اما ناگهان «محمد بن سلمان» (پسر شاه و وزیر دفاع و جانشین ولی عهد عربستان) شرکت «اوجیه» را از تمامی پروژه هایی که این شرکت در عربستان داشت، کنار گذاشته است و خسارت هنگفتی را متوجه سعد حریری کرده است.

نگرانی حریری از نخست وزیری در لبنان

موضوع دیگری که حریری در مورد آن نگرانی خود را به مقامات آمریکایی رسانده است، مربوط به نخست وزیری آینده لبنان می شود و حریری بسیار نگران است که سعودی ها در مورد نخست وزیری دوباره او، جدی نباشند.

منبع آمریکایی ادامه می دهد که شاید دلیل عدم جدیت عربستان در نخست وزیری سعد حریری این باشد که با وجود حریری در پست نخست وزیری، عربستان باید یک میلیارد دلار در لبنان خرج کند، اما حال که «تمام سلام» در این پست حضور دارد، این هزینه با یک دهم میلیارد انجام می شود.

بنابراین به نظر می رسد، «سعد حریری» در پیش گرفتن سیاست باز در قبال «میشل عون» (نامزد رقیب جریان المستقبل برای ریاست جمهوری لبنان که مورد حمایت حزب الله است) صادق بوده باشد و وی قانع شده است که با میشل عون ائتلاف کند و وی به ریاست جمهوری برسد؛ اما هنوز کاملا به این امر قانع نشده و برای همین است که مدام در رفت و آمد است و دنبال بهترین گزینه می گردد.

اوضاع سوریه

اما آخرین موضوعی که حریری در سفر به آمریکا به آن اشاره کرده، موضوع سوریه بوده است و آینده این کشور از نظر آمریکایی ها چگونه خواهد بود.

مقامات واشنگتن در این باره اعتقاد داشتند که نتیجه این جنگ در نهایت به ضرر بشار اسد خواهد بود، بنابراین لزومی ندارد تا آن ها کاری بکنند، به بیانی دیگر آمریکایی ها خود را تقریبا از اوضاع سوریه کنار کشیده اند.

منبع: فارس
 

نظر شما :