تلاش قاهره بستن راه اسمره به روی تهران است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۳:۵۷ کد : ۱۹۴۷۳۸۳ سرخط اخبار

العرب در گزارشی نوشت قاهره تلاش می کند راه اسمره را به روی تهران ببندد.

به گزارش «تابناک»؛ پایگاه اینترنتی روزنامه العرب چاپ لندن در گزارشی به قلم محمد ودیع نوشت سامح شکری دیروز چهارشنبه سفر آفریقایی خود را شروع کرد. وی به سودان جنوبی و و اریتره سفر خواهد کرد تا روابط مصر را با این دو کشور تقویت کند. 

اریتره بر دریای سرخ اشراف دارد که در کرانه آنسوی آن در یمن جنگ سختی بین حوثیها و وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق با حمایت ائتلاف عربی در جریان است که مصر نیز در این ائتلاف مشارکت دارد.

مصر مانند سایر اعضای ائتلاف عربی از این واهمه دارد که مبادا اریتره در انتقال سلاح ایرانی به حوثیها نقش ایفاء کند زیرا از حیث جغرافیایی به یمن نزدیک است. روابط اسمره با تهران قوی است و در نتیجه سفر شکری به اسمره و جوبا در اصل برای تقویت روابط با این دو کشور و همچنین تلاشی برای بیطرف سازی اریتره در قبال نزاع در یمن است.

هانی رسلان کارشناس امور سودان و آفریقا در گفتگو با العرب گفت سفر شکری نشان دهنده رویکرد کنونی مصر پس از انقلاب سی ام ژوئن 2013 است تا روابط با این کشور و دولتهای حوزه رود نیل و سواحل دریای سرخ تقویت شود. وی افزود بحران یمن تهدیدهای مستقیمی برای امنیت دریای سرخ ایجاد کرد و لازم شد قاهره با دولتهای آفریقایی ارتباط برقرار کند.

امانی الطویل رئیس بخش سودان در مرکز تحقیقات راهبردی الاهرام نیز در گفتگو با العرب گفت سفر به اریتره در قالب تقویت روابط است و پیام دو گانه ای برای اتیوپی و حوثیها دارد بویژه اینکه این کشور سواحلی در دریای سرخ دارد و حضور مصر در منطقه از طریق روابط خوب و تنگاتنگ مهم است.
 

کلید واژه ها: اریتره دریای سرخ مصر العرب


نظر شما :