جنجال اظهارات نخست‌وزیر عراق در واشنگتن

آمریکا مخالف حمله نظامی به یمن است؟

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۴۶۶۲۸ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
نخست‌وزیر عراق گفت: «چگونه می‌توان هر دو طرف را داشت؟ در عراق همراه علیه داعش جنگید و در یمن به نفع آنها کار کرد؟!»
آمریکا مخالف حمله نظامی به یمن است؟

نویسندگان: لارا جیکس و پائول مک لری

دیپلماسی ایرانی: نخست وزیر عراق در سفر خود به آمریکا، عربستان سعودی را به حمله نظامی علیه حوثی ها در یمن با هدف دستیابی به قدرت در منطقه، متهم کرد و به نوعی از اوباما خواست موضع خود را در حمایت از متحدانش مشخص کند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد مداخله ریاض در امور یمن و بمباران مواضع گروه شیعه ای که دولت سنی در صنعا را بیرون راند، اقدامی نادرست بود.

عبادی همچنین اعلام کرد به رغم اینکه آمریکا در حمله به یمن تجهیزات و اطلاعات در اختیار عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس می گذارد، اما دولت اوباما دیدگاهی مشابه وی دارد و مداخله عربستان سعودی را در یمن نادرست می داند. با این حال، کاخ سفید خیلی سریع این مسئله را که باراک اوباما در دیدار با عبادی از عملیات تحت رهبری سعودی در یمن انتقاد کرده است، تکذیب کرد. سفیر عربستان سعودی در آمریکا نیز اعلام کرد ریاض هیچ تمایلی به مداخله در امور کشورهای دیگر ندارد و رهبران عراقی بهتر است بر درگیری های فرقه ای در کشور خود تمرکز کنند.

اظهارات عبادی به طور عمده بازتابی بود از دیدگاه تهران به ناآرامی ها در یمن و این در حالی است که بسیاری، درگیری در یمن را جنگی نیابتی میان دو قدرت منطقه خاورمیانه یعنی ایران شیعه و عربستان سعودی سنی می دانند. عبادی در گفتگو با خبرنگار فارن پالسی و جمع اندکی از خبرنگاران گفت: «نکته خطرآفرین این است که ما نمی دانیم سعودی ها قصد دارند بعد از آن (حمله در یمن) چه کنند؟ آیا (عربستان سعودی) تصمیم دارد به قدرتی در منطقه تبدیل شود که هر جا می خواهد مداخله می کند؟ آیا عراق هم در رادار آنها (سعودی ها) قرار دارد؟ این مسئله بسیار خطرناک است. این تفکر که در کشوری دیگر مداخله کنی و تنها برای پیشبرد جاه طلبی ها بر سر قدرت، تنش ایجاد کنی، اشتباه است.»

عبادی با اشاره به اینکه مسئله حمله عربستان سعودی به یمن در دیدار با مقامات دولت اوباما، شخص اوباما، جو بایدن معاون رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شد، تصریح کرد: «دولت (آمریکا) نیز نگرانی هایی مشابه من دارد. آنها دیدگاهی مشابه دارند.»

در این حال، عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بامداد روز چهارشنبه در دیدار با خبرنگاران اظهارات عبادی را رد و تصریح کرد: «هیچ منطقی پشت این اظهارات نیست و عربستان سعودی ورای مرزهای خود به دنبال جاه طلبی نیست. ما هیچ جاه طلبی ارضی از جمله جاه طلبی در یمن نداریم. دوستان ما در آمریکا بسیار حمایت کننده بودند و تاکنون هیچ مقام آمریکایی به من نگفته است که عملیات به خوبی پیش نمی رود و من از هیچ یک از مقامات آمریکا واکنشی ندیدم که احساس کنم عربستان سعودی به ورای مرزهای خود دست درازی کرده است.»

عملیات تهاجمی تحت رهبری عربستان سعودی برای متوقف کردن پیشروی حوثی ها و بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، همچنین از سوی کشورهای سنی نشین حاشیه خلیج فارس حمایت می شود. برخی بر این باور هستند که ایران نیز حتی در حد محدود از گروه شیعه الحوثی در یمن که کنترل را در صنعا به دست گرفته است، حمایت می کند. اما عبادی که خود نیز شیعه است، نقش ایران را در حمایت از حوثی ها کمرنگ انگاشت. وی گفت: «یمن هرگز نیروی نیابتی ایرانی ها نبوده است.»

در این زمینه که درگیری در یمن جنگ نیابتی نیست، سفیر عربستان سعودی نیز با نخست وزیر عراق هم عقیده است. جبیر تاکید کرد عملیات نظامی تحت رهبری عربستان سعودی بخشی از یک جنگ نیابتی نیست و ریاض به درخواست کمک دولت هادی پاسخ داده است. جبیر گفت: «من این عملیات را جنگ لازم الوقوع توصیف می کنم.»

با این حال، سفیر عربستان همچنان در متهم کردن ایران به حمایت تسلیحاتی و ارسال نیروی کمکی و تجهیزات به یمن، اصرار ورزید و گفت: «هیچ دلیل موجهی برای حضور ایران در یمن وجود ندارد. ما می دانیم که ایران در گذشته حوثی ها را تامین تسلیحاتی می کرده است.»

عبادی در عین حال از این مسئله انتقاد کرد که جنگ در یمن فرصتی برای داعش خواهد بود که از تنش ها میان سنی و شیعه استفاده می کند. عراق برای جنگ با داعش به آمریکا و ایران وابسته است و از این رو، ادامه ناآرامی ها در یمن عبادی را در شرایطی ناخوشایند قرار می دهد.

عبادی گفت: «صادقانه بگویم با توجه به این مسئله که آمریکا در جنگ علیه داعش متحد ماست، اگر از جنگ در یمن حمایت کند ما احساس ناراحتی خواهیم کرد. دلیل هم این است: چگونه می توان هر دو طرف را داشت؟ در عراق همراه علیه داعش جنگید و در یمن به نفع آنها کار کرد؟!»

منبع: فارن پالسی / مترجم: طلا تسلیمی

کلید واژه ها: سفر عبادي به آمريكا حمله عربستان سعودي به يمن پيشروي حوثي ها جنگ نيابتي


نظر شما :