ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از فروپاشی یورو تا یک سال آینده تا اختلاف بر جانشینی سعود الفیصل

۱۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۴۴۹۵۷ اخبار اصلی اروپا خاورمیانه
پیش‌بینی فروپاشی یورو در کمتر از یک سال آینده، قتل افسر انگلیسی در سوریه، دیدار رهبران اخوان المسلمین با اوباما، اختلاف بر سر جانشینی سعود الفیصل، تلاش عربستان برای ایجاد محور سنی و تمایل مصر برای عادی‌سازی روابط با بشار اسد از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از فروپاشی یورو تا یک سال آینده تا اختلاف بر جانشینی سعود الفیصل

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

دیدار رهبران اخوان با مقامات کاخ سفید

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که مقامات کاخ سفید از ابتدای ماه فوریه تا کنون دو بار با مقام های اخوان المسلمین دیدار کرده اند که این مساله باعث خشم مقامات مصری شده است.

بنا به این گزارش دولت مصر در اعتراض به این دیدار سفیر امریکا در قاهره را احضار و نسبت به آن اعتراض کرده است.

النهار همچنین نوشت تعدادی از این افراد در دیدار دوم خود در کاخ سفید با باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا نیز دیدار کرده اند.

 

اختلاف بر سر جانشینی سعود الفیصل

در حالی که دو روز پیش منابع خبری گزارش دادند که سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان که به شدت بیمار است از سمت خود استعفا داده روز گذشته این خبر توسط مقامات دولتی عربستان تکذیب شد.

به گزارش پایگاه خبری میدل ایست آنلاین، گفته می شود دلیل این اتفاق متناقض وجود اختلافات شدید بر سر جانشینی سعود الفیصل است. فیصل اصرار دارد برادرش ترکی که سفیر عربستان در لندن بوده به جای او انتخاب شود در حالی که پادشاه عربستان، امیر سلمان با این انتخاب مخالف است.

این در حالی است که عبدالعزیز بن عبدالله، پسر ملک عبدالله، پادشاه سابق که در حال حاضر قائم مقام وزیر امور خارجه است و در زمان پدر اختیارات تام در سطح وزیر امور خارجه را داشت هم ادعای جانشینی سعود الفیصل را دارد.

امیر سلمان با انتخاب او به سمت وزیر امور خارجه عربستان نیز مخالف است. او ترجیح می دهد پسر سلطان بن عبدالعزیز یا فردی دیگر از خانواده سدیری ها جانشین سعود الفیصل شود.

 

تلاش عربستان برای تشکیل محور سنی در برابر ایران

عربستان سعودی تلاش دارد محور جدیدی در مقابل ایران به وجود آورد که عمده اعضای آن را کشورهای سنی منطقه تشکیل دهند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان مبتکر این محور است و هدف از ایجاد آن نیز رویارویی با نفوذ روز افزون ایران در منطقه اعلام شده است.

سلمان می خواهد در این محور فقط کشورهای سنی عرب و منطقه عضویت داشته باشند و حتی عراق به عنوان یکی از مهمترین کشورهای عربی و لبنان و سوریه فعلا در آن عضویت نداشته باشند.

بنا به این پیشنهاد کشورهای عربستان، اردن، مصر، امارت متحده عربی و ترکیه در وهله اول این محور را تشکیل می دهند. گفته می شود که مصر با تشکیل این محور با ویژگی های طایفه ای آن مخالف است و مخالفت خود را در دیدار اخیر رئیس جمهوری خود از ریاض نیز به اطلاع مقامات عربستانی رسانده است.

 

تمایل مصر برای کمک به بشار اسد

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر ابراز تمایل کرده است تا روابطش با سوریه به رهبری بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بهبود یابد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، عبدالفتاح السیسی به مقامات داخل کاخ ریاست جمهوری گفته است که درصدد عادی سازی روابط با بشار اسد است و می خواهد که روابط کشورش با قاهره را عادی کند.

در همین رابطه وی دستور به سفر هیئت امنیتی مصر به سوریه برای آغاز فصل تازه ای از همکاری های امنیتی میان دو کشور داده که این هیئت هفته پیش به سوریه سفر کرد.

در همین رابطه روزنامه العرب گزارش داد که مطبوعات مصر به حمایت از بشار اسد پرداخته و برخوردهای او با مخالفان را برخورد با تروریست ها توصیف می کنند و از ایستادگی و استقامت ارتش و رئیس جمهوری سوریه در برابر تروریست ها ستایش می کنند.

 

خوش بینی کاخ سفید به امضای توافق نهایی با ایران

روزنامه الحیات، چاپ بیروت به نقل از مقام های آگاه غربی نوشت که برای نخستین بار مقامات کاخ سفید نسبت به امضای توافق نهایی با ایران ابراز خوش بینی کرده اند.

بنا به این گزارش مقامات کاخ سفید این بار به طور جدی امیدوارند که ظرف سه روز آینده توافق نهایی با ایران امضا شود.

به گزارش الحیات سخنرانی نتانیاهو در جمع نمایندگان کنگره امریکا نه تنها نتوانسته امضای توافق نامه را با چالش مواجه کند بلکه بر عکس کاخ سفید برای امضای توافق نهایی مصمم تر شده است.

 

هدف سفر کری به عربستان

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا چهارشنبه شب عازم عربستان شد تا ضمن دیدار با مقام های عربستانی به آنها اطمینان دهد که امضای توافق نهایی با ایران به این معنا نیست که امریکا چشمان خود را به روی تحرکات ایران در منطقه بسته است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، جان کری در این سفر به مقامات عربستانی اطمینان خواهد داد که تحرکات منطقه ای ایران را زیر نظر دارد و امضای توافق نهایی به این معنا نیست که امریکا نسبت به تحرکات ایران در منطقه بی تفاوت است.

 

عقب نشینی عربستان از مواضع تند خود علیه بشار اسد

مقامات عربستانی در دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر به طور تلویحی گفته اند که دیگر مواضع تند سابق خود در قبال سوریه را پیش نمی گیرند و به این درک رسیده اند که حل بحران سوریه با شدت عمل و قدرت نظامی امکان پذیر نیست.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، عربستانی ها به عبدالفتاح السیسی گفته اند که از راه حل سیاسی برای سوریه حمایت می کنند اما اصرار دارند که در این راه حل جایی برای بشار اسد نباشد و حکومت انتقالی تشکیل شود.

بنا به این گزارش آنها به عبدالفتاح السیسی همچنین گفته اند که درک می کنند جامعه جهانی چندان اصراری به حل بحران سوریه به هر قیمت ندارد و از این که می بینند غربی ها به دنبال گشایش در روابط خود با سوریه هستند، سرخورده شده اند.

 

افزایش 10 درصدی بودجه نظامی چین

فو بینگ، سخنگوی پارلمان چین اعلام کرد که بودجه دفاعی چین برای سال پیش رو 10 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی همچنین گفت که بودجه دفاعی بعد از آغاز دوره جدید پارلمان به تصویب خواهد رسید و فورا در اختیار وزارت دفاع این کشور قرار خواهد گرفت.

بودجه دفاعی چین در سال گذشته میلادی 12.2 درصد افزایش داشت و به رقم 130 میلیارد دلار رسید که چین را بعد از ایالات متحده در رتبه دوم جهان قرار داد.

 

قتل افسر انگلیسی در جنگ با داعش

بنگاه خبر پراکنی بی بی سی گزارش داد که یک افسر سابق نیروی دریایی انگلیس که برای کمک به نیروهای کردستان به سوریه سفر کرده است در جریان جنگ با داعش کشته شد.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد یک افسر اروپایی که شناسنامه یونانی یا انگلیسی داشته در جنگ با داعش در شمال شرقی سوریه کشته شده است.  

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه این فرد به همراه کردهای مبارز سوری در حال جنگ با گروه های نظامی داعش در شهر تل حمیس بود که کشته شد.

 

پیش بینی فروپاشی یورو تا یک سال آینده

سرمایه گذاران اروپایی پیش بینی کردند که منطقه یورو ظرف یک سال آینده از هم فرو بپاشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرمایه گذاران می گویند که احتمال فروپاشی یورو در دو سال اخیر به شدت افزایش یافته و حتی پیش بینی می شود که توافق یونان با اتحادیه اروپا نیز نتواند مانع از فروپاشی این منطقه شود.

در گزارشی که در پی تحقیق از سرمایه گذاران عمدتا آلماتی در روزهای 26 تا 28 فوریه انجام شده، آمده است که در حدود 980 سرمایه گذار اعم از شرکت و فرد که اغلب آنها مرکز فعالیتشان در آلمان است بر این اعتقادند که شانس بقای یورو بسیار کم است و احتمال فروپاشی آن تا یک سال آینده بسیار بالا است.

این در حالی است که بخش قابل توجهی از آنها یعنی در حدود 38 درصد معتقدند که یورو ظرف مدت زمانی کمتر از 12 ماه از هم فرو خواهد پاشید.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مصر امضای توافق نهایی سعود الفیصل عبدالفتاح السیسی


نظر شما :