ایران و آمریکا دنبال نوشتن سند مشترک هستند

۲۸ دی ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۸ کد : ۱۹۴۳۲۷۰ سرخط اخبار

پایگاه خبری المانیتور به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد: مذاکره کنندگان ایران و آمریکا در ژنو برای تهیه یک سند مشترک بسیار تلاش کردند که به نظر نمی آید آن را در نشست جامع ایران و 1+5 در روز یکشنبه ارائه دهند.

به گزارش ایرنا پایگاه خبری المانیتور در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: مذاکره کنندگان ایران و آمریکا تمام روزهای اخیر را در ژنو برای تهیه پیش نویس یک سند مشترک به منظور تسریع در روند مذاکرات هسته ای تلاش کردند اما انتظار نمی رود آنها این سند را در نشست جامع میان مذاکره کنندگان ایران و گروه 1+5 در روز یکشنبه ارائه کنند.

یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات در پاسخ به سوال المانیتور مبنی بر اینکه آیا سندی که مذاکره کنندگان ایران و آمریکا روی آن کار کرده اند به دیگر اعضای گروه 1+5 ارائه خواهد شد یا نه؟ گفت: نه در این دور از مذاکرات این دیپلمات ها همچنین گفتند که این سند اصول توافق نام دارد که احتمالا مقدمات چارچوب توافقی است که ایران و گروه 1+5 قرار است تا ماه مارس 2015 به آن دست پیدا کنند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش که هفته گذشته دوبار با یکدیگر در ژنو پاریس دیدار کردند هر دو ابراز امیدواری کرده اند که این دور از مذاکرات می تواند راه سیدن به توافق را هموار کند. هر دو طرف مذاکره کننده از سوی پایتخت هایشان با فشار روبرو هستند و بر لزوم حصول یک توافق تا ضرب الاجل جدید تعیین شده تاکید می کنند اما حتی تهیه پیش نویس که تعیین کننده اصول کلی توافق نهایی باشد هنوز کار دشواری است.

اصلی ترین موانع برای رسیدن به یک توافق ظرفیت غنی سازی ایران و سرعت لغو تحریم ها علیه این کشور و مدت زمان توافق نهایی است.

علی واعظ کارشناس حوزه ایران در گروه بحران بین الملل در گفت وگو با المانیتور تاکید کرد: رایزنی های میان ایران و آمریکا طی روزهای اخیر سخت ترین و دقیق ترین آنها از سال 2013 تاکنون بوده است.

این کارشناس گفت: من فکر می کنم هدف آنها تهیه چارچوبی است که خطوط کلی یک توافق است که قابل ارائه از سوی مذاکره کنندگان ایران و آمریکا به دیگر اعضای گروه 1+5 باشد.
او همچنین گفت: میزان پیشرفت آنها در تهیه این پیش نویس آینده مذاکرات را تعیین خواهد کرد. چون هر دو طرف با توجه به انتقادات در تهران و واشنگتن می دانند که وضعیت کنونی قابل ادامه یافتن نیست.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه خطاب به جمهوری خواهان کنگره گفت که هر گونه تحریم جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد چون به روند مذاکرات آسیب می زند.

کلید واژه ها: مذاکره کنندگان ایرانایران و آمریکاالمانیتور


نظر شما :