تشکیک عربستان در بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری

۰۴ دی ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۲ کد : ۱۹۴۲۲۹۵ سرخط اخبار
افزایش چشمگیر رشد اقتصادی آمریکا نیز نتوانست بازار نفت را مجبور به صعود کند. روز سه شنبه که خبر رشد 5 درصدی اقتصاد آمریکا منتشر شد، قیمت نفت با بیش از یک دلار صعود در بشکه مواجه شد.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت 16 به وقت تهران) قیمت نفت کاهش داشته است. افت روز گذشته قیمت نفت علاوه بر اینکه متاثر از عوامل جانبی رشد اقتصادی آمریکا بود، به گفته وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه حتی اگر قیمت نفت به زیر 20 دلار برسد باز تولید خود را کاهش نمی دهد، مربوط می شد. در واقع فعالان بازار مطمئن شدند که حتی با افت بیشتر قیمت نفت مازاد عرضه کاهش نمی یابد.
 
دیروز بهای هر بشکه نفت خام آمریکا با بیش از یک دلار کاهش به 1 /56 دلار رسید. هر بشکه نفت برنت نیز در بازار لندن با کاهش یک دلاری به قیمت 66/60 دلار معامله شد. این در حالی است که اوپک بهای سبد نفتی این سازمان روز سه شنبه در آخرین به روز رسانی سایت خود 9/56 دلار اعلام کرده است.
 
در واقع هرچند که رشد اقتصادی آمریکا سیگنال افزایش تقاضای نفت را به بازار فرستاده، اما مازاد عرضه در حال حاضر و طبق پیش بینی موسسات معتبر طی 6 ماه آینده به قدری زیاد است که افزایش تقاضا از سوی یک کشور به تنهایی نمی‎تواند این میزان مازاد عرضه را جذب کند. در واقع به غیر از آمریکا دیگر مصرف کنندگان بزرگ نفت از جمله کشورهای منطقه یورو، ژاپن و چین وضعیت اقتصادی مناسبی نداشته و امیدی به افزایش تقاضا از سوی این کشورها نیست.
 
از سویی رشد اقتصادی آمریکا از دو جهت تاثیر منفی بر قیمت نفت دارد. افزایش رشد اقتصادی آمریکا موجب افزایش ارزش دلار شده است، از آنجا که معاملات نفت با دلار آمریکا انجام می شود افزایش ارزش دلار موجب افت بهای نفت می شود. در عین حال بازار نفت همچنان بازاری موازی با بورس های جهانی محسوب می شود. از آنجا که افزایش رشد اقتصادی آمریکا موجب رشد بورس این کشور شده است، بسیاری از سرمایه ها از بازار نفت خارج شده و به بازار سهام این کشور رجوع می کنند که این نیز موجب افت بیشتر قیمت نفت شده است.
 
 رویا شدن نفت 100 دلاری
 
جدا از تاثیر اخبار اقتصادی آمریکا، اخبار اوپک همچنان به عنوان یکی از مهم ترین مسائل اثر گذار بر نفت مطرح است. در حالی که کاهش قیمت نفت کشورهای تولید کننده نفت را تحت تاثیر قرار داده است، اما عربستان و برخی دیگر از کشورهای عضو اوپک همچنان مخالف کاهش عرضه نفت این سازمان هستند. علی النعیمی، وزیر نفت عربستان که طی چند ماه اخیر بیش از هر سیاستمداری در صدر خبرها بوده است، اعلام کرد که حتی اگر قیمت نفت به زیر 20 دلار هم برسد تولید نفت عربستان را کاهش نمی دهد. عربستان، کویت، امارات و قطر کشورهایی بودند که در نشست اخیر اوپک در روز ششم ماه گذشته، با کاهش سطح تولید نفت اوپک به منظور کاهش مازاد عرضه و افزایش قیمت مخالفت کردند و موجب افت 20 درصدی ارزش نفت از آن زمان تا کنون شدند. با تداوم کاهش سریع بهای نفت برخی گمانه زنی ها بر سر اینکه کشورهای اوپکی تاب چنین کاهشی را نداشته و مجبور به کاهش تولید می شوند، قوت گرفت، اما عربستان و دیگر کشورهای همراهش طی هفته های اخیر بارها تکرار کرده اند که قصد کاهش تولید ندارند.
النعیمی گفته است که به عنوان سیاست نفتی اوپک، من اعضای سازمان و حتی دبیرکل اوپک را قانع کردم که بدون توجه به قیمت نفت، کاهش سطح تولید به نفع تولیدکنندگان اوپک نیست و اهمیتی هم ندارد که قیمت نفت بشکه ای ٢٠ دلار باشد یا ٤٠ یا ٥٠ یا ٦٠ دلار. وی در عین حال تصریح کرد: به نظر من، بهای نفت هرگز به سطح ١٠٠ دلار باز نخواهد گشت.
 
 تداوم پیش بینی افت قیمت نفت
 
رویترز بر اساس نظر سنجی از 30 اقتصاددان و تحلیلگر بازار میانگین قیمت نفت برنت در سال 2015 را 74 دلار در هر بشکه اعلام کرد که از پیش بینی سابق این خبرگزاری 5 /8 دلار کمتر است.
بر اساس این نظر سنجی، بهای نفت برنت در سال 2016 به بیش از 80 دلار در هر بشکه خواهد رسید. این در حالی است که پیش از این آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا متوسط قیمت نفت در سال آینده را 68 دلار دربشکه اعلام کردند.
 
این سایت خبری با اعلام میانگین قیمتی 7/ 68 دلاری برای نفت خام آمریکا در سال آینده و قیمت 9/ 74 دلاری در سال 2016 اعلام کرد بهای نفت در نیمه اول سال 2015 همچنان روند نزولی داشته، اما در نیمه دوم سال که تولیدات غیر اوپکی ها متاثر از کاهش قیمت نفت کاهش پیدا کرد، دوباره صعودی می شود، البته چنین روندی بارها از سوی موسسات گوناگون انرژی پیش بینی شده است.
 
رویترز در این خصوص نوشت: ماه گذشته اوپک با تصمیم به حفظ سقف تولید خود به مقابله با رشد تولید غیراوپکی ها به خصوص تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا برخاست و همین مساله موجب افت شدید قیمت ها شد. به گفته تحلیلگران شرکت کننده در این نظر سنجی، افت قیمت نفت مادامی که سرمایه گذاری در شیل جذابیت خود را از دست ندهد، ادامه خواهد داشت.
 
یکی از تحلیلگران بانک بزرگ ANZ استرالیا به رویترز گفت: ما فکر می کردیم کف قیمت نفت 60 دلار خواهد بود. قیمتی که در آن رشد تولید نفت شیل در تنگنا قرار می گیرد. به نظر می رسد هزینه تولید نفت نامتعارف کانادا و آمریکا کاهش یافته، هرچند که تاثیر کاهش سرمایه گذاری ها 6 تا 12 ماه طول می کشد تا آشکار شود.

کلید واژه ها: اوپک رشد اقتصادی آمریکا


نظر شما :