گنج 2 هزار میلیارد دلاری قذافی در آفریقا

۲۰ آذر ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۸ کد : ۱۹۴۱۸۰۸ سرخط اخبار
یک روزنامه چاپ آفریقای جنوبی نوشت: بیش از 200 میلیارد دلار و صدها تن طلا و 6 میلیون قیراط الماس و انواع جواهرات از سرمایه های چپاول شده مردم لیبی توسط دیکتاتور معدوم این کشور به آفریقای جنوبی منتقل شده بود و ارزش مجموع سرمایه های انباشته شده قذافی در هفت انبار این کشور به بیش از 2 هزار میلیارد دلار می رسد.
 
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری العالم، روزنامه ایندیپندنت آنلاین آفریقای جنوبی از کشف ثروت های به جای مانده از دوران قذافی به ارزش بیش از 200میلیارد دلار، به علاوه صدها تن طلا و دست کم 6 میلیون قیراط الماس خبر داد.
 
این روزنامه می افزاید: جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی و دولتش در خصوص این ثروت هنگفت با طرف های بین المللی دچار اختلاف شده اند. این گنج عظیم - که بزرگترین گنجینه موجود در یک جا به شمار می آید- هم اکنون در 7 انبار و پناهگاه هایی مخفی و سری که به شدت تحت حراست است، در مناطقی بین ژوهانسبورگ و پرتوریا نگه داری می شود؛ این اموال مسروقه از دارایی های مردم لیبی در 62 محموله هوایی در اواخر دوره حکومت قذافی به آفریقای جنوبی انتقال داده شده و این امر در زمان حضور زوما در لیبی برای قانع کردن قذافی به کناره گیری از قدرت صورت گرفته است.
 
ایندیپندنت آن لاین مدعی شد که 2 هزار میلیارد دلار در انبارهای جداگانه و علاوه بر این صدها میلیارد دلار وجود دارد و ارزش بخش نقدی و به اصطلاح قانونی این گنجینه که در آفریقای جنوبی است، از 260 میلیارد دلار فراتر است که به صورت رسمی در 4 بانک جنوب آفریقا سپرده گذاری شده بود. از دیگر سرمایه گذاری های «قانونی» قذافی، چندین هتل در پرتوریا و ژوهانسبورگ است.
این روزنامه به نقل از منابع دیگر نوشت که مقامات لیبی، رئیس جمهور آفریقای جنوبی را تهدید کرده اند که اگر در اسرع وقت نسبت به باز گرداندن این منابع اقدام نکند، از وی به اتهام سرقت به دادگاه بین المللی شکایت خواهند کرد.
 
به نوشته این روزنامه، اسناد موجود در دولت آفریقای جنوبی نشان می دهد که دستکم 179 میلیارد دلار از سرمایه های قذافی هم به صورت غیرقانونی در گوتنگ (یکی از استان های آفریقای جنوبی) به صورت غیر قانونی انباشته شده است.

کلید واژه ها: آفریقای جنوبیقذافی


نظر شما :