اعزام زمینی زائران به عراق در حضور داعش

۰۳ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۹ کد : ۱۹۴۰۰۰۷ سرخط اخبار

با نزدیک شدن ایام محرم، بمب گذاری ها و عملیات های انتحاری در عراق بار دیگر شدت گرفته، این در حالی است که «داعش» تهدید جدی تری در عراق به شمار می آید. با این حال سازمان حج و زیارت تصمیم گرفته سفرهای زمینی به عتبات عالیات عراق را همچنان ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ایسنا، دوشنبه و سه شنبه ی گذشته بغداد شاهد انفجارهای مهیبی بود که تعدادی کشته و زخمی به جای گذاشت. در کربلا نیز انفجاری رخ داد که منجر به کشته شدن 7 تن و زخمی شدن 17 تن دیگر شد. داعش در بیانیه ای مسؤولیت حملات تروریستی کربلا را پذیرفت.

با وجود این تهدید ها، سازمان حج و زیارت که سفرهای زمینی عتبات عالیات عراق را به دنبال تحرکات داعش در این کشور برای چند ماه متوقف کرده بود، از ششم مهرماه تصمیم گرفت سفرهای زمینی کاروان های عتبات عالیات را دوباره برقرار کند، اما با فرارسیدن ایام محرم و آغاز دور بعدی اعزام کاروان های زمینی به عراق که قطعا به این مناسبت متقاضیان بیشتری هم خواهد داشت، معلوم نیست تأمین امنیت زائران آن هم در حضور تهدیدات داعش چگونه خواهد بود؟

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت در این باره به خبرنگار حج و زیارت ایسنا گفت: با توجه به این که تشرف زائران به عتبات عالیات عراق از مسیر زمینی از ششم مهرماه آغاز شده و در یک ماه گذشته که روزانه بیش از 20 کاروان اعزام شدند هیچ مورد امنیتی اتفاق نیفتاده، حرکت کاروان ها از این مسیر همچنان ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: مسیر حرکت کاروان های زیارتی ایران ثابت است که بخشی از آن، مسیر حرکت پیاده ی زائران در اربعین خواهد بود. خوشبختانه در یک ماه گذشته هیچ حادثه امنیتی در این مسیر رخ نداده است و نگرانی به این سبب وجود ندارد.

او درباره این که تأمین امنیت زائران در محرم و اربعین با توجه به شدت تحرکات داعش در نزدیکی شهرهای نجف و کربلا با کجا و چگونه خواهد بود؟ اظهار کرد: امیدواریم دولت عراق که تشکیل کابینه داده، امنیت کافی را برای زائران مشتاق عتبات عالیات فراهم کند.

اوحدی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حج و زیارت تدبیر دیگری برای تأمین امنیت زائران ایران نخواهد داشت؟ گفت: این اتفاق (داعش) در کشور عراق رخ داده و دولت و کشور عراق باید این امنیت را تأمین کند. تا به امروز هم هیچ حادثه ای در مسیر تشرف زمینی زائران رخ نداده و امیدواریم دولت عراق تمهیدات جدی تری برای اربعین داشته باشد. ما هم قطعا اوضاع را رصد می کنیم، چون امنیت و سلامت زائران در اولویت ما است.

کلید واژه ها: عتبات عالیات سازمان حج و زیارت


نظر شما :