افخم: تمدید مذاکرات در دستور کار نیست

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۶ کد : ۱۹۳۹۹۳۸ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 امروز در وین آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، مرضیه افخم در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با بیان این که مذاکرات کارشناسی طبق برنامه دو روزه خواهد بود، گفت: در این مذاکرات کارشناسان ایران و گروه 1+5 جزئیات طرح ها و مباحث مطرح مذاکراتی را بررسی می کنند و این نشست در چارچوب تماس ها و تبادل نظرها در حوزه مذاکرات است.

وی همچنین گفت: بعیدی نژاد، رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکره با گروه 1+5 است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص روابط ایران و ترکیه و مباحث اخیر در این رابطه، گفت: ایران و ترکیه دو کشور همسایه اند که روابط خوبی را به صورت دوجانبه دارند. رفت وآمدهای خوبی بین دو کشور در سطوح بالا انجام شده. نخست وزیر ترکیه به تهران سفر کرده و آقای روحانی نیز به ترکیه سفر کرد. در عین حال همواره موضوعات منطقه ای مورد مذاکره است که در سطح سیاسی در مورد آنها تبادل نظرصورت می گیرد.

وی افزود: دیدگاه های دو کشور در خصوص مسائل منطقه یکسان نیست ولی این مانع از همکاری ها نبوده و گفت وگوهای سازنده ای بین دو کشور برقرار است.

افخم تأکید کرد: معتقدیم که گفت وگو و مشارکت کشورهای منطقه برای حل موضوعات منطقه یکی از روش های اصولی و درست است و از پیچیده تر شدن شرایط جلوگیری می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص روابط ایران و عربستان و اظهارات اخیر مقامات عربستانی در مورد ایران، گفت: منطقه در شرایط حساسی است و معضلات منطقه نیازمند گفت وگو، همکاری و مشارکت است. انتظار می رود دیدگاه ها با رعایت شرایط حساس منطقه باشد و هر آنچه که می تواند مانع از شکل گیری همکاری ها و مانع از فضای تفاهم شود کمک کننده نخواهد بود.

وی با بیان این که موضوعاتی که در فضای رسانه ای اعلام می شوند واکنش هایی به همراه دارند و ما نیز واکنش هایی داشتیم در مورد سفر ظریف به عربستان نیز، گفت: سفر وزرا بخشی از روندهای مذاکراتی است اما برای این سفر هنوز جدول زمانی نهایی تنظیم نشده است و هر زمان شرایط فراهم باشد نسبت به هماهنگی های لازم اقدام می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره زمان و مکان مذاکرات سه جانبه ظریف ، کری و کاترین اشتون گفت: تماس هایی بین دو طرف برقرار است و هماهنگی ها برای انجام مذاکرات در سطح بالا در دست انجام است و جدول گفت وگوهای دیگر در سطوح مختلف نیز در حال زمان بندی شدن است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که نمایندگان مجلس نسبت به اعلام موضع نکردن وزیر خارجه درباره مسائل هسته ای انتقاداتی دارند، گفت: جنس کار دیپلماتیک و فضای اعلام مواضع با یک تقسیم کاری صورت می گیرد اغلب اعلام مواضع از سوی سخنگوی وزارت خارجه است و اظهار نظر نکردن مسئولان ارشد وزارت خانه به این مفهوم نیست که کار دقیق و کارشناسی در آن صورت نمی گیرد. همه مسائل و موضوعات با هماهنگی وزیر خارجه و در بخشی از موارد با مشورت های خیلی نزدیک انجام می شود و حتی برخی متون و اعلام نظرها دیدگاه صریح شخص وزیر خارجه است.

افخم اضافه کرد: این دیدگاه که حتما باید وزیر خارجه درباره موضوعات اعلام نظر کند دیدگاه سطحی و غیر کارشناسی است. وزیر خارجه بر همه مسائل و حوزه های مختلف کاری در وزارت خارجه همچنین در بخش های فرهنگی و کنسولی در کنار حوزه هسته ای اشراف کامل دارد اما مسئولیت اعلام مواضع متناسب با تقسیم کاری به عهده ی سخنگو و دیگر دوستان در وزارت خارجه است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده اگر توافق هسته ای صورت بگیرد شامل لغو تحریم های مربوط به حقوق بشر و موارد دیگر نمی شود، گفت: موضوعات مذاکرات، لغو تحریم های هسته ای است و مواضع تیم مذاکره کننده کشورمان درباره لغو تحریم ها در چارچوب مذاکرات هسته ای به طور صریح و روشن تبیین و اعلام شده است. طبق توافق ژنو دو طرف سعی دارند به نگرانی ها درباره فعالیت های هسته ای و نیز لغو همه تحریم های یک جانبه و همه جانبه پاسخ دهند.

افخم همچنین گفت: به طرف های مذاکراتی خود در بحث هسته ای توصیه می کنیم در مقطع زمانی باقی مانده از مذاکرات جامع از طرح موضوعاتی که درباره آنها رایزنی ها در جریان است و هنوز چیزی قطعی نشده در رسانه ها خودداری کنند و آنها را به صحنه رسانه نکشانند.

افخم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اهانت رجب طیب اردوغان به مقامات عالیرتبه کشورمان و اظهارات وی درباره ی سوریه تصریح کرد: وزارت خارجه اقدامات لازم سیاسی را دراین رابطه انجام داده و گزارش اقداماتش برای مسئولان نظام ارسال شده است.

وی همچنین در خصوص کاهش روابط اقتصادی ایران و ترکیه و ایجاد مشکلات ترانزیتی میان دو کشور خاطر نشان کرد: البته این مساله به این صراحت نیست بلکه برخی مشکلات فنی در مسیر ترانزیتی میان دو کشور ایجاد شده است که مذاکرات درباره رفع این مشکلات در حال انجام است و امیدواریم به زودی مساله حل شود. اما تاکید می کنم که مشکلات به وجود آمده یک تصمیم سیاسی ارزیابی نمی شود.

افخم درباره پیشنهاد هایی که در فضای رسانه ها درباره بحث غنی سازی و تعداد سانتریفیوژهای ایران مطرح می شود گفت: درباره همه این موضوعات مذاکرات در جریان است و تا زمانی که بر روی همه مسائل و جزئیات توافقی نکنیم نمی توان گفت که بر روی مساله ای به طور جداگانه توافق شده است. اخبار درباره جزئیات مذاکرات و پیشنهاد مطرح زیاد است اما هنوز چیزی قطعی نشده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین از سفر وزیر خارجه کشورمان به اسپانیا و چین طی هفته آینده خبر داد و گفت: آقای ظریف اواسط هفته آینده به اسپانیا می رود و اواخر هفته آینده به چین خواهد رفت.

افخم سفر ظریف به چین را در راستای شرکت در اجلاسی درباره امور افغانستان در سطح منطقه دانست و گفت: 14 کشور در این نشست در سطح وزیران خارجه شرکت می کنند و آن چهارمین نشستی است که برای کمک به تثبیت امنیت و بهبود شرایط افغانستان صورت می گیرد که میزبان آن چین است.

افخم در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که اخباری مبنی بر کشف یک گور دسته جمعی در عراق منتشر شده است که گفته می شود در بین آن تعدادی از زائران ایرانی وعراقی و حتی افرادی ایرانی منتسب به داعش هستند. آیا این خبر را با جزییات منتشر شده تایید می کنید؟ گفت: این خبر را ما هم دیدیم و از طریق سفارت پیگیر هستیم تا اطلاعات تکمیلی به ما دهند. با توجه به جنس خبر و ذکر اسامی ایرانیان ما هم به این موضوع حساس شده ایم و به محض این که از سوی مسئولان عراقی اطلاع پیدا کنیم و خبر تایید شود جزییات را اعلام می کنیم . البته پیگیری های اولیه ما هنوز اصل خبر را مبنی بر این که اساسا چنین گوری کشف شده باشد تایید نمی کند. در عین حال باید منتظر اعلام نظر صریح و رسمی باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، مبنی بر این که پس از مذاکرات وین 6 از طرف مسئولان کشورمان اعلام شد که قرار است ایران در ازای آزاد شدن بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران تحت تاثیر تحریم های بانکی و نفتی ، حدود کمتر از 3 تن اورانیوم کمتر غنی شده به اورانیوم طبیعی تبدیل شود اما بعد از مدتی این میزان به بیش از 3 تن و بعد از آن نیز به حدود 4 هزار و 100 کیلو افزایش یافت. دلیل این افزایش یک تنی چیست؟ با اشاره به انتشار گزارش آمانو درباره اجرای توافق ژنو در دوره تمدید مذاکرات گفت: متاسفانه بخشی از گزارش آمانو در اجرای توافق ژنو از سوی یکی از خبرگزاری ها ( خارجی) به طور دقیق منتشر نشد. براساس گزارش اخیر آژانس اعلام شده است ایران در روند اجرای توافق به تعهداتش عمل کرده است و هیچ چیز خارج از توافق عمل نشده است و همه چیز متناسب با مسیر اجرای توافق است و عدد و رقم هایی که در این چارچوب وجود دارد امور فنی است که بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد توافق قرار گرفته است. بنابراین ایران در مسیر اجرای توافق ژنو متعهدانه پیش می رود و صحت و درستی اجرای تعهدات نیز از سوی آژانس اعلام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: همچنین همکاری ها و گفت و گوهای فنی ایران و آژانس ادامه دارد . در عین حال که مسائل فنی گاهی اوقات موجب می شود تا زمان بندی از پیش تعیین شده برای همکاری ها حاصل نشود اما نقش همکاری ها و تماس ها و توافق بر روی حل و فصل مسائل باقی مانده نشانه ای از اراده ایران برای اجرای تعهدات از سوی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی در روند و بر اساس توافق ژنو موضوعات را دنبال می کنند و آمار وارقام دقیقا متناسب با تعهدات ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ی کمک به مردم کوبانی با بیان این که مقاومت مردم کوبانی باعث شگفتی سیاست مداران افکار عمومی و رسانه ها شده است و امیدواریم این مقاومت به خروج تکفیریها از این منطقه منجر شود، گفت: آمرلی و کوبانی، دو منطقه مردمی هستند که در مقابله با تروریسم مقاومت کردند. کمکهایی باید از سوی ائتلاف ضد داعش به این مناطق می شد اما اقدامات کند بوده است و در برخی از موارد اعلام شده ممکن است کمک به کوبانی در برنامه شان نباشد و این روند تردید های ما را نسبت به اهداف ائتلاف ضد داعش بیشتر می کند.

افخم افزود: ائتلاف ضد داعش باید اولین گام خود را با جلوگیری از حمایت های مالی از داعش بردارد و این انتظار افکار عمومی در منطقه و جهان است. باید جدیت ائتلاف در حمایت از مردم کوبانی به نمایش گذاشته شود.

وی همچنین درباره ارسال کمک های انسان دوستانه به این مناطق گفت: برای ارسال کمک ها گفت و گوهایی داشته ایم و به محض فراهم شدن شرایط مسیرهایی که مناسب برای ارسال کمک باشد در نظر گرفته می شود. در عین حال این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات یمن و موضع ایران در این باره گفت: ما از تحولات یمن و روندی که در مسیر گفت و گو و توافق اخیر صورت گرفته است حمایت خود را اعلام کرده ایم و امیدواریم با پایبندی دو طرف به توافق مسیر تحولات یمن به سمت شکوفایی حرکت کند. انتشار برخی اخبار یا بازنشر برخی دیدگاهها که ایران از یک گروه حمایت می کند و از گروه دیگر نه، گمانه زنی های رسانه ای است. ایران از ثبات و صلح در منطقه حمایت می کند و امیدواریم این نگاه مترقی به حل مسائل منطقه بیانجامد.

افخم در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که اگر توافق احتمالی جامع هسته ای به دلایلی به نتیجه نرسد ایران غنی سازی اش را به سطح 20 درصد باز می گرداند و همچنین اخبار مربوط به پیشرفت 98 درصدی را در مذاکرات تایید می کنید گفت: ما در گام های آخر مذاکرات هستیم که بسیار مهم و حساس و سخت هستند اما این که پیشرفتی در مذاکرات 95 یا 98 درصد است ارزیابی سیاسیون است . بخش مهمی از مسیر ، طی شده است. اما آنچه باقی مانده بخش سخت و تعیین کننده است. همه طرف های مذاکراتی تلاش دارند تا در کمتر از 40 روز باقی مانده به نتیجه برسند.

وی تاکید کرد: تمدید مذاکرات در دستور کار نیست و امیدواریم در مدت باقی مانده مسیر رسیدن به توافق هموار شود. این که تا ضرب الاجل تعیین شده ( سوم آذر ماه) چنین و چنان می شود را اجازه دهید پیش داوری نکنید و جلوتر از مذاکرات ویا عقب تر از آن نروید.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگر درباره ی سفر رئیس جمهور به منطقه قفقاز گفت که هر زمان این سفر نهایی شود اطلاع رسانی می کنیم.

وی همچنین درباره سفر رئیس جمهور به ارمنستان و انتقاد برخی از کشورهای همسایه ارمنستان به گسترش روابط ایران با کشورهای منطقه گفت: همکاری های خوبی بین ایران و ارمنستان در جریان است و توافق های خوبی میان دو کشور حاصل شده است که بر اساس تفاهم های صورت گرفته اسنادی هم در دست تهیه است که کارشناسان بر روی آن کار می کند و امیدواریم در مدت زمان کوتاهی این اسناد نهایی شود. ایران و ارمنستان دیدگاههای مشترکی درباره حل مسائل منطقه ای دارند و معتقدیم روابط خوب دو کشور بر خلاف مواضع و منافع دیگر کشورها نیست.

وی ادامه داد: برخی رسانه ها همواره حساسیت هایی را نسبت به تعاملات دو جانبه وتحرکات سیاسی نشان می دهند اما همه باید این اطمینان و باور را پیدا کنند که مسائل با گفت و گو قابل حل است.

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :