انتخابات آمریکا زیر ذره بین دیپلماسی ایرانی

روی گردانی هیسپنیک ها از دموکرات ها در انتخابات

بعضی از مسائلی که لیبرال ها به دنبال آنها هستند همانند کنترل سلاح، حفظ محیط زیست و سقط جنین، جزء درخواست های هیسپنیک ها نیستند. چون بعضی از هیسپنیک ها سلاح دارند و در صنایعی کار می کردند که توسط طرفداران محیط زیست تعطیل شده اند.
روی گردانی هیسپنیک ها از دموکرات ها در انتخابات

دیپلماسی ایرانی: به نظر می رسد امسال سال انتخاباتی سختی برای دموکرات ها باشد، اکثریت آنها در سنا مورد تهدید جدی قرار گرفته است و شانس آنها برای بازپس گیری اکثریت مجلس نمایندگان کمتر از صفر درصد می باشد. هر حزبی برخی اوقات سال های بدی دارد. همان طور که جمهوری خواهان هم در سال 2006، سال بدی داشتند. به زودی یا بعد از مدتی هم مجدداً احیا می شوند. اما در نظرسنجی ها و نظرات استراتژیست های حزبی نشانه هایی از دور شدن هیسپنیک ها از دموکرات ها دیده می شود.

هیسپنیک ها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 رای 71 درصدی به باراک اوباما دادند یعنی 20 درصد بیشتر از 51 درصدی که وی در سطح ملی به دست آورد. براساس نظرسنجی گالوپ میزان رضایت هیسپنیک ها از عملکرد اوباما به 44 درصد کاهش یافته است، این میزان تنها 3 درصد بیشتر از میانگین ملی است. دلیل این که احتمالاً در این باره چیزی نشنیده بودید این است که هیسپنیک ها کم شمار هستند، اما آنها در انتخابات سنای امسال در یک ایالت حضوری جدی دارند.

تنها استثنا کلرادو می باشد، جایی که براساس اطلاعات برگرفته از انتخابات 2012، 14 درصد از رای دهندگانش هیسپنیک می باشند. در آن انتخابات سفید پوستان غیر هیسپنیک 54 به 44 درصد به میت رامنی رای دادند، اما هیسپنیک ها 75 به 23 درصد به باراک اوباما رای دادند. در یک دهه ی گذشته لیبرال ها توانستند در تمام رقابت های مهم این ایالت که زمانی در اختیار جمهوری خواهان بود، به پیروزی برسند. امسال ممکن است که این زنجیر پاره شود. سناتور مارک یودال (دموکرات) از نماینده کوری گاردنر رقیب جمهوری خواهش عقب افتاده است. همچنین فرماندار جان هیکنلوپر (دموکرات) هم تنها با 0.4 درصد از نماینده سابق باب بیوپرز جلوتر است.

با نگاهی به نظرسنجی ها می توان دریافت که هیچ کدام از دموکرات ها به 75 درصد رای اوباما نزدیک نیستند و هردو کاندیدای جمهوری خواه هم اوضاعی به مراتب بهتر از میت رامنی دارند. حتی یک نظرسنجی هم نشان می داد که آرای هیسپنیک ها دچار شکاف شده است. دقت در این نظرسنجی ها غیرممکن است چون تعداد هیپنیک ها در نظرسنجی ها 90 تا 160 نمونه می باشد که قسمتی از آن هم خطای نظرسنجی خواهد بود.

اما نشانه ی دیگر ضعف دموکرات ها در میان هیسپنیک ها، انصراف کمیته ملی حزب دموکرات از کمک به اندرو رومانوف، نماینده مشهور مجلس ایالتی که در حال رقابت با نماینده مایک کافمن در منطقه 6 است. 20 درصد جمعیت منطقه 6 را هیسپنیک ها تشکیل می دهند که 52 درصد آنها به اوباما رای داده اند. کافمن نظرش درباره اصلاح قانون مهاجرت را عوض کرده است و کمیپن انتخاباتی وی به همراه حزب جمهوری خواه ایالت، سعی در نزدیک شدن به هیسپنیک ها دارند. رومانوف نمی تواند بدون کسب قابل توجه آرای هیسپنیک ها که براساس نظرسنجی های داخلی، بعید هم است، در این انتخابات پیروز شود.

مشابه این اتفاق در منطقه ی دره مرکزی کالیفرنیا هم رخ داد. جایی که کمیته انتخابات مجلس نمایندگان حزب دموکرات از کمک به رقیب جف دانهام جمهوری خواه در منطقه 10 (با 40 درصد جمعیت هیسپنیک)  و دیوید والادو در منطقه 21 (با 72 درصد جمعیت هیسپنیک) منصرف شد. به نظر می رسد که قطع آب رسانی به دره مرکزی که منجر به آسیب رسیدن اقتصاد منطقه شده است، نارضایتی هیسپنیک ها را به وجود آورده است.

ممکن است رای دهندگان هیسپنیک علاقه ای به بعضی از اقدامات لیبرال ها نداشته باشند. بعد از آن که قانون حمل سلاح در کلرادو محدود شد، دو سناتور سنای ایالتی توسط مردم استیضاح شدند. یکی از این دو سناتور آنجلا گیرون از منطقه ی پوئبلو بود، منطقه ای که قبلاً با 42 درصد جمعیت هیسپنیک، دموکرات محسوب می شد.

در انتخابات سنا، سناتور یودال به طرز شدیدی بر روی جنگ جمهوری خواهان با زنان تمرکز کرده است و با هرگونه محدودیت سقط جنین مخالفت می کند. این درحالی است که روزنامه ی میانه رو و لیبرال دنور پست که از کوری گاردنر حمایت کرده است، در این باره یودال می گوید «کمپین نفرت انگیز وی که درباره یک موضوع می باشد، توهین به افرادی است که وی به دنبال متقاعد کردن آنها است» بعضی از مسائلی که لیبرال ها به دنبال آنها هستند همانند کنترل سلاح، حفظ محیط زیست و سقط جنین، جزء درخواست های هیسپنیک ها نیستند. چون بعضی از هیسپنیک ها سلاح دارند و در صنایعی کار می کردند که توسط طرفداران محیط زیست تعطیل شده اند.

منبع: واشینگتن اگزمینر/ مترجم: حسین هوشمند     

کلید واژه ها: هیسپنیک انتخابات 2014 انتخابات آمريكا انتخابات سنا


نظر شما :