تکفیری‌ها به خودشان هم رحم نمی‌کنند

۱۳ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۸ کد : ۱۹۳۶۷۰۵ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، غضنفر رکن آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان درنشست هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور پیرامون موضوع جریان شناسی گروه های انحرافی جهان اسلام با بیان این که تا به امروز 66 سال از تاسیس رژیم صهیونیستی می گذرد، گفت: آن ها در این مدت تلاش کرده اند که موجودیت خود را تثبیت کنند.

وی افزود: آنها به یهودیان از کشورهای مختلف برای مهاجرت به این منطقه در راستای زندگی بهتر و رفاه بیش تر وعده و وعید دادند ولی در طول این 66 سال هیچ گاه موج مقاومت مردم فلسطین علیه تجاوزگری اسراییل خاموش نشد.

رکن آبادی با بیان اینکه در دورانی یک رکود نسبی در مقاومت علیه رژیم صهیونیستی ایجاد شد، ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل هسته های مقاومت در لبنان و موفقیت گروه های مقاومت لبنانی از جمله حزب الله یک روحیه جدیدی در مقاومت مردم فلسطین ایجاد شد و با افکار و نگرش های مختلف این باور در آن ها ایجاد شد که می توانند مقاومت کنند و این باور از بین رفت که مقاومت فایده ای ندارد و جز سازش راه دیگری نیست.

سفیر پیشین ایران در لبنان با اشاره به قطعنامه های مختلف سازمان ملل در ارتباط با فلسطین و هم چنین جنگ هایی که در طول این مدت صورت گرفته از جمله جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه، گفت: صهیونیست ها با توجه به تحولاتی که در منطقه ایجاد شد تصور کردند که جبهه مقاومت تضعیف شده است.

رکن آبادی با بیان این که اقداماتی که علیه سوریه صورت گرفت در راستای تضعیف مقاومت بود، با اشاره به تشکیل گروه های تکفیری در منطقه از جمله جبهه النصره، جبهه اسلامیه و تشکیل گردان هایی چون حسین بن علی، ابوالفضل عباس، گفت: ریشه فکری این گروه ها وهابیون، سلفی ها و تکفیری ها هستند. آن ها به خودشان نیز رحم نمی کنند چه برسد به اهل تشیع و گروه های غیراهل سنت.

سفیر پیشین ایران در لبنان با بیان این که گروه های تکفیری بین خودشان بر سر قدرت و مسلط شدن بر یک کیلومتر مربع و تشکیل دولت و یا حکومت اسلامی با یکدیگر دعوا و رقابت دارند و حتی به یکدیگر رحم نیز نمی کنند، گفت: ما شاهد حمایت سران صهیونیستی از این گروه ها در طی این مدت بودیم.

رکن آبادی اظهار کرد: در قضیه حمله مجدد صهیونیست ها به غزه، آن ها تصور کردند که با تضعیف جبهه مقاومت می توانند تیر آخر را شلیک کنند و موازنه وحشت را ایجاد کنند، آن ها معتقد بودند حزب الله لبنان اکنون در چند جبهه درگیر است؛ درگیری با تکفیری ها در سوریه، ایستادگی در برابر اسراییلی ها و از سوی دیگر حماس نیز با توجه به اختلافاتی که ایجاد شده دچار ضعف است و از قبل نیز تلاش کرده بودند گروه های مقاومت را تا آن جا که می توانند از فلسطین دور کنند.

وی ادامه داد: در واقع آن ها گفتند با توجه به بحران سوریه و اختلاف نظری که بین جمهوری اسلامی ایران با حماس در ارتباط با سوریه رخ داده اکنون حماس تضعیف شده است، آن ها یک بار برای تحقق هدف خود در سال گذشته لبنان را مورد آزمایش قرار دادند که جواب نگرفتند به همین بابت برای حمله مجدد به غزه زمینه سازی کردند.

سفیر پیشین ایران در لبنان گفت: امروز 28 روز از بمباران غزه توسط اسراییلی ها می گذرد و مقاومت با صلابت هر چه بیش تر در برابر این جنایت ها ایستاده است و این بار نیز هم چون دفعات گذشته اسراییل مجبور می شود که به شروط مقاومت تن بدهد و در واقع آینده از آن مقاومت اسلامی و مردم فلسطین است.

رکن آبادی در ادامه حضور خود در جمع دانشجویان در پاسخ به سوالی که آیا حمایت دولت ایران از بشار اسد در ایجاد ناامنی در منطقه و ایجاد گروه داعش موثر نبوده است؟ اظهار کرد: این جمله حمایت از بشار اسد را باید تصحیح کنیم. در اصول قانون اساسی ما بر دفاع از مظلوم و مواضع حق طلبانه تاکید شده است. ما در فلسطین از خواسته های حق طلبانه مردم دفاع می کنیم، در واقع اصل، حمایت از خواسته های حق طلبانه مردم است.

وی گفت: برخی می گویند اکثریت مردم سوریه نظام بشار اسد را نمی خواهند، چرا شما از آن حمایت می کنید؟ چندی پیش در جلسه ای که در لبنان با حضور سفیران برخی از کشورهای اروپایی برگزار شد آن ها نیز این موضوع را مطرح کردند. ما هم اعلام کردیم که ما یکسری دلایل داریم که خواسته مردم سوریه این است که این نظام حفظ شود و برای این موضوع دلیل داریم، چندی پیش مرکز تحقیقاتی دانشگاه مریلند آمریکا اعلام کرد که بر اساس تحقیقاتی که انجام داده 70 درصد مردم سوریه طرفدار بشار اسد هستند، از سوی دیگر مرکز تحقیقاتی و مطالعاتی قطر که زیر نظر مادر پادشاه قطر است اعلام کرد که اکثریت مردم سوریه خواهان ماندن بشار اسد هستند این در حالی است که شما موضع قطر در مورد سوریه را می دانید.

وی ادامه داد: داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز قبل از برگزاری انتخابات سوریه اعلام کرده بود که اگر امروز انتخابات در سوریه برگزار شود 60 درصد مردم به بشار اسد رای می دهند.

سفیر پیشین ایران در لبنان تصریح کرد: آن ها از ما می خواستند که به بشار اسد بگوییم که در انتخابات سال 2014 کاندیدا نشود، ما از آن ها پرسیدیم شما مگر نمی گفتید که این فرد اگر کاندیدا شود رای نمی آورد چرا می خواهید که کاندیدا نشود؟ آن ها در جواب می گفتند ما بررسی کردیم و دیدیم اگر کاندیدا شود رای می آورد و  آن ها در نهایت گفتند که ما از قیافه بشار اسد خوشمان نمی آید.

وی هم چنین با بیان این که حمایت های ما به معنای دخالت نیست، گفت: مقاومت در برابر اشغالگری و قلدری امری کاملا قانونی و مشروع است. حمایت از مقاومت در برابر اشغال به معنای دخالت نیست.

این دیپلمات ایرانی هم چنین با تاکید بر این که مساله فلسطین و مقاومت مساله همه مسلمانان است، گفت: از سوی دیگر امنیت ملی و منافع ما ایجاب می کند که از مقاومت دفاع کنیم.

رکن آبادی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه افکار وهابیت در کتاب ها بود ولی اکنون جنبه عملی پیدا کرده و با جنایات هایی که انجام داده اند ماهیت شان برای افکار عمومی جهان روشن شد، ادامه داد: اسراییل اکنون در غزه به صورت هدفمند مناطق مسکونی را می زند و از سکوت کشورهای عربی نیز استفاده می کند.

وی با اشاره به طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل مساله فلسطین، در پاسخ به سوالی پیرامون رابطه ایران با حماس، افزود: بعد از روی کار آمدن اخوان المسلمین در مصر، حماس که شاخه فلسطینی اخوان است تحت فشار این جریان قرار گرفت و آن ها حماس را تحت فشار قرار دادند که مواضع خود را در ارتباط با سوریه مشخص کنند، اخوان المسلمین در مصر تصور می کرد اکنون که به قدرت رسیده 500 سال حکومت می کند ولی دیدیم که در کم تر از یک سال آن اتفاقات در مصر افتاد.

سفیر پیشین ایران در لبنان در خاتمه گفت: در بحث حماس و ارتباط با آن با تدبیر مقام معظم رهبری، وزارت خارجه و رئیس جمهور مدیریت به خرج داده شد و اکنون این ارتباط برقرار است ولی نه در حدی که قبل از تحولات سوریه وجود داشت.

کلید واژه ها: بشار اسد حماس


نظر شما :