پیشتازی اسد در انتخابات سوریه

۱۴ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۴ کد : ۱۹۳۳۸۲۰ سرخط اخبار

دفتر ریاست جمهوری سوریه با صدور پیامی شرکت گسترده مردم این کشور در انتخابات را نشان دهنده تلاش سوری ها برای ساختن آینده کشورشان و جدیت در مبارزه با تروریسم خواند. این درحالی است که نتایج اولیه شمارش آرا از پیشتازی چشمگیر اسد در انتخابات حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، دفتر ریاست جمهوری سوریه در این بیانیه آورده است: ریاست جمهوری سوریه از تمامی ملت برای شرکت گسترده در انتخابات به منظور ساختن مرحله ای جدید از تاریخ سوریه قدردانی می کند.

ریاست جمهوری سوریه تاکید کرد: مردم سوریه همانند گذشته نشان دادند که فرهنگ زندگی، امید و رویارویی با فرهنگ مرگ و تروریسم را در دستور کار خود قرار داده اند. ملت سوریه امروز به همه جهان ثابت کردند که فرزندان این مرزوبوم هستند و با وجود همه تهدیدها و سختی ها به حاکمیت کشورشان و نیز ساختن آینده ای روشن برای سوریه ایمان دارند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه شب گذشته پایان یافت و شمارش آراء از نخستین ساعات بامداد امروز(چهارشنبه) و از لحظه بسته شدن صندوق های رای آغاز شده است. وزارت کشور سوریه اعلام کرده است که شمارش آرا تا 48 ساعت ادامه خواهد داشت و روز پنجشنبه نتایج اعلام می شود.

بنابر اخبار رسیده از سوریه تا این لحظه از شمارش آراء بشار اسد، رئیس جمهوری کنونی سوریه با اختلاف چشمگیری از دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری پیش افتاده است.

رای دهندگان به ویژه در دمشق پایتخت سوریه بیشترین آراء را به بشار اسد داده اند و در دیگر استان های این کشور از جمله حمص و استان های غربی سوریه نیز نتایج از پیشی گرفتن بشار اسد از دیگر رقبای خود حکایت دارد.

نتایج منتشر شده تا صبح امروز نشان می دهد که مشارکت مردم در استان های غربی و جنوبی سوریه بالا بوده است. بر اساس بیانیه وزارت کشور سوریه میزان مشارکت مردم در انتخابات در استان سویداء، واقع در جنوب این کشور به 87 درصد رسیده است که تا این لحظه بشار اسد با کسب 85732 رای از آرای این استان، پیشتاز است و پس از وی حسان النوری با 149 رای و ماهر الحجار با 134 رای قرار دارند.

در شهر بنک در منطقه القلمون دمشق نیز 25 هزار رای تاکنون شمارش شده که بیشتر آنها به نفع بشار اسد به صندوق انداخته شده است. در شهر بانیاس، واقع در ساحل غربی سوریه نیز بشار اسد تاکنون با کسب 1028 رای در صدر است.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه در حالی برگزار شد که بسیاری از کشورهای غربی و برخی از کشورهای عرب منطقه این انتخابات را غیرقانونی خوانده اند و مدعی هستند که بیانگر خواست واقعی ملت سوریه نیست.

دولت آمریکا نیز با "ننگین" خواندن این انتخابات اعلام کرده است که آن را به رسمیت نمی شناسد. 

کلید واژه ها: بشار اسد شمارش


نظر شما :