دلارهای نفتی کجاست؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۴ کد : ۱۹۲۹۷۶۲ سرخط اخبار
در حالی که از کل مطالبات نفتی ایران ، قرار است 4.2 میلیارد دلار راهی ایران شود، هنوز حرف  و حدیث ها بر سر قطعی بودن ورود اولین و دومین قسط پایان نگرفته است که خبر واریز سومین قسط منتشر شده است.

 به گزارش «قانون»، در حالی که خبر رسمی واریز دو قسط 550 میلیون دلاری از سوی ژاپن منتشر شده اما پیگیری ها نشان داد هنوز این اعتبار در اختیار بانک های ایرانی قرار نگرفته است.  رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص توضیح داده است که قسط اول در اختیار بانکی در سوییس است و ایران بدان دسترسی دارد  قسط دوم نیز بنا به تقاضای ایران قرار است به جای بانکی در سوئیس، از طریق یک بانک ژاپنی در اختیار ایران قرار گیرد. هر چند بر اساس توافق ژنو مقرر بود این اعتبار در اختیار بانک های مشخص قرار گیرد و مراودات از طریق بانک های تحریم نشده ایرانی پی گرفته شود، اما هنوز پولی به حساب بانک های تحریم نشده ایران در این قالب واریز نشده است و به نظر می رسد چنین برنامه ای فعلا عملی نشود .

  در حالی ایران به بخش اندکی از پول هایش در این قالب دسترسی یافته است که حجم بسیار بالاتری از این مبلغ در اختیار بانک های خارجی است و به اصطلاح بلوکه شده است.   در پی اعمال تحریم های غربی بر فروش نفت ایران، صادرات نفت به شدت کاهش یافت و بخش عمده ای از مشتریان نفتی ایران را کشورهای آسیایی تشکیل دادند . از این رو این کشورها به بزرگترین بدهکاران نفتی ایران تبدیل شدند . کره جنوبی، ژاپن، هند و چین از جمله بدهکاران بزرگ نفتی ایران هستند .

در قالب توافق ژنو مقرر شد در مرحله اول ژاپن و کره چهار میلیارد و دویست میلیون دلار از بدهی های ایران را بپردازند . این بدهی ها در قالب هشت قسط قرار است به ایران تحویل داده شود. مبلغ اولین قسط 550 میلیون دلار، دومین قسط 450 میلیون دلار و سومین قسط 550 میلیون دلار اعلام شده است . در حالی که برخی رسانه ها و همچنین برخی از نمایندگان مجلس اعلام کرده اند که پول هایی که در این قالب باید به ایران تحویل داده می شد ، وارد کشور نشده است، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که این مبالغ صرف واردات کالاهای اساسی می شود و در حال حاضر، ایران برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی از خارج هیچ محدودیتی ندارد.

به گفته وی از این پول برای واردات برخی کالاهای تحریم شده مانند قطعات خودرو نیز استفاده می شود و ایران می تواند حدود ۴ درصد از این مبلغ را هم به هر مصرفی که بخواهد برساند. برخی معتقدند این اقدام مانع از راستی آزمایی لغو بخشی از تحریم ها خواهد شد. سخنگوی دولت در واکنش به این انتقادات گفته است اعتراض ها در این خصوص ناشی از کم اطلاعی است، پول را که با چمدان به ما نمی دهند، افرادی که این مسئله را عنوان می کنند از مکانیزم نقل و انتقال بانکی کم اطلاع هستند.ما قسط اول را دریافت کرده ایم، درباره قسط دوم هم در روزهای آتی اقدام خواهیم کرد و مشکلی برای خرج کردن پول ها نداریم.

 وی توضیح نداده است آیا ایران قصد دارد تمامی 4.2 میلیارد دلاری که از این طریق در اختیار می گیرد را صرف واردات کالاهای اساسی کند یا اینکه بخشی از آن را وارد ایران نماید . بر اساس این گزارش ، اگر توافق ژنو پایدار بماند و بعد از پایان دوره شش ماهه اجرا، طرفین توافق را تداوم بخشند باید سایر پول های بلوکه شده ایران نیز آزاد شود اما روند کنونی آزادسازی اما و اگرهای فراوانی را برای دست اندرکاران و کارشناسان این حوزه ایجاد کرده است .

 بر این اساس در شرایطی که ماجرای قسط های اول و دوم پرداختی از سوی ژاپن پیچیده تر از قبل شده است، روزنامه ای چینی ، کشوری که خود یکی از بزرگترین بدهکاران نفتی ایران است، نیز اعلام کرده که قسط سوم بدهی های ایران از سوی کره جنوبی روز جمعه پرداخت می شود . تا لحظه تنظیم خبر، خبری رسمی در خصوص پرداخت یا عدم پرداخت این قسط منتشر نشد اما رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود این پول احتمالا شنبه به ایران پرداخت خواهد شد .

روزنامه چاینا دیلی چین به نقل از منابع موثق نوشت از این بابت که کره دومین کشور پس از ژاپن است که طلب ایران را پرداخت می کند، اطمینان دارند. رسانه های کره اعلام کرده اند بخشی از این طلب از طریق ورودی بانک کره انتقال خواهد یافت.این روزنامه به نقل از منابع کره ای اعلام کرد که درباره اینکه دقیقا این پول چگونه در اختیار ایران قرار گیرد با مقام های تهران گفت و گو می کنند.


چاینا دیلی نوشت: براساس گزارش های موجود، بانک مرکزی ایران پنج میلیارد و 600 میلیون دلار در دو حساب ورودی بانک و اینداستریال بانک کره جنوبی دارد . بانک مرکزی و وزارت دارایی کره جنوبی هنوز نسبت به این گزارش ها واکنشی نشان نداده اند.

  هند، سرزمین برنج ها فراوان
از سوی دیگر،محسن قمصری ، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که هند یک میلیارد دلار از بدهی نفتی خود به ایران را بازپرداخت کرده است . مقامات هندی ضمن تکذیب این خبر اعلام کردند هنوز اقدامی در این خصوص صورت نداده اند . ایران طی دو سال اخیر مقادیر معتنابهی برنج از هندوستان وارد کرده است . تنها در یازده ماه امسال 2 میلیارد و 93 میلیون دلار برنج از هند وارد ایران شده است . برخی افزایش حجم واردات برنج و سایر اقلام خوراکی از هند را با طلب ایران از این کشور مرتبط می دانند . حتی هیات هایی از اتاق بازرگانی ایران نیز برای رایزنی در خصوص تادیه بدهی ایران به این کشور سفر کردند .

ایران ۶۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۳ را بیش از ۶۸ میلیارد دلار برآورد کرد و از رتبه ۳۱ ایران در میان ۱۶۹ کشور جهان از این نظر خبر داد.به گزارش تسنیم، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در جدیدترین برآورد خود از میزان ذخایر ارزی ۱۶۹ کشور جهان اعلام کرد ایران در پایان سال میلادی گذشته 06/68 میلیارد دلار ذخیره ارز و طلا داشته است.بر اساس این گزارش ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن ۶ میلیارد دلار کاهش داشته است.
منبع: قانون

کلید واژه ها: بانک مرکزیژاپنهندذخایر ارزیکره جنوبی


نظر شما :