ظریف: فضای جدیدی برای گسترش روابط ایران با کشورهای همسایه ایجاد شده است

۳۰ دی ۱۳۹۲ | ۱۹:۲۳ کد : ۱۹۲۷۵۹۴ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با امضای موافقت نامه چهار جانبه ترانزیتی بین ایران ، ترکمنستان ، ازبکستان و عمان زمینه همکاری های خوبی میان کشورهای مختلف منطقه فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعزامی به ترکمنستان، محمد جواد ظریف در دیدار امروز ظهر خود با وزیر امور خارجه ترکمنستان که در محل این وزارتخانه برگزار شد از میزبانی و برگزاری سیزدهمین کمیسیون های همکاری های ایران و ترکمنستان در عشق آباد تشکر کرد.

وی افزود: لازم است از تلاش های معاونین و وزرای دو کشور و اعضای هیات های ایران و ترکمنستان در تهیه متن یادداشت تفاهم فی مابین که حاصل مذاکرات کارشناسی فشرده آنها است تشکر کنم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران و ترکمنستان امید دارند تا با تلاش همه دستگاه های ذی ربط و با توجه به عنایت ویژه ای که هر دو رییس جمهور دارند روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد، خاطرنشان کرد: امید می رود مفاد توافق شده در این نشست هر چه زودتر عملیاتی شود و شاهد توسعه و پیشرفت روزافزون روابط دو کشور که در جهت منافع مردم هر دو کشور است باشیم.

وی ادامه داد: تقریبا هر سال و به طور منظم اجلاس کمیسیون همکاری های مشترک بین ایران و ترکمنستان برگزار می شود و این امر خود نشان دهنده توجه مسوولین دو کشور به ضرورت پیشبرد توافق های انجام شده و گسترش روابط دو جانبه همچنین استمرار تلاش ها به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده است.

ظریف با بیان اینکه 22 سال از روابط ایران و ترکمنستان می گذرد گفت: خوشبختانه در این مدت همکاری ها افزایش یافته و به تدریج به سمت همکاری های کلان، متقابلا سودمند و مکمل اقتصادی پیش رفته است در واقع می توان گفت اگر چه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی به عنوان یک ساز و کار برای توسعه همکاری های دو کشور مثبت ارزیابی می شود اما آنچه که در این مورد مهم تر از امضای اسناد است پیگیری و اجرای مفاد آن است.

وی افزود: به دلیل پاره ای از موانع ایجاد شده توسط کشورهای خارجی حجم مبادلات تجاری ما بین ایران و ترکمنستان پس از یک دوره رشد سریع حدود سالانه 20 درصد در یک الی دو سال گذشته روند کندتری پیدا کرده است با این وضع با توجه به ظرفیت های فراوان اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور انتظار داریم با توافق های انجام شده در قالب مفاد کمیسیون مشترک تجاری حجم مبادلات و تعاملات اقتصادی و تجاری در آینده نزدیک مجددا به سمت مطلوب تعیین شده برسد یعنی به میزان 10 میلیارد در سال برسد.

ظریف با بیان اینکه نمایندگان تعدادی از حوزه های فعال و مجرب ایرانی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و کالا در ترکمنستان حضور یافتند اظهار امیدواری کرد که مذاکرات صورت گرفته مسوولین دو کشور موفقیت آمیز بوده و ارتباط های کاری بین آنها مستمر بوده و تحکیم یابد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه ترکمنستان طی سالهای اخیر که تحت مدیریت و رهبری قربان قلی محمداف بوده است توانسته پیشرفت های محسوسی در بخش های مختلف کسب کند گفت: این پیشرفت ها در همه بخش های عمران، توسعه و سازندگی کسب شده است و در زمینه سیاست خارجی با اتخاذ سیاست بی طرفی و مستقل ملی ، حسن هم جواری و درهای باز موقعیت والا و قابل احترامی را در منطقه کسب کرده است.این موقعیت مورد احترام و خشنودی کشور دوست و برادر یعنی جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: امیدواریم با حضور شرکت های معتبر، باتجربه و فعال ایرانی و حمایت ویژه رییس جمهور محترم ومسوولان ترکمنی در توسعه و پیشرفت و آبادانی ترکمنستان سهم و نقش دوستانه ای داشته باشیم.

ظریف گفت: از ابتدای روی کار آمدن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران همکاری با کشورهای همسایه به عنوان یک اولویت و راهبرد اصلی در تنظیم سیاست و روابط خارجی دولت تدبیر و امید مد نظر قرار گرفته است به گونه ای که با اطمینان می توان گفت فضای جدیدی برای تحکیم و گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و پیرامونی ایجاد شده است و بدون تردید میان 15 کشور همسایه ما ترکمنستان به واسطه تاریخ، فرهنگ و مرزهای طولانی از جایگاه و موقعیت برجسته ای برخوردار است.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از نشست با همتای ترکمنستانی خود در وزارت امور خارجه این کشور خاطرنشان کرد: در یک ارزیابی کلی و مختصر باید گفت همکاری های ما در بخش انرژی شامل گاز، نفت، آب و برق روند مطلوب خود طی کرده است.

همچنین با افتتاح خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران زیر بنای همکاری ها محکم و عمیق تر شده است.

وی ادامه داد: ما بر این باوریم که شرکتهای فنی و مهندسی مجرب ایرانی با علاقه و دانش فنی بالای خود در تجهیز ، تعمیر ، احداث و انتقال تولیدات محصولات حوزه های مختلف در بخش انرژی داشته باشیم.

ظریف با تاکید بر اینکه کارنامه همکاری ها در بخش حمل ونقل و ابعاد مختلف آن مانند زمینی و ریلی و دریایی و سابقه همکاری طولانی تری نسبت به سایر بخش ها برخوردار است گفت: در این راستا علاوه بر همکاری های سنتی و متقابلا سودمند فی مابین دو کشور و دو جانبه در سطح همکاری های منطقه ای نیز طی سالهای اخیر گام های مثبت و موفقی برداشته شده است.

ظریف با ابراز امیدواری از اینکه تلاش ها و اهتمام ترکمنستان به عنوان کشور امین اسناد شاهد ثمرات مطلوب این ابتکار برای کشورهای عضو باشیم گفت: با امضای موافقت نامه چهار جانبه ترانزیتی بین ایران ، ترکمنستان ، ازبکستان و عمان زمینه همکاری های خوبی میان کشورهای مختلف منطقه فراهم شده است.

وی در پایان گفت: در رابطه با ساخت راه آهن سه جانبه موسوم به شمال و جنوب بین قزاقستان، ترکمنستان و ایران نیز بخش های قزاقی و ایرانی پروژه تکمیل شده است و بخش ترکمنستان نیز به انجام رسیده و امیدواریم با حسن توجه رییس جمهور محترم ترکمنستان تا زمان بندی مورد نظر ایشان یعنی تا پایان اکتبر سال جاری بقیه پروژه تکمیل شود و با افتتاح همزمان آن در سه کشور شاهد رونق هر چه بیشتر تجارت بین کشورهای عضو و افزایش مبادلات جاری در کشورهای همسایه باشیم.

ظریف با بیان اینکه در بخش حمل و نقل زمینی هر چند موانعی جزیی و مقطعی وجود دارد ولی مصمم و مطمئن هستیم با ایجاد امکانات و تسهیلات بیشتر مشکلات و موانع را برطرف و زمینه توسعه و افزایش مبادلات تجاری دو کشور را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با سایر حوزه های تعامل اقتصادی بین دو کشور می توان به بخش کشاورزی و همکاری ها اشاره کرد. جمهوری اسلامی ایران در این بخش از توانمندی و دانش خوبی برخوردار است و آماده است این تجربیات را در اختیار کشور دوست و بردار ترکمنستان قرار دهد. همچنین در کنار روابط خوب سیاسی و مناسبات اقتصادی فی مابین خوشبختانه در بخش فرهنگی نیز همکاری ها کماکان استمرار و توسعه دارد و بسترسازی در این زمینه صورت می گیرد.

ظریف در پایان گفت: امیدوارم برگزاری این نشست توانسته باشد راه دستیابی به اهداف اصلی ما که ارتقا و توسعه سطح همکاری ها و نزدیکی هر چه بیشتر دو کشور و دو ملت دوست و برادر و همسایه است را فراهم سازد.

به گزارش ایسنا، در پایان نشست وزرای امور خارجه ایران و ترکمنستان وزیر امور خارجه ترکمنستان با مثبت ارزیابی کردن روند توسعه همکاری ها بین ایران و ترکمنستان گفت: ترکمنستان در رابطه حمل و نقل تلاش بسیاری می کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که به زودی رییس جمهور ایران در ترکمنستان حضور یابد.


نظر شما :