استراو: به دنبال لغو فوری تحریم‌ها علیه ایران هستیم

۱۷ دی ۱۳۹۲ | ۱۹:۲۱ کد : ۱۹۲۷۰۴۱ سرخط اخبار

رئیس اتاق ایران در دیدار گروه فراحزبی روابط پارلمانی انگلیس با ایران لغو تحریم های بانکی و کشتیرانی، تسهیل در صدور ویزا برای تجار ایرانی و حل مشکل بیمه در حمل و نقل را مهم ترین عوامل فراهم شدن زمینه برای برقراری مجدد روابط ایران و انگلیس برآورد کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، «جک استراو»، رئیس گروه فراحزبی روابط پارلمانی انگلیس با ایران و وزیر اسبق خارجه انگلیس، رئیس اتاق مشترک انگلیس و ایران و دیگر اعضای این هیأت سه شنبه 17 دی ماه به اتاق ایران آمدند و با رئیس این اتاق دیدار کردند.

«غلام حسین شافعی»، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور این سفر را منشأ اتفاقات خوب در روابط ایران و انگلیس برآورد کرد و گفت: «روابط این دو کشور از قدمت طولانی برخوردار است. تنها در زمان های خاصی این روابط غبارآلود شد که افکار عمومی ایران نقش انگلیس را در این وادی پررنگ می بیند.»

وی در ادامه با اشاره به وجود فضای جدید در سیاست و حضور دولت یازدهم، تصریح کرد: «به نظر می رسد که در این شرایط جدید می توانیم روابط اقتصادی دو کشور را گسترش دهیم. اتاق مشترک ایران و انگلیس در گذشته اقدامات بسیاری برای بهبود روابط اقتصادی انجام داد ولی محیط برای این موضوع آماده نبود. به اعتقاد ما امروز شرایط فراهم است.»

رئیس اتاق ایران، تأکید کرد: «متناسب با این شرایط با تقاضاهای بسیاری از سوی کشورهای غربی برای برقراری روابط اقتصادی روبه رو هستیم. به اعتقاد من محدودیت های ناشی از تحریم ها ضررهای بسیاری هم برای ایران و هم برای کشورهای مقابل به دنبال داشت. امیدوارم بعد از این سفر، رئیس اتاق مشترک انگلیس و ایران در رأس یک هیأت تجاری به ایران بیایند.»

شافعی یادآور شد: «در شرایط فعلی اتاق بر این باور است که باید دیپلماسی اقتصادی به کمک دیپلماسی سیاسی بیاید.»

در این جلسه تسهیل در رفت و آمدها و صدور ویزا برای تجار ایرانی، لغو تحریم های بانکی و حذف محدودیت های مربوط به حوزه کشتیرانی و حمل و نقل از جمله خواسته های طرف ایرانی برای برقراری مجدد روابط دو کشور بود.

وی در ادامه با تأکید بر این نکته که تحریم ها فشار مالی بر مردم ایران وارد کرد و این حرکت ناروا، کاملاً یک اقدام غیرانسانی است که هیچ کس از آن استقبال نمی کند، تشریح کرد: «با وجود سختی ها و مشکلات فراوان ناشی از تحریم ها، ایران توانست فعالیت های صنعتی خود را پی گیری کند و بدین ترتیب کشورهای دیگری را جایگزین کشورهای اروپایی برای فعالیت های تجاری خود کرد.»

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور، در بخش دیگری از سخنان خود بازار ایران را متصل به منطقه دانست و گفت: «دامنه اقتصادی ایران تنها به سرزمین این کشور محدود نمی شود و بر بازار 300 میلیونی منطقه تأثیرگذار است.بنا بر این ایران برای فعالیت های اقتصادی خود پتانسیل های بالایی دارد برای مثال در گذشته حجم مبادلات سالیانه شرکت شل در زمینه نفت با ایران بالغ بر 6 میلیارد دلار بود.»

شافعی با اعلام این مطلب که ایران با شفافیت و حسن نیت به دنبال رفع سوءتفاهمات گذشته است، عنوان کرد: «ایران با حسن نیت کامل به دنبال رفع سوءتفاهمات گذشته است البته برای رسیدن به نتیجه مناسب باید طرف های مقابل نیز به آن توجه ویژه کنند.»

در ادامه، «جک استراو» رئیس فرا حزبی روابط پارلمانی با ایران، با تأکید بر خواسته انگلیس درخصوص لغو تحریم ها توضیح داد: «به دنبال آن هستیم که تحریم ها علیه ایران هر چه زودتر لغو شوند ولی این موضوع در یک فرآیند چند جانبه و انجام مذاکرات اتفاق خواهد افتاد. این گروه تلاش می کند که مشکل ویزا و بازگشایی مجدد سفارت این کشور در ایران برطرف گردد.»

«لرد لامونت»، رئیس اتاق انگلیس و ایران نیز با اعلام این مطلب که امیدواریم مذاکرات هسته ای نتیجه بخش باشد، تأکید کرد: «اتاق مشترک انگلیس و ایران این آمادگی را دارد که برای زمینه سازی روابط دو کشور مشکل مربوط به رفت و آمد و صدور ویزای اقتصادی را تا حدودی تسهیل ببخشد.»

وی بر لزوم حذف تحریم های بانکی برای برقراری روابط تجاری تأکید کرد و افزود: «در توافق نامه ژنو در رابطه با بیمه حمل و نقل، کشتیرانی صحبت شد که امیدوارم با اجرای هر چه سریع تر آن مسیر روابط تجاری نسبت به دو الی سه سال گذشته بازتر شود.»

رئیس اتاق مشترک انگلیس و ایران ادامه داد: «وزیر نفت ایران از دو شرکت انگلیسی دعوت به همکاری کرده است که از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر دو شرکت دارویی انگلیسی برای حضور در بازار ایران ابراز تمایل کرده اند که بسیار امیدوارکننده است. از سوی دیگر شرکت های خودرویی انگلیسی و علاقه فراوانی برای تأمین قطعات موردنیاز صنعت خودرو در ایران دارند.»

وی هم چنین از برنامه ریزی برای برگزاری همایشی در این کشور خبر داد که قرار است از وزیر نفت ایران نیز برای حضور در این مراسم دعوت به عمل آید.

این گروه شامل افرادی از دو حزب مطرح کارگری و محافظه کار انگلیس بودند که به ایران سفر کردند.

کلید واژه ها: انگلیس انگلیس و ایران


نظر شما :