راه دمشق از تهران می‌گذرد

۰۱ مرداد ۱۳۹۲ | ۰۱:۰۴ کد : ۱۹۱۸۹۴۳ سرخط اخبار

 

مجله «نشنال اینترست» در مقاله ای به قلم «آمیتای اتزیونی» » از مشاوران ارشد پیشین«کارتر» در کاخ سفید و استاد دانشگاه و استاد روابط بین الملل در دانشگاه جورج واشنگتن می نویسد: ایران، کشوری که در حمایت از تروریست ها و گروه های شورشی شناخته شده است، شاخک های حساسش در چند کشور خاورمیانه فعال است. نقطه بی بازگشت برای توقف برنامه هسته ای ایران به سرعت در حال نزدیک شدن است که حتی «اوباما» ، رئیس جمهور محتاط آمریکا نیز آن را اذعان کرده است. در واقع «اوباما» در ماه مارس به یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گفت که ساخت یک سلاح هسته ای برای ایران «بیش از یک سال یا بیشتر» زمان می برد. بهترین راه برای برخورد با تلاش ایران جهت سلطه بر خاورمیانه مواجهه با آن در یک عرصه پس از عرصه دیگر نیست، بلکه شکار این کشور در سرزمین اصلی اش بهترین راه است.

 


آمیتای اتزیونی مشاور ارش جیمی کارتر و استاد دانشگاه جورج واشنگتن

 

 تضعیف ظرفیت حزب الله با برخورد با ایران  

اگر دندان نیش ایران کشیده شود، بازوی نظامی حزب الله خیلی زود با مشکل تأمین سرمایه و تسلیحات پیشرفته مواجه خواهد شد. از این رو این سازمان ناگزیر خواهد شد بیشتر به بازوی سیاسی خود تکیه کرده و در نتیجه بیشتر به عنوان یک حزب سیاسی لبنانی عمل خواهد کرد تا یک سازمان نظامی. علاوه بر این، حزب الله ظرفیت و توانایی خود برای کیش مات کردن دیگر نیروها و احزاب لبنانی، به خصوص ارتش در حال تثبیت و اخلاقاً خنثی لبنان را از دست خواهد داد.

 نتایج برخورد آمریکا با ایران برای کشورهای منطقه  

چنانچه دندان نیش ایران کشیده شود، حزب الله وادار خواهد شد نیروهای خود را از سوریه عقب بکشد و «اسد» منبع اصلی تسلیحات، مشاوران و بودجه خود را از دست خواهد داد، اعتماد به نفس شیعیان عراق پایین خواهد آمد و ممکن است آمادگی بیشتری برای کنار آمدن با هم وطنان سنی خود پیدا کنند. هرچند نفوذ ایران در عراق محدود است، اما این کشور جناح تندروی شیعه عراق را تحریک می کند. در این صورت کشورهای بحرین، قطر، امارات و عربستان سعودی نیز راحت تر می توانند به نارضایتی های خشونت بار به رهبری شیعیان در مناطق خود رسیدگی کنند.

 مشکلات برخورد غیرمستقیم با ایران  

در مقابل، برخورد غیرمستقیم در یک جنگ نیابتی با ایران در سوریه مانور بسیار دشواری است. همانطور که افراد بسیار اشاره کرده اند، مشخص نیست چه کسی از ما حمایت خواهد کرد، ما چه به آنها خواهیم داد و آیا آنچه که ما برای آنها به ارمغان خواهیم آورد برایشان کفایت می کند. همانطور که پیش از اعلان کمک نظامی محدود آمریکا به سوریه از زبان «اوباما» هشدار داده بودم، نشان دادن واکنشی ضعیف بدتر از اصلاً واکنش نشان ندادن است.

با توجه به آموزش های ضعیف و اصطکاک و مبارزات داخلی میان شورشیان سوری و نقطه قوت نیروهای ترکیبی حامی حکومت سوریه شامل شبه نظامیان سنی (علاوه بر ارتش ملی) و حزب الله، ممکن است «اسد» به خوبی بر دیگران فائق آمده و موفق شود. عملکرد ضعیف گروه هایی که از جانب آمریکا حمایت می شوند تنها ایران و مبارزان نماینده آن در سوریه را جسورتر می کند؛ و درگیری و مداخله بیشتر آمریکا نه تنها با مخالفت و دشمنی روسیه مواجه خواهد شد، بلکه منجر به فراهم آوری تسلیحات قدرتمندتر برای «اسد» نیز خواهد شد.

 اوضاع پس از انتخاب حسن روحانی  

چنانچه «اوباما» می خواهد تعهد خود به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را عملی کند در هر صورت آمریکا ناگزیر به برخورد با ایران است. مسلماً برخورد با ایران با انتخاب یک «میانه رو» متبسم، «حسن روحانی» ، دشوار شده است. ازاین رو آمریکا باید به او این شانس را بدهد که حمایت ایران از تروریست ها، شورشیان و حکومت های خودکامه را خاتمه دهد و به تعهدات ایران تحت ان پی تی تن در دهد.

احتمال سلطه ایران بر خاورمیانه در صورت عدم تغییر این کشور در دوره ریاست جمهوری جدید 

اما چنانچه رئیس جمهور بعدی ایران تغییری در اوضاع کنونی ایجاد نکند ما باید خود را برای این احتمال آماده کنیم که ایران بر خاورمیانه سلطه یابد و خون بیشتری در سوریه و مناطق دیگر ریخته شود. این تهدید را تنها با بریدن سر این موجود باید رفع کرد، نه نابود کردن شاخک های حساسی که این موجود در جای جای منطقه کاشته است.


*اشراف

کلید واژه ها: آمریکا سوریه حزب الله


نظر شما :