جنگنده و پهپادهای جدید در راهند

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۹۱۴۶۰۵ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سال گذشته شاهد دستاوردهای مهم دفاعی در حوزه های مختلف فضایی، هوافضا، دریایی، هوایی و زمینی بودیم که جنگنده بومی قاهر 313 و ناوشکن جماران2 دو نمونه مهم آنها بودند.

همزمان با رونمایی این دستاوردها و در مقاطع مختلف، خبرهایی نیز مبنی بر افتتاح جدیدترین طرح های دفاعی در سال جدید در رسانه ها منتشر شد که زیردریایی جدید و پروژه های هوایی نیز از جمله آنها بودند.

در همین رابطه و بنا بر گفته محمد اسلامی معاون امور صنعتی و تحقیقات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، طراحی و ساخت جدیدترین زیردریایی بومی کشورمان هم اکنون مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد تا این زیردریایی جدید نهایتا تا تاریخ 31 مرداد ماه (روز صنعت دفاعی) به آب اندازی شود.

اسلامی افزود: تمامی موضوعات مرتبط با این زیردریایی جدید از طراحی تا ساخت مواد اولیه و تجهیزات آن در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی و البته متناسب با شرایط و نیازهای خودمان انجام شده است.

به گزارش فارس، بنا بر اعلام قبلی فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح، این زیردریایی اولین زیردریایی نیمه سنگین ساخت ایران با وزنی در حدود 500 تن خواهد بود که می تواند در کنار زیردریایی های بومی و سبک کلاس غدیر و زیردریایی های سنگین کلاس طارق، تکمیل کننده زنجیره دفاعی کشورمان در حوزه دریایی باشد.

به گفته اسلامی در سال جدید جنگنده بومی جدید و انواع پهپادهای مدرن نیز رونمایی می شوند که استارت این رونمایی ها از روز سوم خرداد (سالروز آزادسازی خرمشهر) خواهد خورد.

محمد اسلامی معاون امور صنعتی و تحقیقات وزارت دفاع

به گزارش فارس، این در حالیست که اواخر سال قبل، معاون وزیر دفاع از رونمایی جدیدترین پهپاد برد بلند کشورمان در سوم خرداد ماه خبر داده بود و علاوه بر آن، در ماههای گذشته نیز شاهد رونمایی از جدیدترین جنگنده مدرن و رادارگریز ساخت داخل با نام قاهر 313 بودیم که این جنگنده به لحاظ طراحی بدنه در دنیا بی رقیب است و یک دستاورد بسیار بزرگ در حوزه دفاعی محسوب می شود.

اسلامی همچنین با اشاره به طراحی و ساخت خودروی تاکتیکی ارس در صنایع دفاعی کشورمان در سال گذشته و زمان تحویل دهی آن به نیروهای مسلح اظهار داشت: تعدادی از این خودروها تولید و هم اکنون در نیروهای مسلح در حال تست است اما از آنجایی که این خودروها متناسب با جاده های آسفالته نبودند، چند ماه صرف عملیات اصلاح این خودروها شد تا بتوانیم در همه زمینه ها از آنها استفاده کنیم.

به گزارش فارس، خودروی تاکتیکی - فرماندهی ارس با 3.4 تن وزن و توان 133 اسب بخار با دو کابین یکپارچه به عنوان خودروی حامل فرماندهان، خودروی هجومی و خودروی پشت خاکریز قابلیت استفاده در تمام مناطق عملیاتی صعب العبور و شهری را دارد و قابلیت زرهی، پوشش تلفیقی، گرم کن گازوئیلی و محافظ پشت سر نیز از جمله مهمترین ویژگی های این خودرو محسوب می شود.

معاون وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای مهم دفاعی در سال گذشته و تبلیغات وسیع رسانه ای غرب علیه پیشرفت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران گفت: ما سال قبل انواع موشک های کروز، موشک های زمین به زمین، موشک های ضدزره، جنگنده جدید و ناوشکن بومی جماران2 را رونمایی کردیم که اینها بخشی از دستاوردهای عمده دفاعی ما بود اما همزمان شاهد سیاه نمایی دشمنان علیه این دستاوردها هم بودیم که البته این موضوع از ابتدای پیروزی انقلاب مشاهده می شد.

اسلامی با بیان اینکه آنها نمی خواهند انقلاب اسلامی در جهان تبدیل به یک الگو شود، گفت: پروژه ایران هراسی و تخریب انقلاب اسلامی دو موضوعی است که آنها از ابتدا در دستور کار خود داشتند تا بوسیله این دو، از الگو شدن انقلاب اسلامی جلوگیری کنند.

وی با اشاره به جهش بلند علمی کشور و انگیزه و توان متخصصان جوان حوزه های علمی تصریح کرد: پروژه های بزرگ ما بخصوص در صنعت دفاعی نظیر موضوعات فضایی، ساخت جنگنده و یا ناوشکن توانستند حوزه های متعدد علمی را در داخل کشور فعال کنند و از این طریق ما شاهد یک کار سنگین و پیوسته در حوزه تولید علم بودیم؛ موضوعی که در سالهای اخیر بسیار مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.

کلید واژه ها: زیردریایی رونمایی جنگنده بومی انقلاب خودروی فارس جدیدترین نیروهای مسلح طراحی


( ۱ )

نظر شما :