RQ170 همه چیز را افشا کرد+تصاویر

۱۹ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۳:۰۲ کد : ۱۹۱۲۵۴۵ سرخط اخبار

برنامه تلویزیونی ثریا شب گذشته با حضور کارشناسان مختلف پیرامون دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه پرنده های هدایت پذیر از دور(پهپاد) پخش شد.

به گزارش فارس، برنامه تلویزیونی ثریا شب گذشته پیرامون دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه پرنده های هدایت پذیر از دور(پهپاد) پخش شد.

در این برنامه تاریخچه تولید و استفاده از پهپادها در ایران مطرح و گزارش هایی از نحوه شکل گیری و شروع روند تولید پهپادها منتشر شد. همچنین در بخشی از این برنامه متخصصان امر تولید پهپاد به بیان موضوعاتی در این راستا به خصوص نقش پهپادها در دوران دفاع مقدس پرداختند.


* رونمایی از خط تولید اسکن ایگل در کشور

همچنین برای اولین بار تصاویر خط تولید پهپاد اسکن ایگل که توسط متخصصین کشورمان راه اندازی شده بود، منتشر شد.


خط تولید پهپاد اسکن ایگل در ایران

اسکن ایگل یکی از پهپادهای شناسایی آمریکایی است که چند نمونه از آن در گذشته توسط نیروهای مسلح کشورمان به دام افتاده اند.

* اسلامی: رونمایی از جدیدترین پهپاد برد بلند ایرانی در سوم خرداد 92

میهمان اصلی این برنامه محمد اسلامی معاون تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود که در خصوص توانمندی های ایران در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین مطالبی ارائه کرد.  

اسلامی جایگاه ایران را در این حوزه در میان کشورهای جهان بسیار بالا دانست و گفت: ما امروز در کشور بیش از 20 نوع پهپاد تولید می کنیم که این پهپادها در سه حوزه برد و ارتفاع بلند، متوسط و کوتاه تعریف می شوند.

وی خاطرنشان کرد: پهپادهای برد بلند، پهپادهای استراتژیک و راهبردی هستند. پهپادهای متوسط بیشتر وظیفه مراقبت و دیده بانی با مداومت پروازی بالا دارند و پهپادهای با برد کوتاه که دامنه گسترده ای از مصرف را شامل می شوند برای امور مختلف مثلا آموزش، شرکت در رزمایش ها و نیز به همراه دسته های رزمنده ای که می باید به صورت مستمر در یک منطقه عملیات کنند به کار می رود که این پهپادهای برد کوتاه معمولا حداکثر 200 کیلومتر برد دارند که به لحاظ مصرف و تولید جزو فراوانترین پهپادها در حوزه های آفندی، پدافندی و شناسایی هستند.

معاون وزیر دفاع تاکید کرد: در حوزه پهپادهای برد متوسط نیز معمولا نسبت به برد کوتاه محدودترند و بیشتر به منظور امور شناسایی با مداومت پروازی بالا (حداقل 12 ساعت) به کار گرفته می شوند که می توان به نوع پیشرفته خانواده پهپادهای مهاجر در این حوزه اشاره کرد.

اسلامی همچنین افزود: ما در لایه سوم یعنی پهپادهای استراتژیک و برد بلند نیز دستاوردهای خوبی داشتیم که توانستیم به طراحی و تولید موتور جت برسیم که این موتور بر روی پهپاد بمب افکن کرار نیز نصب شد و در آینده امیدواریم بتوانیم از پهپادهای جدید استراتژیک با سطح پرواز 30هزار پا و مداومت پرواز 24 ساعت رونمایی کنیم که این پهپادها ماموریت های گسترده ای دارند.

وی خاطر نشان کرد: ان شاالله در سوم خرداد سال آینده از جدیدترین پهپاد برد بلند کشور که تکنولوژی بالایی نیز دارد رونمایی خواهد شد.

معاون وزیر دفاع در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به، به دام انداختن پهپاد پیشرفته آمریکایی RQ170  توسط نیروهای مسلح در سال گذشته گفت: این هواپیما حاوی آخرین تکنولوژی آمریکایی ها در این حوزه است و چون بهترین محیط عملیاتی برای آمریکایی ها منطقه ماست، آنها سعی می کنند در این منطقه از بهترین تجهیزات خود استفاده کنند.

اسلامی تصریح کرد: نیروهای مسلح ما نیز با استفاده از سامانه های مدرن تمام کشور را به صورت کامل رصد کرده و همه اقدامات آنها را زیر نظر داشتند که از جمله همین هواپیما بود و متخصصین ما نسبت به آن آگاه بودند.

وی در خصوص اینکه این هواپیما سقوط کرده و یا به زمین نشسته گفت: اگر این هواپیما سقوط می کرد به دلیل ضربه خوردن به زمین متلاشی می شد و از بین می رفت اما اینکه نیروهای ما توانسته اند این هواپیما را در یک محیط بیابانی به زمین بنشانند کار بسیار بزرگی بود.

معاون وزیر دفاع با تاکید بر اینکه این پهپاد از بزرگترین دستاوردهای آمریکایی ها بهره می برد و فقط یک محصول علمی ساده نیست، خاطرنشان کرد: صنعت دفاعی ما نیز به لحاظ طراحی و ساخت تجهیزات همواره در ردیف های دهم تا اول دنیا قرار دارد و به عقیده بنده در حوزه پهپادها نیز ما جزو پنج کشور اول جهان هستیم.

اسلامی با اشاره به انتقال تکنولوژی پهپاد ایوب به حزب الله لبنان گفت: با عمق استراتژیکی که ایران دارد تجهیزات و دستاوردهای ما برای آنها هم قابل استفاده است.

وی تاکید کرد: امروز پهپادهای ایرانی خواهان های گوناگونی دارد و آن را به کشورهای مختلف انتقال داده ایم و در آنجا کارخانه و ظرفیت تولید ایجاد و محصولاتی صادر کرده ایم. بازار کار بسیار بزرگی پیش روی ماست.

* پاریاب: خودکفایی دفاعی مهمترین مولفه استقلال کشور

در بخش دیگری از این برنامه حمزه پاریاب کارشناس رسانه حوزه دفاعی با اشاره به مولفه های استقلال کشور گفت: استقلال در حوزه دفاعی یکی از مهمترین مولفه های استقلال در جمهوری اسلامی است که ما می توانیم در حوزه دفاعی به خوبی آن را نشان دهیم.

وی افزود: مقایسه الان با زمان قبل از انقلاب به خوبی نشان دهنده این موضوع است. ما در آن زمان تنها می توانستیم سری ساده فشنگ را بسازیم و نه حتی خود اسلحه را؛ درحالیکه امروز بعد از انقلاب و با پشت سر گذاشتن هشت سال جنگ تحمیلی و البته بدون هیچ گونه ارتباط با کشورهای خارجی، دستاوردهای بسیار بزرگی داریم.

پاریاب تاکید کرد: مطالعه ساده اظهارات کارشناسان و مقالات خارجی و حتی واکنش مردم منطقه نشان دهنده پیشرفت ما در حوزه دفاعی است. به عنوان مثال در لبنان که طوایف مختلفی وجود دارد جوانان بسیجی لبنانی دستاوردهای ایران را پیرینت گرفته و در تابلوهای مساجد قرار می دهند و واکنش مردم نسبت به این دستاوردها با خوشحالی همراه است.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه ممکن است در حوزه رسانه به خوبی در این عرصه فعالیت نکرده باشیم، گفت: ولی با این حال عمق باور به استقلال و توانمندی های دفاعی در بین مردم ما از بسیاری حوزه های دیگر عمیق تر است.

پاریاب در ادامه تصریح کرد: همه کشورها از پهپادها در حوزه های مختلف به دلیل کاهش در هزینه ها استفاده می کنند اما متاسفانه اغلب کشورهای غربی از این علوم بیشتر استفاده نظامی می کنند تا صلح آمیز.

وی با اشاره به پهپاد بمب افکن کرار اظهار داشت: بعد از رونمایی از این پهپاد بسیاری از تحلیل گران خارجی عنوان کردند این پهپاد می تواند پایه ای برای ساخت موشکهای کروز در ایران تلقی شود و به لحاظ برد، سرعت و ارتفاع می تواند توانمندی ما را در ساخت موشک های کروز زمینی ارتقا دهد.

این فعال رسانه ای همچنین با اشاره به شکار پهپاد اسکن ایگل گفت: متخصصین ما علاوه بر مهندسی معکوس، ارتقاهای خوبی نیز در این پهپاد ایجاد کرده اند و در خط تولید قرار گرفته و کمک زیادی به افزایش توان نیروهای مسلح ما کرده است.

پاریاب با اشاره به نقش ریزپهپادها در امر دفاعی تصریح کرد: اشغالگرانی که در اطراف مرزهای ما هستند برای مدیریت صحنه نبرد از ریزپهپادها استفاده می کنند که پهپاد زنبور سیاه که اخیرا عملیاتی شده نیز از این دسته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طراحی و ساخت جنگنده بومی قاهر، اظهار داشت: طراحی جنگنده قاهر در دنیا نمونه ندارد و این نبوده که متخصصان ما نمونه های خارجی را ببینند و آن را با تغییراتی بسازند این یک نمونه کاملا بومی و مطابق با توانمندی ماست.

پاریاب در پایان سخنانش تاکید کرد: اینکه کشوری با سی سال تحریم و به تنهایی جنگنده نسل 5 بسازد، نشان دهنده اعتماد به نفسی است که از دفاع مقدس و اشراف به علوم و آشنایی با دفاع هوایی حاصل شده است. ساخت این جنگنده نشان می دهد متخصصین ما به مهندسی معکوس و نگاه به دستاوردهای کشورهای دیگر اکتفا نکرده اند.

* از مهاجر تا کرار

در برنامه شب گذشته ثریا همچنین برخی پیشکسوتان و متخصصان حوزه پهپادی به بررسی انواع پهپادهای ایرانی و روند تولید آنها بخصوص در ایام دفاع مقدس پرداختند که از جمله این پهپادها، پهپاد مهاجر بود که به یاد شهید علی اصغر مهاجر از شهدای فعال در این حوزه نامگذاری شده بود.

بررسی انواع پهپادهای ساخته شده در ایران از جمله تلاش، مهاجر، صاعقه، ابابیل، کرار، شاهد و... از دیگر موضوعات این برنامه بود.

* آموزش نیروهای لبنانی در ایران

یکی از کارشناسان برنامه با اشاره به عملکرد پهپاد ایوب در نفوذ به سرزمین های اشغالی و نیز غافلگیر شدن سامانه های پدافند هوایی رژیم صهیونیستی، به آموزش نیروهای حزب الله در سالهای گذشته در ایران اشاره کرد و گفت: برای اولین بار بود که سالهای قبل، چند نفر از بچه های لبنانی را برای آموزش در حوزه پهپاد به ایران آوردند و کار آموزش آنها شروع شد تا اینکه امروز به جایگاهی رسیدم که پهپادی مثل پهپاد ایوب می تواند چنین عملکردی داشته باشئد و خط بطلانی بکشد بر سیستم گنبد آهنین اسراییل.

* ناوهای هواپیمابر آمریکا زیر دید پهپادهای سپاه

همچنین در این برنامه تصاویر هوایی ناوهای هواپیمابر آمریکایی در منطقه که توسط پهپادهای شناسایی سپاه فیلمبرداری شده است به نمایش در آمد که از جمله ویژگی های این تصاویر وضوح بالای آن و نیز رعایت اصل غافلگیری در مواجه با یگان های شناوری فرامنطقه ای بود.

پخش مستند «شکار طبس» با موضوع نحوه شکار و رمزگشایی پهپاد جاسوسی RQ170 نیز از دیگر بخش های مهم برنامه ثریا بود که طی آن علاوه بر ناگفته هایی از نحوه به دام انداختن این پرنده پیشرفته جاسوسی، برای اولین بار تصاویر رمزگشایی شده از حافظه RQ170 به نمایش در آمد که این تصاویر در پایگاه آمریکاییها در قندهار ضبط شده بود.

* آماده باش کامل پایگاه های موشکی سپاه بعد از شکار دیده بان آمریکایی

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه ذر این مستند با اشاره به در اختیار گرفتن هواپیمای جاسوسی RQ170  آمریکا (معروف به دیده بان) توسط سپاه در سال گذشته، گفت: در آن زمان عده ای اعتقاد داشتند که به هر حال آمریکایی ها هلی برن می کنند و نیرو و کوماندو پیاده می کنند و آن را منهدم خواهند کرد.

وی افزود: عده ای هم معتقد بودند آمریکایی ها حمله هوایی صورت می دهند و این هواپیما را با بمباران از بین ببرند ولی جمع بندی ما این بود که آنها هلی برن نمی کنند و نیروهایشان را به دام ما نمی فرستند.

حاجی زاده تاکید کرد: چون اگر این نیروها با تمهیداتی که فکر شده بود می آمدند و گرفتار می شدند مشکل آمریکایی ها بزرگتر از مشکل اول می شد. لذا احتمال اینکه بیایند و بمباران کنند را رد نمی کردیم.

نحوه انتقال پهپاد شکار شده RQ170 پس از جدا کردن بالها

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: البته در حدود 10 الی 15 درصد احتمال بود این اتفاق بیفتد به همین دلیل به همه پایگاه های موشکی و یگان ها آماده باش داده بودیم که اگر آنها حرکتی کردند ما بلافاصله پایگاه های آنها را موشک باران کنیم.

حاجی زاده با اشاره به رمزگشایی اطلاعات هواپیمای جاسوسی RQ170 گفت: پس از رمزگشایی حافظه های این هواپیما متوجه شدیم این هواپیما در کشورهای اطراف ایران پروازهای زیاد داشته و خیلی از درگیری های پاکستان را هدایت کرده است.

حاجی زاده ادامه داد: هر روز که جلوتر می رفتیم متوجه می شدیم آمریکایی ها چه چیز بزرگی را از دست داده اند. فناوری های موجود در این هواپیماها خیلی به هواپیماهای پیشرفته مانند B2 که کاملا رادار گریز و بمب افکن هستند و همچنین جنگنده F35 شباهت دارد.

وی با اشاره به محل نگهداری این هواپیما در افغانستان اظهار داشت: RQ170 در پایگاهی در حدود 420 کیلومتری مرزهای شرقی ما و در داخل افغانستان بود که البته هواپیماهای دیگری از جمله هواپیماهای سری MQ که هم در کار شناسایی و مراقبت استفاده می شوند، در آنجا سازماندهی شده اند. عمده بمباران هایی که آمریکایی ها علیه افغانی ها و پاکستانی ها انجام می دهند توسط هواپیماهایی است که از این پایگاه بلند می شوند.

در این مستند همچنین برای اولین بار نشان داده شد که پاسداران انقلاب اسلامی از چه روش هایی برای انتقال پهپاد RQ170 استفاده کرده اند.

 

* ایران جزو ده کشور اول دنیا

نظرسنجی برنامه شب گذشته ثریا نیز به جایگاه ایران در حوزه پهپادها در جهان اشاره داشت که قاطبه شرکت کنندگان و نیز کارشناسان حاضر در برنامه، جایگاه ایران را بین ده کشور اول دنیا عنوان کردند.

کلید واژه ها: rq170سپاه


( ۱ )

نظر شما :