اتهام تازه به حزب الله لبنان

۱۹ مهر ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۲ کد : ۱۹۰۷۸۱۹ سرخط اخبار

در پی انتشار یک سری اسناد توسط شبکه ˈالعربیهˈ عربستان و متهم کردن حزب الله به دست داشتن در ترور ˈجبران تویینیˈ که نمایندگان سابق جریان 14 مارس مجلس و از روزنامه نگاران مشهور لبنان بود، دادگاه بین المللی ترور نخست وزیر اسبق این کشور نیز در این خصوص موضع گیری کرد.

ˈمارتین یوسفˈ سخنگوی این دادگاه در گفتگو با شماره روز چهارشنبه روزنامه لبنانی ˈالنهارˈ (که تویینی یکی از مسئولان عالی رتبه آن بود) گفت: ترور این نماینده سابق مجلس در یک چارچوب زمانی صورت گرفته که می تواند با مساله ترور حریری نیز در ارتباط بوده و این امکان وجود دارد که دادگاه مربوطه در این خصوص وارد عمل شود.

وی با اشاره به اینکه در این خصوص دادستان باید مستندات این موضوع را که مشخص می کند این دو مساله با یکدیگر مرتبط بوده به دادگاه ارائه دهد، اظهار داشت: در این صورت قاضی ˈدانیل فرانسیسˈ از دولت لبنان خواهد خواست که پرونده ترور تویینی را نیز به دادگاه حریری تحویل دهند.

در همین راستا ˈنایله تویینیˈ دختر جبران و رییس هیات مدیره روزنامه النهار با حمایت از دادگاه بین المللی مربوط به لبنان، گفت: بیانیه حزب الله دارای نکات مثبتی بود و باید منتظر نتایج تحقیقات از سوی مقامات قضایی ماند.

ˈپترس حربˈ عضو مسیحی فراکسیون ˈالمستقبلˈ مجلس لبنان و وکیل مدافع خانواده تویینی نیز با اشاره به اینکه از مقامات قضایی لبنان خواسته شده که این پرونده را پیگیری کنند، گفت: ما از دادگاه حریری نیز خواهیم خواست که این پرونده را در دستور کار خود قرار دهند و از مقامات حزب الله نیز می خواهیم که ابتدا متهمان ترور نخست وزیر اسبق لبنان را تحویل داده و سپس انتظار نتایج تحقیقات را بکشند.

همچنین ˈمحمد فنیشˈ وزیر توسعه اداری لبنان (وابسته به حزب الله) در گفتگویی رسانه ای با تاکید بر اینکه هر آنچه را که منتشر می شود، نمی توان به عنوان سند قلمداد کرد، اظهار داشت: از مضمون ادعای شبکه العربیه مشخص است که این ادعا کذب محض بوده و در راستای هجمه رسانه ای منظم و برنامه ریزی شده اسراییل علیه مقاومت انجام پذیرفته است.

فنیش افزود: این گونه اقدامات توسط عناصر اطلاعاتی اسراییل و با هدف بدنام ساختن نیروهای مقاومت صورت می گیرد.

حزب الله لبنان نیز روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اتهام دست داشتن در ترورهای سیاسی از جمله ترور تویینی را که توسط جریان 14 مارس متوجه این حزب شده، بی پایه و اساس خواند.

در این بیانیه حزب الله آمده است: مواضعی که از شخصیت های جریان 14 مارس در خصوص برخی مسایل صادر می شود، بر پایه برخی مستندات و اسناد دروغین بوده که هیچ گونه پایه و اساسی نداشته و ثابت می کند که آنانی که به تقلب عادت کرده اند به جز فریبکاری، هیچ چیز دیگری را نمی شناسند.

حزب الله این اسناد و اتهامات را بی اساس و نادرست دانسته و افزود: عجیب نیست آنهایی که به شهادت شاهدان دروغین (که با شهادت دروغ خود روند بررسی ترور ˈرفیق حریریˈ نخست وزیر اسبق لبنان را منحرف کردند) استناد می کنند، اسنادی دروغین را که توسط همپیمانان آنها بویژه قطری ها و ترک ها ساخته و پرداخته شده، دستاویز اتهامات جدید خود قرار دهند.
ایرنا نوشت:

در ادامه این بیانیه آمده است: حزب الله در انتظار اظهار نظر دستگاه قضایی در خصوص این مساله بوده و از نظر آن، آنهایی که مدعی اند که نسبت به امنیت کشور و مردم بسیار نگرانند، کوچکترین احساس مسئولیتی در قبال کشور ندارند.

جبران توینی صبح دوشنبه، ۲۱ آذرماه ۱۳۸۳ بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده هنگام عبور کاروان حامل او در شرق بیروت کشته شد.ˈکوفی عنانˈ دبیرکل وقت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای قتل وی را قاطعانه محکوم کرد.

تویینی از مسیحیان لبنانی و پسر ˈغسان تویینیˈ روزنامه نگار مشهور و موسس روزنامه النهار، در سال 1957 میلادی متولد شد.وی که یکی از شخصیت های بارز جریان 14 مارس بود، در حیات سیاسی خود به نمایندگی مجلس لبنان و ریاست هیات مدیره النهار رسید و در موضع گیری های خود دشمنی زیادی با سوریه داشت.

کلید واژه ها: لبنان ترور دادگاه حزب الله بیانیه 14 مارس تویینی مجلس جریان 14 مارس جریان 14 مارس


نظر شما :