اتهام امريکا به ايران بر سر افغانستان

۱۶ آذر ۱۳۸۸ | ۰۴:۱۱ کد : ۶۳۸۶ آسیا و آفریقا
رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران از شورشیان افغانستان به ویژه در غرب این کشور حمایت می‌کند.
اتهام امريکا به ايران بر سر افغانستان

رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران از شورشیان افغانستان به ویژه در غرب این کشور حمایت می‌کند.

گیتس در این باره گفت: «اگر چه این حمایت اندک است و پراهمیت تلقی نمی‌شود اما بنا به نظر کارشناسان ایران از راه‌های معینی از شورشیان افغانستان حمایت می‌کند.»

با این حال وی تاکید کرد‌، ایران تا کنون به عنوان متحد نیروهای عمدتا سنی طالبان نمود پیدا نکرده است.

در پی اعلام تصمیم امریکا مبنی بر اعزام ۳۰ هزار نیروی جدید به افغانستان ریچارد هالبورک فرستاده‌ ویژه‌ این کشور در افغانستان اعلام کرد، قصد دارد سازماندهی جدیدی در مشارکت‌های مردمی در بازسازی افغانستان به وجود بیاورد. وی گفت: «بعد از بازبینی فعالیت‌های بازسازی مشخص شد که هماهنگی در این فعالیت‌ها نیاز رو به بهبودی است.» 

او در بروکسل همچنین به انتقاد خود از عدم هماهنگی در کمک‌ها در بازسازی افغانستان پرداخت و گفت: «داده‌ها بسیار ساده هستند. ما یک فرماندهی کل واحد داریم، اما فعالیت‌های بین‌المللی‌مان که سازمان ملل، برخی کشورها، صدها و شاید هزاران سازمان غیر دولتی و دیگر مؤسسات بین‌المللی را در بر می‌گیرد، واحد نیست.»

هولبروک همچنین تصریح کرد، انتقاد من به عملکرد یک نماینده ارشد که از سوی جامعه‌ بین‌الملل مأمور شده که بر دولت افغانستان فشار بیاورد، مربوط نمی‌شود و از این حد فراتر است.

محافل سازمان ملل می‌گویند، این نخستین بار نیست که هولبروک از فعالیت‌های این سازمان و دیگر سازمان‌های غیر نظامی در افغانستان انتقاد می‌کند. رابطه او با کای آیده فرستاده‌ ویژه‌ سازمان ملل در افغانستان و حامد کرزای رئيس جمهوری افغانستان نیز چندان مطلوب نیست.

باراک اوباما رئيس جمهوری امریکا، روز سه‌شنبه اول دسامبر استراتژی جدید خود در افغانستان را اعلام کرد. وی گفت‌، ‌قصد دارد ۳۰ هزار سرباز اضافی به این کشور اعزام کند و خروج نیروهایش از افغانستان از تابستان ۲۰۱۱ شروع خواهد شد.

به گزارش رسانه‌ها، امریکا از آلمان خواسته است، دو هزار نیروی تازه‌نفس به افغانستان اعزام و مشارکت خود در درگیری‌های نظامی در جنوب و شرق این کشور را تقویت کند. 

این درحالی است که یولیانه اسمیت، مدیر بخش امور اروپا و ناتو در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اظهار داشته است که هیچ‌گونه درخواستی در زمینه‌ اعزام تعداد معینی سرباز با آلمان ارائه نشده و در برلین تنها در این مورد که دولت آلمان قصد دارد چه تعداد سرباز جدید به افغانستان اعزام کند، تبادل نظر صورت گرفته است.

رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا از هم‌پیمانان بین‌المللی ایالات متحده خواسته است بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ نیروی جدید به افغانستان اعزام کنند.


نظر شما :