دیپلمات صهیونیست: ایران و ترکیه قدرت‌های خاورمیانه هستند اما اعراب ضعیف شدند

۲۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۲:۵۷ کد : ۱۹۸۷۵۲۱ سرخط اخبار

سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در واشنگتن، معتقد است قدرت ایران و ترکیه در منطقه غرب آسیا هر روز بیشتر می‌شود اما کشورهای عربی رو به نزول هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، علی‌رغم رجزخوانی‌های مکرر مقامات فعلی رژیم صهیونیستی درباره برتری تل‌آویو در منطقه غرب آسیا، «ایتامار رابینوویچ» سفیر پیشین این رژیم در ایالات متحده اما نظر دیگری دارد.

رابینوویچ طی سخنرانی در «مرکز مطالعات یهودی و اسرائیل» در دانشگاه «نورث‌وسترن» واقع در ایالت ایلینوی آمریکا، تحلیلی از چالش‌های پیش‌روی رژیم صهیونیستی و تحولات غرب آسیا ارائه کرد: «اسرائیل با خاورمیانه جدیدی روبه‌رو است؛ ترکیه، ایران و اسرائیل به قدرت‌های بزرگ و اصلی خاورمیانه تبدیل شده‌اند و این در حالی است که دیگر کشورها به سختی در تلاش برای سفت کردن جای پای خود بعد از بهار عربی هستند».

به نوشته وبگاه «دیلی نورث‌وسترن» وی ضمن اشاره به قدرت گرفتن روز افزون ایران و ترکیه در غرب آسیا، توضیح داد: «جهان عرب ضعیف است. سه کشور قدرتمند خاورمیانه، اعراب نیستند بلکه ایران، ترکیه و اسرائیل هستند».

این دیپلمات بازنشسته صهیونیست با بیان اینکه ایران و ترکیه بازیگران اصلی منطقه غرب آسیا هستند، گفت: «این در حالی است که لیبی، سودان و یمن فرو پاشیدند، سوریه درگیر جنگ داخلی است و مصر هم به رژیم دیکتاتوری نظامی بازگشته است».

رابینوویچ با انتقاد از هم‌کاسه شدن کابینه رژیم صهیونیستی با جمهوری‌خواهان آمریکا در اتفاقات اخیر منطقه‌ای، تصریح کرد: «دولت کنونی اسرائیل در همراه شدن با یک طرف از سیاست‌های آمریکا، زیاده‌روی کرد. یک قاعده کلی در سیاست و دیپلماسی آمریکا در قبال اسرائیل بوده و آن اینکه مسئله اسرائیل را یک موضوع غیرحزبی نگاه دارند».

وی اما تاکید کرد که «حمایت پرهیاهوی» کابینه رژیم صهیونیستی از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و حزب جمهوری‌خواه، یک «اشتباه فجیع از طرف اسرائیلی بود».

سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در آمریکا قبلا هم در گفت‌وگو با وبگاه «میدل‌ایست آی» نسبت به وضعیت کنونی غرب آسیا و عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه ابراز نگرانی کرده بود.

رابینوویچ در آن زمان نیز ضمن تاکید بر افزایش قدرت ایران و متحدان در منطقه، گفته بود: «نیروهای ایرانی و روسی به دعوت دولت [دمشق] در سوریه هستند. ترکیه اما بخشی از سوریه را با تهاجم اشغال کرده است».

روزنامه «هاآرتص» چاپ فلسطین اشغالی نیز روز گذشته در یادداشتی نوشته بود طی یک سال و نیم قبل، روند شکست پی‌درپی سیاست‌های نتانیاهو و دولت آمریکا علیه ایران آغاز شده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


( ۸ )

نظر شما :