آمریکا: درباره اهداف حمله به سوریه به روسیه اطلاع ندادیم

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۷:۴۳ کد : ۱۹۷۶۰۳۸ سرخط اخبار

ژنرال ارشد ارتش آمریکا اظهار کرد، آمریکا پیش از حملات هوایی سوریه، از خط تلفن نظامی مستقیم با روسیه تماس تلفنی داشته اما طی این تماس به روس ها درخصوص هدف این حملات اطلاعی نداده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از هیل، ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست پنتاگون گفت: به طور مشخص این هدف ها را در نظر گرفتیم تا احتمال حضور نیروهای روس در آن کاهش یابد و از کانال های رفع درگیری خود که در هفته جاری فعال بودند استفاده کردیم تا مشکلات هوایی و مسائل دیگر را برطرف کنیم. ما هیچ هماهنگی ای در زمینه حملات هوایی با روسیه صورت نداده و از پیش به آنان اطلاعی ندادیم.

این عملیات در هماهنگی با انگلیس و فرانسه و در واکنش به حملات هفته گذشته در سوریه صورت گرفت که ادعا می شود در آن از سلاح های شیمیایی استفاده شده است.

در روزهای گذشته، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا طی پیامی در توییتر به روسیه هشدار داد که برای موشک هایی که به سمت سوریه می آیند، "آماده شود".

اظهارات دانفورد حاکی از آن است که عملکرد آمریکا در این حمله با حمله سال گذشته اش به پایگاه هوایی سوریه متفاوت بوده است. در حمله سال گذشته، واشنگتن پیش از انجام حمله، از طریق خط تلفن نظامی مستقیم در این خصوص به مسکو اطلاع داد.

روسیه و آمریکا این خط تلفن نظامی را در اکتبر سال ۲۰۱۵ و پس از مداخله روسیه در جنگ داخلی سوریه برقرار کردند تا از درگیری مستقیم نیروهای دو کشور جلوگیری شود.

دانفور همچنین درباره موضوعات مطرح شده در تماس تلفنی پیش از حمله با روسیه گفت، در این مکالمه تنها درخصوص مرز هوایی گفت وگو شد و در مورد اهداف حمله و هرگونه برنامه ای در این باره با روسیه هماهنگی ای صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: چنین اطلاعاتی به طور پیوسته و روزمره تبادل می شود، بنابراین روس ها مساله ای غیرعادی را از این تماس برداشت نکردند.

دانفورد همچنین گفت، طی این حملات هوایی درباره اقدامی از جانب روسیه به او اطلاعی داده نشد.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار کرد، فرمانده آمریکا در سوریه، میزان حفاظت ۲۰۰۰ تن از نیروها را که برای مبارزه با داعش در منطقه حضور دارند، در اقدامی پیشگیرانه و در صورت بروز اقدامی تلافی جویانه تغییر داده است. وی افزود: فرمانده همیشه اقدامات محتاطانه را در نظر می گیرد، به ویژه در شرایطی که اکنون در آن قرار داریم.


نظر شما :