شروط نخست‌وزیر عراق برای آغاز گفت‌وگوی بغداد با اربیل

۰۴ دی ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۰ کد : ۱۹۷۳۹۷۶ سرخط اخبار

یک روزنامه فرامنطقه ای به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که نخست وزیر عراق بیش از ده شرط برای آغاز گفت وگوها با اربیل تعیین کرده که خلاصه آن پایبندی اربیل به وحدت عراق و قانون اساسی و لغو نتیجه همه پرسی جدایی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع آگاه و عالیرتبه در دولت عراق اعلام می کنند که «حیدر العبادی» نخست وزیر مجموعه شروطی را برای آغاز هرگونه گفت وگو با اربیل تحت نظارت سازمان ملل در عراق تعیین و به دولت منطقه کردستان ارائه کرده است.

پایگاه خبری روزنامه «العربی الجدید» با انتشار این خبر نوشت: رهبران برجسته در ائتلاف کردستانی معتقدند که العبادی میانجیگری های موجود را رد کرده وبا سوء استفاده از ضعف سیاسی جاری در منطقه کردستان و حمایت های ایران و ترکیه و تردیدهای غربی ها در قبال حل این بحران، سقف مطالباتش را بالا برده است.

این روزنامه در ادامه به نقل از وزیر برجسته در دولت العبادی نوشت: نخست وزیر عراق فهرستی از شروط بازگشت به مذاکرات را به دست دولت منطقه کردستان رسانده است.

بر اساس این گزارش، مهم ترین شروط این فهرست، به این قرار است: (1) ابطال و لغو همه پرسی، نه تعلیق آن به طور رسمی و با صراحت و شفافیت تمام، (2) تسلیم کلیه گذرگاه های مرزی و فرودگاه ها در منطقه کردستان به دولت فدرال، (3) تحویل کلیه درآمدهی نفتی و غیرنفتی و واردات و مالیات های نهادهای دولتی در منطقه کردستان به بغداد، (4) تسلیم کلیه افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی عراق در منطقه کردستان به دولت مرکزی، (5) بازگشت به خط مرزی و اداری منطقه کردستان پیش از سال 2003 (پیش از اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی)، (6) ارتباط دادن نیروهای پیشمرگه به وزارت دفاع عراق، (7) تعهد به عدم دادن پناه به افراد تحت پیگرد قانونی دولت مرکزی، (8) عدم سفر مقامات منطقه کردستان بدون موافقت دولت فدرال، (9) عدم استقبال از هیچ مسئول بین المللی مگر اینکه از کانال بغداد صورت گیرد.

«حمة امین» عضو ائتلاف کردستانی نیز از رسیدن این فهرست شروط به دست رهبران کرد خبر داد و گفت: اجرای این شروط موجب خواهد شد که مذاکرات رسما بی معنی باشد. درباره چه چیزی غیر از این شروط قرار است، مذاکره شود؟ دیگر چیزی باقی نمی ماند در حالی که دولت عراق باید حقوق منطقه کردستان را پرداخت کند. این شروط فلج کننده است و بیانگر تداوم تلاش بغداد برای از پای درآوردن منطقه کردستان و باقی بودن گزینه نظامی برای مدتی طولانی تر از سوی دولت مرکزی عراق است.

از سوی دیگر، «عباس البیاتی» از رهبران ائتلاف ملی حاکم در بغداد و نزدیک به نخست وزیر عراق گفت: طرح هایی ابتکاری برای آغاز فوری مذاکرات با اربیل وجود دارد و در همین راستا ما به میانجیگران بین المللی، منطقه ای و داخلی می گوییم که ما برای حل موضوع با اربیل، نیازی به میلنجیگری نداریم.

 وی درباره شروط بغداد گفت: بله شروطی وجود دارد که باید اربیل به آنها عمل کند اما نمی توانم وارد جزئیات شوم. این شروط مبتنی بر سه اصل اساسی است. پذیرش کامل قانون اساسی، لغو نتایج همه رسی جدایی به طور رسمی، و اعلام شفاف اربیل به پایبندی به وحدت عراق. شروط العبادی در این سه اصل خلاصه می شود.

تنش میان بغداد و اربیل بعد از آن آغاز شد که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق، در حرکتی یکجانبه، در روز بیست وپنجم سپتامبر، همه پرسی جدایی کردستان از عراق برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.

علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه ای و بین المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه پرسی مخالفت کرده بودند. با بی توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل خواستار گفت وگو شد و اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می گذارد. اربیل هنوز نتیجه همه پرسی را رسما لغو نکرده است.

کلید واژه ها: اربیل منطقه کردستان با اربیل در منطقه کردستان اربیل به این شروط


نظر شما :