اردوغان: اجازه تشکیل دولت کُردی را نمی‌دهیم

۰۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۵ کد : ۱۹۷۱۱۰۶ سرخط اخبار

رئیس جمهور ترکیه با تهدید جدایی طلبان کُرد به مرگ، تاکید کرد: اجازه تاسیس یک دولت کُردی در منطقه را نخواهند داد.

به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ساعات پایانی روز سه شنبه اظهار داشت که به هیچ وجه اجازه تاسیس یک دولت کردی مستقل در منطقه را نخواهند داد.

اردوغان طی سخنرانی برای مقامات دولتی در کاخ ریاست جمهوری گفت: «به پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک سوریه) و ی.پ.گ (یگان های مدافع خلق) اجازه نمی دهیم یک دولت را در شمال سوریه تاسیس کنند.»

به نوشته وبگاه روزنامه «حریّت» وی تاکید کرد به کار بردن کلمه «دولت کُردی»، توهین به «برادران کُرد» اوست.

رئیس جمهور ترکیه همچنین افزود: «معتقدم برادران کُرد من هرگز اجازه تاسیس چنین چیزی را در شمال سوریه و جنوب ترکیه نخواهند داد. ما یک ملت واحد در کشور خود هستیم...ما کسانی را که می خواهند این ملت را مُنشَق کنند، به گور می فرستیم.»

اردوغان در تلاشی مجدد برای توجیه عملیات تجاوزکارانه «سپر فرات» در شمال سوریه گفت: «چرا وارد جرابلس شدیم؟ زمانی که 56 نفر از شهروندان ما در غازی عینتاب شهید شدند، ما گفتیم که دیگر نمی توانیم صبور باشیم و وارد جرابلس شدیم. سپس وارد الراعی و الباب شده و یک منطقه 2هزار کیلومتری مربعی را تحت کنترل درآوردیم.»

وی با ادعای اینکه شبه نظامیان کُرد سوری تلاش می کنند گذرگاهی را در شمال سوریه به مدیترانه ایجاد کنند، تهدید کرد ترکیه همانگونه که با پ.ک.ک برخورد کرد، به آنها نیز واکنش نشان می دهد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اهمیت فراوان منطقه «عفرین» ادامه داد: «اگر احتمال مستولی شدن تروریسم بر منطقه پیدا شود، ما دخالت می کنیم.»

اردوغان سپس مجددا به انتقاد از آمریکا برای ارسال سلاح به کُردهای سوریه پرداخته و گفت شمار کامیون های حامل تجهیزات نظامی که به دست آنها رسیده، از 1000 دستگاه گذشته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره عملیات نظامی مشترک با ایران علیه مقر اصلی گروه تروریستی پ.ک.ک در کوهستان های «قندیل» واقع در کردستان عراق تاکید کرد مذاکرات ادامه دارد و آنها نیز از سوی پژاک با مشکل مواجه هستند.

رئیس جمهور ترکیه در پایان افزود: «با اینکه مشکلات عدیده ای با ایران داریم، آنها در این مسئله با ما هم عقیده اند و می گویند که باهم علیه تروریسم بجنگیم. این می تواند در قندیل یا سنجار رخ دهد.»

کلید واژه ها: شمال سوریه


نظر شما :