ترامپ برای رهبر چین نامه نوشت

۲۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۲ کد : ۱۹۶۶۹۳۲ سرخط اخبار

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، از همکاری با شی جین پینگ، همتای چینی خود برای گسترش رابطه ای سازنده که به نفع هر دو کشور است، استقبال می کند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نامه ای خطاب به رهبر چین همچنین از وی به خاطر تبریک تحلیف ریاست جمهوریش تشکر کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در این نامه آغاز سال نوی چینی را تبریک و برای مردم این کشور آرزوی موفقیت کرده است.

به گزارش بی.بی.سی، این سخنان از آنجا اهمیت دارد که اظهارات رئیس جمهوری تازه آمریکا در مورد چین به ویژه در زمان کارزار انتخاباتی وی همراه مورد انتقاد مقامات پکن بوده است.

ترامپ پیش از انتخاب شدنش به عنوان رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفته بود که سیاست "چین واحد" که در سال ۱۹۷۰ باعث تغییر سیاست آمریکا درباره تایوان شده بود، پرونده ای است که می توان بار دیگر درباره آن بحث کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از انتخاب شدنش در این مقام و در اوایل دسامبر سال گذشته میلادی با تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان تلفنی صحبت کرد. این مکالمه تلفنی در عمل سیاست چند دهه اخیر آمریکا را در ارتباط با تایوان نقض کرد. در سال ۱۹۷۹ آمریکا روابط رسمی خود را با تایوان قطع کرد. تایوان از سال ۱۹۵۰ مستقل بوده اما جمهوری خلق چین این جزیره را بخشی از سرزمین تحت حاکمیت خود می داند؛ در حالی که تایوان نیز رسما مدعی حاکمیت بر سرزمین اصلی چین است.

تنها چند کشور تایوان را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت می شناسند. آمریکا با تایوان رابطه غیررسمی دارد اما رابطه دیپلماتیکی با این کشور ندارد.

کلید واژه ها: تایوان


نظر شما :