آمریکا به اردوغان نه گفت

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۲:۵۴ کد : ۱۹۶۲۹۰۴ سرخط اخبار

در حالی که رئیس جمهوری ترکیه به آمریکا و روسیه پیشنهاد داده است تا در شمال سوریه "منطقه پرواز ممنوع" ایجاد شود. آمریکا گفته است با این پیشنهاد مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه در نشست گروه ۲۰ با اشاره به اینکه شهرهای جرابلس تا اعزاز در شمال سوریه به دست تروریست های داعش افتاده بود، گفت: ما روی این پیشنهاد کار می کنیم تا در شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع اعلام کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی تلویزیونی گفت: این پیشنهاد من به آقای پوتین و آقای اوباما است. می توان این کار را با کمک نیروهای ائتلاف انجام داد.

 ترکیه در ۲۴ اوت یک عملیات جاه طلبانه در داخل خاک سوریه انجام داد و بدون اجازه دولت مرکزی سوریه، تانک و نیروی ویژه برای پشتیبانی شورشیان اپوزیسیون اعزام کرد. روز یکشنبه تروریست های داعش از آخرین مواضع خود در مرز ترکیه و سوریه بیرون رانده شدند. این منطقه به لحاظ استراتژیک حائز اهمیت بود و یک نقطه کلیدی مهم در مسیر تامین تدارکات و نیرو محسوب می شد.

آنکارا غالبا خواستار ایجاد یک منطقه امن در داخل سوریه می شود و معتقد است که باید از ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع حمایت به عمل آید. اردوغان در چین تاکید کرد که به رهبران جهان در نشست سال گذشته آنتالیا گفته است که "می توان یک منطقه امن ایجاد کرد و مساله بحران آوارگان و پناهجویان را حل کرد."

اردوغان در پاسخ به الشرق الاوسط درباره آنچه که شکست مذاکرات روسیه و آمریکا درباره بحران سوریه نسبت به حضور نظامی ترکیه در سوریه خوانده شده، گفت: حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه به منزله تجاوز به حاکمیت سوریه نیست.

او ادامه داد: تجاوزی که مراسم عروسی در غازی آنتپ ترکیه را هدف قرار داد و ده ها کشته برجای گذاشت یکی از دلایل ما برای این اقدام نظامی بود.

اردوغان افزود: ما با مخالفان سوری در جرابلس توانستیم داعش را از آنجا بیرون کنیم و این مساله موجب شد ساکنان این شهر به آنجا بازگردند. حدود ۱۰۰ هزار سوری آماده بازگشت به شهر بعد از پاکسازی آن از تروریست ها هستند.

او افزود: حال در این نشست به تمام دوستانمان می گویم که ما این مساله را مطرح کرده و به آنها چنین گفته ایم. ما همچنین با روسیه برای برقراری آتش بس در حلب پیش از عید قربان (۱۲ سپتامبر) همکاری می کنیم.

این در حالی است که لری کورب، معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا در توجیه مخالفت کشورش با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه گفت: این امر عدم ورود داعش یا جبهه النصره به این مناطق را تضمین نمی کند.

کورب ادامه داد، ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه مستلزم حضور ۱۰ هزار نیرو برای تضمین عدم نفوذ تروریست ها به آنجاست.

کورب به الجزیره گفت: هیچ راه آسانی برای حل بحران سوریه وجود ندارد و فجایع انسانی سوریه یادآور بحران روآنداست.

از سوی دیگر، در این راستا ارتش ترکیه روز دوشنبه تجهیزات نظامی جدیدی را به داخل سوریه گسیل کرد تا به شورشیان سوری کمک کند و اجازه پیشروی بیشتری دهد.

 منابع امنیتی ترکیه گفتند، تجهیزات نظامی جدید شامل تانک، خودروهای زرهی، توپخانه و موشک های هوک و آتشبارهایی است که به دست نیروهای ترکیه در مرزهای سوریه و ترکیه رسید.

وزارت دفاع ترکیه نیز گفت، توپخانه های این کشور روز دوشنبه در چارچوب عملیات سپر فرات مقرهای داعش در شمال حلب را هدف قرار دادند.

در عین حال شورشیان سوری تاکید کردند، با حمایت نیروهای ترکیه توانستد هفت روستای دیگر  در منطقه حد فاصل بین جرابلس و شهر الراعی در حومه شرقی حلب را تحت کنترل بگیرند.

کلید واژه ها: شمال سوریه منطقه پرواز ممنوع پرواز ممنوع


نظر شما :