ترکیه به قربانیان کودتا حقوق می دهد

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۱:۵۰ کد : ۱۹۶۱۹۹۳ سرخط اخبار

وزیر کار و امنیت اجتماعی ترکیه اعلام کرد، به خانواده های شهدا و مجروحین در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه غرامت پرداخت خواهد شد و حقوق ماهیانه دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه تلویزیوی سی ان ان، سلیمان سویلو، وزیر کار و امنیت اجتماعی ترکیه در مصاحبه ای تلوزیونی گفت: خانواده های غیرنظامیان و افرادی که در حین انجام وظیفه در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه شهید شدند غرامتی برابر با ۲۴۰ هزار لیر (۷۹ هزار دلار) به اضافه حداقل حقوق ماهیانه ۳۲۰۰ لیر و تضمین شغلی برای دو تن از اعضای خانواده هایشان دریافت خواهند کرد.

وی افزود : افرادی که در جریان این کودتای خونین متحمل جراحت شدند نیز بسته به شدت و تاثیر جراحت هایشان تا سقف ۱۷۷ هزار لیر غرامت و تضمین شغلی برای یکی از اعضای خانواده هایشان دریافت خواهند کرد. اگر جراحت های آن ها منجر به ناتوانی های دائمی شود، برای دریافت غرامت دیگری تا سقف ۱۵۰ هزار لیر واجد شرایط هستند.

سویلو ادامه داد: به علاوه تمامی قربانیان برنامه های بازنشستگی فردی اختیاری دریافت خواهند کرد.

در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۳۹ تن کشته و نزدیک به ۲۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند. این کودتا سراسر ترکیه، منطقه و به طور کلی جهان را شوکه کرد.

آنکارا فتح الله گولن، مبلغ اسلامی مستقر در پنسیلوانیا را به رهبری این کودتا با کمک پیروانش در داخل ارتش که سازمان تروریستی گولن را تشکیل داده اند، متهم کرده است.

یکی از دادگاه های استانبول حکم بازداشت گولن را صادر کرده و ترکیه نیز به طور رسمی از واشنگتن خواسته تا وی را مسترد کند.

گولن همچنین به رهبری کمپین دیرینه سرنگونی دولت از طریق نفوذ به نهادهای ترکیه به ویژه ارتش، پلیس و قوه قضائیه و تشکیل دولت موازی متهم شده است.

کلید واژه ها: لیر


نظر شما :